Бөлім
|
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
|
ПедагогтіңТ.А.Ә.
|
|
Күні:
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сынып:
|
11
|
Сабақтың тақырыбы
|
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын анықтайды;
Көпшілігі: XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдайды;
Кейбіреуі: XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметінің маңыздылығын бағалайды
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Жоғары деңгей дағдылары
|
Бағалау критериі
|
XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын түсіндіреді
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар XIX ғасырдағы қазақ ағартушылардың қоғамдағы саяси көзқарастарын PESTLE формуласы арқылы талдайды (айтылым, оқылым, жазылым, тыңдалым дағдылары)
Негізгі ұғымдар мен лексикология: ағартушы, демократтар, декабристер, билер соты Талқылауға арналған сұрақтар:
XIX ғасырдағы қазақ ағартушылардың қоғамдағы саяси ой-пікірлері неліктен маңызды?
Диалогқа/жазылымға арналған сөз тіркестері:
XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарының бүгінгі күнгі маңыздылығы.............. деп санаймын
Жазылымға арналған тапсырмалар: «PESTLE талдау» әдістері, талқылау кестесі
|
Тарихи концепт
|
Маңыздылық
|
Құндылықтарға баулу
|
Патриотизм, азаматтық жауапкершілік, толеранттылық, ұлттық және жалпы адамзаттық құндылықтар
|
Пәнаралық байланыс
|
Дүниежүзі тарихы , Қазақ әдебиеті, Орыс әдебиеті
|
Алдыңғы білім
|
Қазақ ағартушылары туралы біледі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтыңкезеңі
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушыныңәрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топтастыру- «Мозаика» әдісімен: 1-топ «демо крат», 2-топ «ағартушы», 3-топ «билер соты»
(Ұ) БЫМ «Иллюстрация» әдісі
(М) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру
|
Қиынды қағаздағы топ атауларын алу арқылы 3 топқа топтасады
Ұсынылған суреттер арқылы өз ойларын ортаға салып, тақырыпты болжайды
|
Мадақтау
|
Топ аттары жазылған қағаздар
Тарихи тұлғалардың суреттері Слайд 1
|
Ортасы
|
(Т) «Pestle формуласы» әдісі
XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастарын Pestle формуласын қолдана отырып, талдаңыз
P-саяси
E-экономикалық
S-әлеуметтік
T-технологиялық
L-құқықтық
E-этникалық
(Жт) «Серіктесті оқыту» әдісі
«XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси ой-пікірлері неліктен маңызды?» тақырыбында ой-талқы жасап, пікіріңізбен бөлісіңіз
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Талқылау кестесін» пайдалана отырып, ағартушылардың қоғамдағы саяси қызметін анықтаңыз
Ағартушылар
|
Қоғамдағы саяси қызметі
|
Ш.Уәлиханов
|
|
Ы.Алтынсарин
|
|
А.Құнанбаев
|
|
|
Дескрипторы:
Тарихи тұлғалардың қоғамдық саяси көзқа растарының қалыптасуына ықпал еткен:
саяси факторларды талдайды - экономикалық факторларды талдайды;
әлеуметтік факторларды талдайды; - технологиялық факторларды талдайды;
құқықтық факторларды талдайды; - этникалық факторларды талдайды; Дескрипторы:
Жұпта «XIX ғасырдағы қазақ ағарту- шыларының қоғамдық-саяси ой-
пікірлері неліктен маңызды?» тақыры бында ой бөлісіп, көрші жұппен
талқылайды
Дескрипторы:
-Ш.Уәлихановтың қоғамдағы саяси қызметін анықтайды;
-Ы.Алтынсариннің қоғамдағы саяси қызметін анықтайды;
-А.Құнанбаевтың қоғамдағы саяси қызметін анықтайды
|
«2х2» жұп аралық
бағалау
«Өзін-өзі бағалау»
(дұрыс жау аппен сәйкес тендіріңіз)
|
http://engime.org/pedagogika.html?page=17
«Абайдың ағарту шылық көзқарас- тары мен тәрбие
тағылымдары»
https://articlekz.com/ kk/article/15466
«Қазақ даласында ғы алғаш ағартушы лар дүниетанымда рының саяси
мазмұны
ҚБ парағы
|
Аяқталуы
|
(Ж) Кері байланыс - «Ұстазға хат» Сабақтан алған әсеріңізбен бөлісіңіз Үйге тапсырма:
XIX ғасырдағы қазақ қоғамындағы саяси
қызметінің маңыздылығын анықтау үшін
зерттеу жүргізіңіздер
Сабақты қорыту: XIX ғас. қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси ой-пікірлері неліктен маңызды?
|
Сабақта алған әсерін хат арқылы жолдайды
Зерттеу сұрағына жауап береді
|
«Өзін-өзі бағалау»
|
Стикер
Жұмыс дәптері
|