Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Топ
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
9-бөлім.Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар. Думан Рамазан «Соңғы дем» әңгімесі. Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан» кітабы
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан»
|
Оқу мақсаттары:
|
Очеркте көтерілген экологиялық мәселені талдау.
Мәтіндерден негізгі ойды анықтай отырып, иллюстрация арқылы мазмұндау
|
Сабақтың мақсаттары
|
«Жер мен аспан арасындағы дастан» атты экологиялық очерктен үзінді оқиды
Очеркте көтерілген экологиялық мәселені анықтайды
|
Бағалау критерийлері
|
Очеркте көтерілген экологиялық мәселені талдайды.
Иллюстрация арқылы мәтін мазмұнын баяндайды.
Мағынасына қарай сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып сұрақтарға
жауап береді.
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі арқылы үйрету.
|
Уақыты
|
Сабақтың мазмұны
|
Ресурстар
|
1 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі .
Сәлеметсің бе?
10-сыныптың қазақ тілі пәніне қош келдіңіздер!
Бүгінгі сабақта: Қайнар Олжай «Жер мен аспан арасындағы дастан» атты очерк жинағымен таныстығымызды жалғастырамыз
Бүгінгі сабақта:
Сенің білетінің: Қайнар Олжай деген кім?
«Жер мен аспан арасындағы дастан» туындысы не жайлы екенін білесің.
Сенің меңгеретінің:
мәтін мазмұнын түсінесің;
экологиялық очеркте көтерілген мәселені анықтайсың:
|
|
3 минут
|
Жаңа сабақ
Ой шақыру: Бұл кім?
|
|
2 минут
2 минут
5 минут
2 минут
4 минут
4 минут
4 минут
3 минут
4 минут
4 минут
|
Мәтіналды жұмыс.
Жаңа сөздерді қайталау
Мағынасына қарай жасырынған сөздерді анықтау
Жойылады,жоқ болады.( истребляет)-
Тамақтану,жеп қою.(проглатывает,ест) асты сіңіру,қоректік заттардың ыдырауы(усваивает)-
Асты сіңірмейді, сыртқы ортадан организм қабылдаған қоректік асты қабылдамайды.(не усваивает)-
Жою,көзден жоқ қылу.(исчезает)-
Техникалық заттардың сыртқы қаптамасы(защита)-
Өзіңді тексер!
Суреттер арқылы мәтін мазмұнын баянда
Өзіңді тексер!
Атом бомбасын Оппенгеймер мен Сахаров жасаған.Атом бомбасын жасаған ғалымдар, әлемді экологиялық катастрофаға алып келді. Кейін ғалымдар ядролық қарудың таралуына қарсы болды.Ғылым мен білімнің дамуы табиғи тепе-тенділіктің бұзылуына әкеліп, адамдардың денсаулығына үлкен қауіп төндірді
Мәтінді түсініп оқы
- тапсырма
Төменде берілген жаңа сөздер мәтінде неше рет қолданылғанын және қандай сөздермен байланысқанын анықта.Мағынасын түсіндір.
Дескриптор: Сөздердің мағынасын түсінеді, байланысын анықттайды
Қырылады, жұтады, қорытады, қорытпайды, құртады, қорғаныш.
Өзіңді тексер!
Балық қырылады, пластикті жұтады, қорғаныш қабығы, толық құртады.
2-тапсырма.
Суреттерді ретімен орналастыр, мәтінді мазмұнда
Дескриптор:Суреттерді ретімен орналастырады, мәтінді мазмұндайды
Өзіңді тексер!
3- тапсырма
Мағынасына қарай сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып,сұрақтарға жауап бер.
Дескриптор:мағынасына қарай сөздер мен сөз тіркестерді пайдаланып,сұрақтарға жауап береді.
Өзіңді тексер!
Атом бомбасы жер шарын құртады.
Атом бомбасынан жануарлар қырылады.
Балықтар суды,шөпті жұтады.
Балықтардың асқазаны балдырды,шөпті қорытады.
Сүтқоректілердің асқазаны пластикті, целофанды қорытпайды.
Қорытынды:
«Жер мен аспан арасындағы дастан» экологиялық очерктен үзінді оқыдың
очеркте көтерілген экологиялық мәселені анықтадың
|
https://drive.google.com/open?id=15_VK8cnkyIlaHn26jXZkHss8fO70JEgs
|
Сабақтың соңы
2минут
|
«Рефлексиялық шеңбер» оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Сабақ барысында көңіл күйің қандай болды? Неліктен?
Бүгін не білдің? Сен үшін не жаңалық болды?
Сабаққа қатысуыңды қалай бағалайсың?
Сабақта қандай қиындықтар туындады?
Сабақ аяқталғанда көңіл күйің қандай? Неліктен?
|
|
Қосымша тапсырма: Тақырыпқа қатысты қандай шешу жолдарын ұсынар едің?(эссе жазу)
|