|
Сабақтың тақырыбы: Ашық сабақ Қазақ тілі, 9 сынып Пән мұғалімі: Э.Ә. Оспанғалиева
|
Дата | 18.02.2017 | өлшемі | 10,98 Kb. | | #9927 | түрі | Сабақ |
| - Ашық сабақ
- Қазақ тілі, 9 – сынып
- Пән мұғалімі: Э.Ә.Оспанғалиева
- 2015 – 2016 оқу жылы
- Шорға ауылы
- ШҚО.Тарбағатай ауданы Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп КММ
- ШҚО.Тарбағатай ауданы Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп КММ
- Сабақтың мақсаты: Құрмалас сөйлем мен оның
- түрлерінен алған білімдерін білім дағдысына айналдыру,
- құрмаластың бір түрі – аралас құрмалас сөйлемді меңгеру.
- Міндеттері: білімділік – құрмалас сөйлем мен оның түрлерінің
- ұқсастығы мен айырмашылықтарын, негізгі ерекшеліктерін ажырата білу;
- дамытушылық – алған білімдерін қолдана білу,
- сауатты жазу, ойлау, қолдана білу дағдысын дамыту;
- тәрбиелілік – ұлттық салт дәстүрлерді, ұлттық құндылықтарды
- құрметтеуге, елін, жерін сүюге тәрбиелеу.
- Түрі: дәстүрлі емес.
- Әдісі: баяндау, түсіндіру, «ЭКСПО-2017» жолы, «Тың ұсыныс, жаңа жобалар», «Халқымыздың құндылықтарын әлемге таныту»,
- Сематикалық кесте, т.б.
- Көрнекілігі: «ЭКСПО-2017» көрмесі, кесте қағаздары,
- интерактивті тақта, слайдтар.
- «ЭКСПО-2017» жолы
- Сабақтың барысы:
- І. «ЭКСПО жолын» ұйымдастыру (Ұйымдастыру кезеңі).
- 1. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
- 2. Сабақтың түрі мен типін, мақсатын таныстыру.
- ІІ. «ЭКСПО-2017» көрмесіне дайындық
- (Үй тапсырмасын сұрау).
- ІІІ. Дайындықты қорыту:
- (Үй тапсырмасын қорытындылау).
- ІV. Тың ұсыныс, жаңа жобалар (Жаңа сабақ).
- V. Жобаларды жүзеге асыру, талдау
- (Жаңа сабақты бекіту).
- VІ. Халқымыздың құндылықтарын әлемге таныту құрметі (Сабақты қорытындылау).
- VІІ. Ұлттық құндылықтырымызды бағалау (Бағалау).
- VІІІ. «Шорға және ЭКСПО» байланысы
- (Үй тапсырмасы).
- . «ЭКСПО жолын» ұйымдастыру
- (Ұйымдастыру кезеңі):
- ІІ. «ЭКСПО-2017» көрмесіне дайындық
- (Үй тапсырмасын сұрау):
- 1.Құрмалас сөйлем дегеніміз не?
- 2.Салалас құрмалас сөйлем және оның түрлері?
- 3.Сабақтас құрмалас сөйлем және оның түрлері?
- ІІІ. Дайындықты қорыту
- (Үй тапсырмасын қорытындылау):
| | | - Салалас құрмалас сөйлемнің баяндауыгтары тиянақты болып өзара тең дәрежеде байланысады
| | | - Оларды үйіне апарды да, қамап қойды – қарсылықты жалғаулықты салалас сөйлем бола ала ма?
| | | - «Бірақ, дегенмен» жалғаулық щылаулары түсіндірмелі салалас сөйлемше жата ма ?
| | | - Әкесі біресе ұрсады, біресе ақыл айтады – кезектес салалас сөйлем бола алады
| | | - шартты бағыныңқылы сабақтас сөйлемнің тұлғалық белгісі –са,-се формасы арқылы жасалады
| | | - Бағыныңқы , басыңқы сөйлемдер сабақтас құрмалас сөйлемге тән
| | | - Сабақтас құрмалас сөйлемнің баяндауыгтары тиянақты болып келеді
| | | - Жаңа сабақ: «Аралас құрмалас сөйлем»
- 3 топтағы оқушылар жаңа сабақпен танысып, өз ойларын ортаға салады.
- Топ: Салалас сөйлем мен аралас сөйлемнің
- айырмашылығы мен ұқсастығы жайлы өз ойларын айтады
- Топ: сабақтас сөйлем мен аралас құрмалас сөйлемнің ұқсастығы мен айырмагалағы жайлы
- өз ойларын ортаға салады
- Топ: Құрмалас сөйлем мен олардың түрлерінің ұқсастығы мен айырмашылығы жайлы айтып өтеді
- 5. Тың ұсыныстарды практикада қолдану
- 151-жаттығу:
- Адам өмірін түзеймін деп, сан ғалымдар түрлі ойлар айтты, ол ойларын халыққа таратып, том- том кітаптар жазды.(бағыныңқы, басыңқы, бағыныңқы, басыңқы)
| | | | - Мезгіл кешкіріп кетті, сондықтан сіз бармайсыз- құрмаластың қай түрі
| | | | - Адамды екі нәрсе қартайтпайды: бірі- жақсы мінез, екіншісі- жақсы сөз- құрмаластың қай түрі
| | | | - Қай сөйлемде бағыныңқы сөйлем басыңқы сөйлемнен бұрын тұрады
| | | | - Құрамындағы жай сөйлемдері бір-бірімен салаласып та, сабақтасып та байланысқан құрмаластың түрін не деп атаймыз
| | | | - Ұлберген кедей болғанымен, киім кешектерін таза ұстайтын еді – құрмаластың қай түрі
| | | | - Бағыныңқы, басыңқы, бағыныңқы, басыңқы – бұл сызба қай құрмаластың түріне сәйкес келеді
| | | | - VІІ. Ұлттық құндылықтырымызды бағалау
- (Бағалау).
- VІІІ. « Шорға және ЭКСПО» байланысы
- (Үй тапсырмасы).
- Үйге - 152 -жаттығу
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|