Сабақтың тақырыбы Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары



Дата26.12.2021
өлшемі376,71 Kb.
#105727
түріСабақ
Байланысты:
Жантуганова Гулнар


Жантуғанова Гүлнәр, №264мектеп-лицей



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Литосфера

Мектеп: №264 мектеп-лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жантуғанова Гүлнәр

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

9.3.1.4 Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтарын анықтайды

Сабақтың мақсаты

  • Қазақстанда таралған минералды ресурстардың таралу заңдылықтарын геологиялық кезеңдермен анықтайды.




Бағалау критерийі

  • Пайдалы қазбалардың картадан таралу аймақтарын анықтап, Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын сипаттап себебін түсіндіреді;




Тілдік мақсаттар


Оқылым: Мәтін арқылы Қазақстанда минералды ресурсатрдың таралу заңдылықтарын біледі

Тыңдалым: Бір-бірінің пікірлерін тыңдайды

Айтылым: Мәтін бойынша минералды ресурстардың тарауын тірек сызба арқылы ауызша сипаттайды

Жазылым: суреттегі пайдалы қазбалардың Қазақстан бойынша таралуын кескін картаға түсіріп сипаттайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Минералды ресурстар, мұнай, газ, көмір, полиметалл кендері, кен орны



Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер:

Пайдалы қазбалар …………

Пайдалы қазбалардың геологиялық дамуы……….. күштердің әерінен түзіледі

Метаморфты жыныстар ……….. әсерінен түзіледі

Мұнайды өңдеу арқылы ……… алуға болады

Екібастұз көмірін көпетеген жағдайда …….. қолданылады




Құндылықтарға баулу



Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауаптылықты еліміздің территориясында минералды ресурстардың көптеген түрлерінің кездесетініне көз жеткізу арқылы

Пәнаралықбайланыс

Химия, экономика

Алдыңғы білім


7.5.1.2 - табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын біледі

8.3.1.6 -тау жыныстары мен минералдардың қалыптасу заңдылықтарына байланысты пайдалы қазбалардың таралуын біледі


9.3.1.1 Қазақстаның жер бедерінің геологиялық тарихын және тектоникалық құрылымын біледі


Сабақ барысы

Сабақтыңжоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар







Сабақтың басы

1-6 мин


Ұйымдастыру.

(С) Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Үй тапсырмасы сұрау.

«Ашық микрофон» әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру. Мұғалім микрофон ұстап, оқушыларға алдыңғы сабаққа байланысты сұрақ қояды, оқушылар жауап береді.


  1. Орогенез дегеніміз не?

  2. Қазақстанның ең биік нүктесі?

  3. Еуропа мен Азияны бөліп тұрған Қазақстандық тау

  4. Ақтау және Қаратау жоталарының бұлай аталу себебі неде?

  5. Тас сөзінің басты мағынасы қандай?

  6. Алтай тауының басты ерекшеліктері?


ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы мұғалім бағалайды
Топқа бөлу: «Визуалды айғақтар» әдісі арқылы оқушылар өз қалаулары бойынша берілген суреттерді алады. Суреттер бойынша кенді, кенсіз, жаңғыш пайдалы қазбалар топтастырылып топқа бөлінеді

Кенді пайдалы қазбалар:

Темір Мыс Алтын



Кенсіз пайдалы қазбалар:

Тұз Әктас Саз


Жанғыш пайдалы қазбалар:



Көмір Мұнай Газ

Оқушыларға пайдалы қазбалардың суреттері көрсетіледі. Оқушылар көрсетілге суреттердегі пайдалы қазбаларды атап, олардың Қазақстан аймақтарында таралуы бойынша өз ойларымен бөліседі

(К) Мұғалім сабақ тақырыбын болжауды сұрайды. Тақырып ашылғаннан кейін сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтайды.


Интербелсенді тақта, суреттер







Сабақтың ортасы

7-35


Белсенді оқу ортасы:

1 тапсырма.(Т)



1.2.«ДЖИГСО» әдісі арқылы «Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары» тақырыбындағы оқу мазмұнын игереді. Ол үшін әр топқа тақырыптың бөліктері беріледі. Оқушылар тақырыппен танысып, өзара пікір алмасады, тірек-сызба арқылы басқа топтарға түсіндіреді

1-топ: мұнай, газ кен орындары

2-топ: көмір кен орындары

3-топ: темір, мыс кен орындары


ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі (мұғалім тарапынан кері байланыс)
1.2.Оқушылар термин сөздер мен сөз тіркестерін талқылайды.

Ол үшін INSERT әдісін пайдаланады

Мәтінді оқып, төмендегідей белгілермен белгі қойып отырады.

«V» - бұл маған белгілі;

«+» - бұл мен үшін жаңа;

«?» - түсінбедім;

«!»- өте қызықты, ол туралы сыныптастармен әңгімелесуім керек.
ҚБ: «Сэндвич» әдісі

2 тапсырма.(Ж)

2.1.Пайдалы қазбалардың шартты белгілерін пайдалана отырып, картаға олардың таралу аймақтарын белгілеңіздер:



2.2.Төмендегі кестені толтыра отырып, Қазақстандағы минералды ресурстардың таралуын себебін түсіндіріңіз.



Орталық Қазақстан территориясында көмір қорының шоғырлану себебі неде?




Қазақстанның шығысында полиметалл, алтын т.б. кен орындарының орналасуының себебі неде?




Оңтүстік Қазақстанда фосфориттің кездесуін немен байланысты?




Қызылорда облысында уран, мұна кен орындарының себебі неде?




Дескриптор:

  • кенді пайдалы қазбаларды кескін картада көрсетеді;

  • жанатын пайдалы қазбаларды кескін картада белгілейді;

  • кен орындарының таралу, шоғырлану себебін талдайды, сипаттайды;

ҚБ: жұптар бір-бірімен жауап парақшаларын ауыстырады, бағалайды, мұғалімнің қадағалауымен

3 тапсырма.(Жж)

Қазақстанда өндірілген пайдалы қазбалардың басым көпшілігі шет елдерге экспортқа шығарылады. Өндірілген қорларды дұрыс меңгеріп жатырмыз ба? Осы мәселеге байланысты өз пікіріңмен бөліс.

ҚБ: Мұғалім тарапынан тиімді кері байланыс


Оқулықтағы §13

Тірек-сызба

Кескін карта

Атлас 8 сынып, кескін карта









Сабақтың

соңы


36-40мин

Кері байланыс

«Бес саусақ» әдісі

  • Бас бармақ-мен не білдім, не үйрендім?

  • Балаң үйрек-қызық болды

  • Ортаң терек-ең маңыздысы

  • Шылдыр шүмек-қиындықтар

  • Кішкене бөбек-менің ұсынысым


Рефлексия

321 стратегиясы

1. Бүгінгі cабақтан есте қалған 3 нәрсені атаңыз.

2. Сабақ барысында естіген 2 маңызды ұғым ...

3. Талқылау барысында туындаған 1 сұрақ ...



Үй тапсырмасы:










Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалымен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.




Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қол жетімді болдыма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?







Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет