Мектеп:
|
Мектеп: Н.Төреқұлов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
Алгебралық бөлшектер
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Қуанбай Н.Р.
|
Күні
|
01.04.2024ж
|
Сынып: 7а,ә,б,в
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
7.2.1.16 алгебралық бөлшектерді танып білу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
- алгебралық бөлшектерді танып білу;
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
3 минут
|
Ұйым
дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Жағымды ахуал тудыру мақсатында
Ширату жаттығу. Белсенді оқу әдістері аясында «Өзіңді тексеріңіз» әдісімен оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру, қызықтыру мақсатында уәждей отырып, оқуға деген қызығушылығын арттырамын. Берілген сұрақтарға «иә», «жоқ» жауапты белгілейді, жауабын түсіндіреді.
сұрақтар
|
иә
|
жоқ
|
Нүктенің координаталары А(х;у) түрінде реттелген сандар жұбын құрайды
|
|
|
Егер Х 0 болса онда оған сәйкес келетін Х осінің нүктесі бас нүктенің сол жағында жатады
|
|
|
Егер У > 0 болса онда оған сәйкес келетін У осінің нүктесі бас нүктенің жоғарғы жағында жатады
|
|
|
|
Амандасады, сабаққа
дайындалады.
Сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
Дескриптор:
-нүктенің координаталарын табады;
-орналасуын анықтайды
|
Оқулық Алгебра 7 Алматы «Атамұра» 2017 авторы Ә.Н. Шыныбеков 6.1.1
я
|
15 мин
|
Жаңа сабақ
|
Алгебралық өрнектер
(жазылуында бір немесе бірнеше әріптер, сандар, амал таңбалары және жақшалар).
Бүтін өрнектер
; h; 5а+2в-3
Бөлімінде айнымалы жоқ, айнымалы бөлшектің алымында ғана
Бөлшек өрнектер
, ;
Бөлімінде айнымалы бар
Алгебралық өрнектің құрамындағы әріпті санмен алмастыруға болады. Берілген өрнектің мағынасы болатын әріптің мәндерін мүмкін мәндер деп атайды
Мысал 1. Алгебралық бөлшектің болғандағы мәнін табыңыздар:
Жауабы:
Мысал 2. Алгебралық бөлшектің болғандағы мәнін табыңыздар:
Жауабы:
Анықтама:Айнымалының мүмкін мәндері жиыны- өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалының барлық мәндері.
Мысал 3. алгебралық бөлшегінің құрамындағы айнымалының мүмкін мәндер жиынын көрсетіңіз:
ММЖ: (бөлімі 0 –ге тең болмауы керек)
Ж
Мысал 4. айнымалының қандай мәнінде бөлшектің мағынасы болмайтынын көрсетіңіз:
ММЖ:
Жауабы: болғанда бөлшектің мағынасы болмайды .
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
«Бағдаршам» арқылы қалыптастыру шы бағалау
|
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков
Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл
|
15
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырма
№1 Айнымалының қандай мәндерінде бөлшектің мағынасы болмайды?
4)
Оқулықпен жұмыс. №6.1, №6.2.
|
Оқушылар дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
Оқулықтан есептерді шығарады.
|
Дескриптор:
- Айнымалының мүмкін мәндері жиынын көрсетеді
- Айнымалының қандай мәндерінде бөлшектің мағынасы болмайтынын көрсетеді
|
Презентация Слайд
Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: Ә.Н.Шыныбеков, Д.Ә.Шыныбеков
Алматы «Атамұра» баспасы 2017 жыл
|
10 мин
|
Жеке жұмыс
|
Online-mektep
|
Тапсырманы орындайды
|
Мониторинг
|
https://onlinemektep.net/schedule/11.01.2021/lesson/31db0e84-9dc0-4763-b80b-3f4f613dce45
|
2 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;
- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Рефлексия:
Нені білдім?
|
Нені үйрендім?
|
Нені білгім келеді?
|
|
|
|
Үйге тапсырма.№6.3
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
Whatsapp қолдану
|