Бөлім:
|
Ағартушылық идеяларының таралуы
|
Педагогтің аты-жөні
|
Меркібай Айтолқын Тілеубекқызы
|
Күні:
|
|
Сынып:7ә
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ағартушылық идеялар американдықтарға қалай әсер етті?-3
БЖБ2
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.2.3.2 Ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
|
Сабақтың мақсаты
|
еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттау;
ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтау;
республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтау;
|
Бағалау критерийлері
|
еуропалық революциялардың солтүстікамерикалық қоғамның дамуына ықпалын сипаттайды;
ағартушылық дәуір идеяларының қоғамдық дамуға ықпалын анықтайды
республикалық басқару құрылымның ерекшеліктерін анықтайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар жасай алады:
- Тәуелсіздік Декларациясы, АҚШ Конституциясы және Құқықтар туралы заңынан келтірілген үзіндіні мұқият оқи отырып, ағартушылықтың негізгі алты идеясын анықтайды (оқылым дағдысы)
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Ағартушылық,философия,себеп,ақиқат,империя,отарлар,отарлаушылар,Солтүстік-америкалық революция,революционерлер,Тәуелсіздік декларациясы,Конституция,Құқықтар туралы заң
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Менің ойымша (белгілі бір құжат) ағартушылық идеяларын қамтиды, себебі ...
Менің ойымша, әсер еткен себептердің бірі … болып табылады
Екінші себебі …
Үшінші себеп ...
Құжаттың үзіндісі ... көрсетеді/дәлелдейді
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Бастапқы ынталандырушы материал
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі
«Ағартушылық» дегенімізне?
Қандай ағартушы ғалымдарды білеміз?
Солтүстік Америка құрылығы туралы не айта аламыз?
Солтүстік Америкадағы ағартушы ғалымдарды білеміз бе?
(М) «Ойсалар» әдісі
Ағылшын, француз, неміс ғалымдарының американ-дық ағартушы ғалымдарға әсері туралы өз ойымызды білдірейік.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер
|
Жаңа сабақ
|
Мәтінмен жұмыс
«Тізбектей оқыту» әдісі
Ағартушылық дәуірге байланысты термин сөздерді оқушылар тізбектей атайды (ағартушылық ғасыр, философ, атеистер, материалистер, діни көзқарас, ғылыми көзқарас, шіркеулік дәстүр, антиклерикал, абсолютизм, католик, азаматтық қоғам, т.б).
«Төрт шаршы» әдісі- мәтінмен жұмыс
«Солтүстік Американың ағартушы ғалымдары»
«Портреттер сөйлейді» әдісі
Оқушылар тақтада ілінген портреттерді таңдап, солар арқылы американдық ағартушыларға қатысты мәліметтерді интернетті пайдалана отырып, айтады.
1.Томас Джефферсон
Бенджамин Франклин
3.Томас Пейн
Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Толықтыру кестесі» (Кестедегі бос ұяшықтарды
толтырыңыз)
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы
Солтүстік Америка ағартушылар ының еңбектерін жазады.
Батыс Еуропа ағартушыларының қайсысының позициясын ұстанғанын сипаттайды
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар
Кесте
Карта
ҚБ парағы
|
Қорытынды
|
Кері байланыс
Кері байланыс– «Жұлдыз, алақан» әдісі
- Мен ......көмектесе аламын
- Маған ....... көмек керек
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
|
А4, конспект
|