Бөлім:
|
Ы.Алтынсарин. Атымтай Жомарт.
|
Мектеп:
|
Мариновка қазақ орта мектебі
|
Күні: 12.12.17ж.
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Алпамыс Ұлболсын
|
Сынып:
|
5 Т1
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Атымтай Жомарт қандай кейіпкер?
|
Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)
|
А/И1. Әдеби шығарманың композициясы
Т/Ж3.Көркем шығармадағы образ
Б/С2.Заманауилығы мен жаңашылдығы.
|
Сабақтың мақсаты
|
Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу.
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.
Б/С2.5. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.
|
Жетістік критерийі
|
Әңгіменің негізгі идеясын ескере отырып құндылықтарды анықтайды;
Көркемдегіш құралдардың қолданылуын түсіндіреді.
Кейіпкерлерге мінездеме береді;
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды;
Өз көзқарасын дәлелді жеткізеді, баға береді;
|
Тілдік мақсаттар
|
Портрет, бейне, образ, мінез
|
Құндылықтар
|
Адамгершілік, жомарттық ұғымдарын түсінеді
|
Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу
|
Жомарт тұлғалар, адам күні адаммен, достық, ынтымақ ұғымдары барлық халық үшін маңызды
|
АКТ дағдысын қолдану
|
Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
|
Өмірмен байланысы
|
Адам бойындағы ізгілікті дәріптеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет, тарих
|
Алдыңғы білім
|
Атымтай Жомарт әңгімесінің тақырыбы мен идеясы
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
3 минут
|
Қызығушылықты ояту. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.
Сабақтың тақырыбы мен күтілетін нәтижелері айқындалады.
Топқа бөліну. (Адами қасиеттер арқылы)
|
Слайд
|
Сабақтың ортасы
10 минут
7 минут
7 минут
\\\
7 минут
2 минут
|
Мағынаны тану.
Ой шақыру.
Мінез дегеніміз не?
Мінездің қандай түрлері бар?
Кеіпкер, образ, бейне, портрет ұғымдары жайлы не білесіздер?
Тапсырма. Топтық жұмыс. Кестемен жұмыс.
Әңгіме тақырыбы
|
«Атымтай Жомарт»
|
«Қыпшақ Сейтқұл»
|
Әңгімедегі құндылықтар
|
|
|
Тақырыпқа сай қандай мақал-мәтел, нақыл сөздерді келтіре аласыз?
|
|
|
Өз көзқарасыңыз. Әңгімеден қандай тұжырым шығаруға болады?
|
|
|
Жетістік критерийі:
.Әңгіменің негізгі идеясын ескере отырып құндылықтарды анықтайды;
2.Өз көзқарасын дәлелді жеткізеді;
3.Көркемдегіш құралдардың қолданылуын түсіндіреді.
Талқылау. Топтық бағалау.
Тапсырма. Т.Ж. «Қыпшақ Сейтқұл қандай адам?» деген сұрақ бойынша Сейтқұл бейнесін көрсет
Атымтай Жомарт
Жетістік критерийі:
Кейіпкерлерді салыстыра өз пікірін нақты жеткізеді;
Талқылау. Топтық бағалау.
Тапсырма. ЖЖ. 2.Осы әңгімеден «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесімен үндестігі мен айырмашылығын және Сейтқұл мен Жомарт бейнесін Венн диаграммасы арқылы жеке-жеке көрсет.
Жетістік критерийі:
1.Кейіпкерлерге мінездеме береді;
2.Кейіпкерлерді салыстыра өз пікірін нақты жеткізеді;
А,А+ Мінездеме көркемдеп жеткізеді. (Дифференциация)
Талқылау. Жұптық бағалау.
Тапсырма. Жеке жұмыс. «Концептуалдық кестемен» жұмыс. ҚБ.
Бүгінгінің Атымтай Жомарты
|
Қыпшақ Сейтқұлдың жолын
жалғастырушылар
|
Кәсібінен нәсіп тапқандар
|
кімдер?
|
|
|
|
Жетістік критерийі:
.Пікірін дәлелді жеткізеді;
2.Бүгінгі күнмен салыстырады;
Кері байланыс. Өзін-өзі бағалау. Мұғалім пікірі.
|
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/22428/
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Рефлексия.
«Тазалық» ойыны түрінде алу. Оқушыларға бір парақ беріледі. Онда суреттер салынған. Чемодан (суреті) қоқыс жәшігі (суреті) еттартқыш (Суреті) - Құрметті оқушылар, бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)
|
Слайд
|
Үй жұмысы
|
Атымтай Жомарт сияқты қандай кейіпкерлерді білесіздер? (Көркем шығарма. Зерттеу.)
|
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын?
|
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын?
|
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті ме?
Егер жоқ болса, неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме?
Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге?
|
|
Жалпы бағалау
Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет?
|