«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар-1
Әдіс-тәсілдер каналы
https://t.me/+zaOUliM_sn0wNDcy
Тарих канал:
https://t.me/+2ek6t816lLViYzVi
Бөлім:
|
Терімшілер-аңшылардан бастап егіншілер мен мал өсірушілерге дейін
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
|
|
Күні:
|
|
Сынып:5
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Алғашқы адам қалай пайда болды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары
|
5.1.1.1 түрлі теориялар негізінде адамның пайда болуын түсіндіру;
5.1.1.2 адамдар тобыры, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын және олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіру
|
*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт
|
Тарихи талдау мен түсіндіру
Ұқсастық пен айырмашылық
|
Сабақтың мақсаты
|
Адамның пайда болуын сипаттайды;
Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестік формаларын ажыратады;
Адамдар тобырын, ру, қауым, тайпа секілді алғашқы бірлестіктердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді; Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын алдыңғы білімдеріне сүйене отырып, талдайды
|
Бағалау критерийі
|
Адамның пайда болуы туралы теорияларды анықтау;
Адамның эволюциялық даму сатысын суреттер арқылы сипаттау; Адамдардың алғашқы бірлестік формаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Бастапқы ынталандырушы материал
«Ширату»
-«Адам қалай пайда болды?»
«Түртіп алу» стратегиясы
Оқушының жеке іс парағы:
«V» Мен білдім
|
«+» Мен үшін ерекше 1 жаңалық
|
«?» Келешекте зерттегім келеді
|
|
|
|
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
мадақтау
|
Тақырыптық суреттер
1 «Ежел гі адамдар» https://www.twig bilim.kz/film/ho mo-sapiens-5455
|
Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут
5 минут
10 минут
|
1 тапсырма «Тақтадағы граффити» әдісі
өз дәйектерін мына сӛйлемдермен жалғастыруы тиіс:
«Біздің ойымызша, адам..... пайда болды, себебі.....»
«Суретті сипаттау»
«Адам түрлерін анықтау»
«Логикалық тізбекті құрастыру»
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Шәкілмен бағалаңыз? Неліктен?
ЕБҚ оқушы (есту, көру, қабылдау қабыілеті төмен) мәтінді үлестірме түрінде ұсынып, қолдау көрсетемін
2-тапсырма «Тарихи кілемше»:
Адамның пайда болуы туралы түрлі кӛзқарас- ты атаңыз
Суретті пайдалана отырып, адамның
эволюциялық даму теориясына сапаттама беріңіз
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттама беріңіз
Венн диаграммасын жасаңыз:
Тобыр Ру Қауым Тайпа ҚБ «Шығыр»
ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар оқушыға қолдау көрсетіледі .
3-тапсырма «Әңгіме құрау»
«Отты игеру адамның өмірін қалай өзгертті?»
|
Оқушылар суретті пайдалана отырып, адамның
эволюция-лық даму теориясына сапаттама береді
ЕБҚ оқушы (көру, есту қабілеті нашар) жауабын жазбаша ұсынады
Суретті пайдалана отырып, адамның даму теориясына сипаттайды
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |