Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезіндегі қиындығы мен жеңісі Сабақтың мақсаты



Дата27.07.2017
өлшемі96,46 Kb.
#22194
түріСабақ
Маңғыстау облысы

Жаңаөзен қаласы

№ 8 Қашаған Құржыманұлы атындағы орта мектептің

тарих пәні мұғалімі

Мурунбаева Орынгүл Амантаевна
Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Ұлы Отан соғысы кезіндегі қиындығы мен жеңісі


Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Ұлы Отан соғысы жылдарындағы қазақстандықтардың қиыншылықтары мен жеңісі туралы толық мағлұмат беру. Жеңіске жету жолындағы Қазақстандық жауынгерлердің майдандағы ерлігі мен еңбекшілердің тылдан ерен еңбегін оқыту.
Дамытушылығы: Тақырып туралы әр түрлі көзқарастарды талдау негізінде оқушылардың тарихи шындықты терең ойлап, түсіну біліктіліктерін қалыптастыру, алған білімдерін шығармашылықпен пайдалана білуге үйрету, өз елінің қазіргі саяси жағдайына баға беру білу іскерліктерін жетілдіру.
Тәрбиелігі: Еліміздің өткен тарихын бағалай білуге үйрету, Қазақстанның тәуелсізідігін қорғап, өз Отанын сүюге тәрбиелеу.
Қолданылған көрнекіліктер мен қосымша материалдар:

Ұлы Отан соғысының картасы, соғыс туралы бейнефильм, кинофильмнен үзінді, графпроектор, картокалар, суреттер.


Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.


II. Үй тапсырмасын бекіту.
III.Жаңа сабақ.

Мұғалім сөзі: 1940 жылы жасалған "Барбаросса" жоспарына сай Германия қысқа мерзім ішінде (6-8 апта) Архангельск-Еділ-Астрахан шебіне шығуды көздеді. Бұл қауырт соғыс – блицкригтің негізгі мақсаты еді. "Барбаросса" жоспарын жасағанда фашистік Германияның басшылары КСРО-ны "көптеген ұлттардың жасанды әрі әлсіз бірлестігі" , "ішкі бірліктен айырылған этникалық конгломерат "қоспа" ретінде қарастырды. Фашистер басып алынған кеңестік аумақта Остланд рейхскомиссариаттарын – герман провинцияларын құруды жоспарлады. Германияның Қазақстанға қатысты жоспары айқын еді. КСРО-ны жеңгеннен кейін фашистер Орта Азия мен Оңтүстік Қазақстанда біріңғай герман аумағын құруды көздеді. Бұл аймақты "адамзатқа жатпайтын" славян халықтарынан тазарту міндеті қойылды

(1941 жылдан бастап соғыс аяқталғанға дейінгі, яғни 1945 жылғы жеңіс аралығындағы Қазақстанның қиыншылықтары мен жеңісін әңгімелеу әдісімен түсіндірдім).

ІҮ. Жаңа сабақты бекіту
«Топтастыру» стратегиясы


  1. 1941 жылғы немістердің жоғарғы барлау мектебінің жоспары қандай болды?


"Еділ-Жайық"


1942 жылдың басында мемлекеттік құрылым құруды жоспарлады




Қазақстан


Башқұрстан


Әзірбайжан







Татарстан

Орта Азия


Қырым


Солтүстік Кавказ

Синьцзянь

Ауғанстанның солтүстік бөлігі


  1. Гитлершілдердің экономикалық және саяси мақсаты қандай болды?


Ұлы герман империясы үшін қуатты шикізат базасына ие болу


Азық – түлік базасына ие болу


Экономикалық және саяси мақсаттары





Кеңестер елін отарға айналдыру көзделді



Халқын құлдарға айналдыруды көздеді


  1. Фашистер кімдерді Мәскеуге қарсы күресте пайдаланбақшы болды?









  1. Соғысқа қанша қазақстандық әскер қатысты?

Қазақстаннан Ұлы Отан соғысына қатысты



әскер қатарына

300 мыңдай



1942 жылы 1 қаңтарына дейін

1 млн. 200 мың әскер қатарына шақырылды


12 атқыштар дивизиясы





7 атқыштар дивизиясы


4 атты әскер дивизиясы


50 жеке полк батальондары






«Тұлғаны таны» стратегиясы












«Венн диаграммасы» стратегиясы

Қиындықтары

Жеңісі





  1. 1 млн 360 мың адам соғысқа аттанды, жарты млн. адам қаза болды

  2. Халқының өсуіне нұқсан келді

  3. Тылдағы еңбеккерлер күні-түні ауыр жұмыстар жасады

  1. Қазақстанның экономикалық дамуы күрт артты

  2. Өнеркәсіптер дамыды

  3. Қазақстандықтар соғыста көрсеткен ерен ерлігі

  4. Тылдағы ерлік




Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында


Ү. Бағалау


ҮІ. Үйге тапсырма беру

Таңдаған тақырыпқа реферат жазу



  1. «Қасірет шегіп, қан кешіп, жеңіске жеткен күн еді...»

  2. «Ұлттық қауіпсіздік – тәуелсіздік кепілі»


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет