Сабақтың тақырыбы Қазақстан Президенттік Республика Оқу мақсаты



Дата15.01.2020
өлшемі21,2 Kb.
#55892
түріСабақ
Байланысты:
00071e25-5ff0af9e


Күні: 15.01.2020

Мұғалімнің аты-жөні: Қуанышбекова Ғ.Е.

Пән: қазақ тілі

Сынып: 10

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан – Президенттік Республика

Оқу мақсаты

(Осы сабақтың сол мақсатқа қол жеткізуде тигізетін үлесі)



Қазақ тіліндегі тілдік құрылымдар негізінде оқушыларға Қазақстан мемлекеті, тәуелсіздік жайлы мағлұмат беру. Қазақ тіліндегі сөйлеу үлгілері мен тілдік тапсырмалар арқылы публицистикалық стиль және

оның түрлерімен таныстыру.



Сабақтың мақсаттары


Барлық оқушылар орындай алады: мемлекеті, тәуелсіздік жайлы ақпарат береді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: өз сөзімен Қазақстан мемлекетін сипаттайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: тақырып аясында сыныптастарымен мемлекет жайлы сұхбаттасады, диалог құра алады, сөйлеу үлгілері арқылы тілдесімге келеді.

Алдыңғы білім



Жоспар. Әдіс – тәсілдер: Әңгімелеу, суреттеу, салыстыру, сұрақ-жауап, сөздікпен жұмыс, «Мадақтар бұрқасыны» тәсілі, «Ой шақыру» әдісі, ассоциаграмма, диалог, «Құнды пікір» стратегиясы, «Екі жақты күнделік» тәсілі, ойсергек.

Сабақ кезеңдері (уақыт)

Жоспарланған іс-әрекеттер

Ресурстар

Басы (Ой қозғау)

0-10


1. Ұйымдастыру кезеңі

Ынтымақтастық атмосферасы «Мадақтар бұрқасыны».Оқушылар 1 – 1,5 минут ішінде бір парақ қағазға ұстазынан естігісі келетін мадақсөздерді жазады,

оны оқып беретін көршісімен алмасады.

Қызығушылықты ояту

«Ой шақыру» әдісін пайдаланып,«Қазақстан мемлекеті», «Тәуелсіздік»

сөзіне ассоциаграмма құрастыртады.


Интерактивті тақта, слайдтар, А4 парағы, маркерлер, плакат, тақырыпқа қатысты альбомдар, буклеттер, қауіпсіздік ережелерінің мәтіні, қауіпсіздік ережелері салынған кесте.

Ортасы

(Мағынаны ашу)

10 – 25


Мағынаны тану

1. Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру.

Уысында ұстау, ен жайлау, билеп-төстеу, айбарлы, азаттық жолында,

бодандыққа түсу, түп-тамыры, заңды мұрагері, халық жағдайын

жақсарту, үкімет сағаты, министрлік сайты.



2. Мәтіналды жұмыс.

1-тапсырма.

Сұрақтарға жауап береді.



2-тапсырма. Кластер құрады, сөйлем құрайды.

3. Грамматика. Публицистикалық стиль түрлері

4. Мәтінмен жұмыс.

а) 4 – тапсырма. Мәтінді тыңдайды, оқиды, мәтіннің мақсаты, қолданылу аясын, стилі мен сипатын анықтайды, әрекеттерді білдіретін сөздерді табады.

ә) 5 – тапсырма. Сөйлемдердің сыңарын мағыналарымен сәйкестендіреді,

мазмұнын баяндайды.

б) 6 – тапсырма. Мәтінді оқиды, тұсаукесер жасайды, кестеде берілген сөз таптарын теріп жазады.

в) 7 – тапсырма. Қою қаріппен берілген сөздер мен сөз тіркестерінің

синонимдерін айтады, публицистикалық стильге ауыстырып айтады.



9 – тапсырма Диалог құрады.

10 – тапсырма Жақшадағы екі нұсқаның тиістісін жазады, «Мен білетін министрліктер» тақырыбына публицистикалық стильде шағын мақала жазады.

г) Сыр сандықтағы сөздер. Мағынасын талдайды, есте сақтайды.

Сергіту сәті. «Кім шапшаң!»

Ойын шарттарын орындайды.






Соңы 25 – 40

ІІІ. Ойтолғаныс «Құнды пікір» стратегиясы. Әр оқушы тақырып аясында өз

ойын айтады, сыныптастарымен мемлекет мәселелері жайлы ұсыныстарымен бөліседі.



IV. Бекіту. 10 тапсырма «Оймоншақ» топтық жұмысын орындайды.

Үйге: 8 – тапсырма



Рефлексия 40 – 42

Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленді?

Не білдім? Не ұнады? Сабақтан алған әсерім



Жапсырмалар

Қорытынды бағалау

42 – 45

Бағалау парақшалары





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет