Сабақтың тақырыбы Бірінші байлық денсаулық. Мақал-мәтелдер туралы түсінік



Дата07.01.2020
өлшемі115,64 Kb.
#55523
түріСабақ
Байланысты:
бірінші байлық денсаулық


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

«Денсаулық зор байлық»
Мектеп:6 орта мектеп

Күні:





Мұғалімнің аты-жөні: Акмолдаева Ж.К.

Сынып: 7




Қатысқандар:

Қатыспағандар:













Сабақтың тақырыбы

Бірінші байлық – денсаулық. Мақал-мәтелдер туралы түсінік










Осы сабақта қол

Т/А1 Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау.

ӘТН3 Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану.

O5 Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.

Ж2 Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу.




жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар істей алады: «Балапан және оның достары» мультфильмінен үзінділер тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжап айта алады, мәтін туралы өз пікірлерін ортаға салады.

Оқушылардың көпшілігі істей алады: берілген сөздерді тиісті орындарына қойып, мақал-мәтел құрайды, мақал-мәтелдердің ерекшеліктерін, мағынасын ашып түсіндіреді.

Кейбір оқушылар істей алады: мәтінді интонацияға көңіл бөле отырып оқи алады, мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастырады; жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, ойын әсерлі (тиімді) жазады.
















Бағалау критерийі

1. «Балапан және оның достары» мультфильмінің қалай аяқталғанын болжау, кестені толтыру және әр топ өз ойын айту;

2. Берілген сөздерді тиісті орындарына қойып, мақал-мәтел құрастыру, мақал-мәтелдердің ерекшеліктерін, мағынасын ашып түсіндіру;

3. Мәтінді интонацияға көңіл бөле отырып оқу, мәтін бойынша жұпта проблемалық сұрақтар құрастыру, жұптасып талқылау, іздену;

4. Көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, денсаулықты насихаттап аналитикалық хат жазу.


















Құндылықтарға баулу

Сабақта топпен, жұппен жұмыс істеу және өз ойын ашық айту, басқа оқушылармен тапсырманы жан-жақты талқылау өзге пікірді құрметтеу мен коммуникативті дағдыларды дамытуға мүмкіндік береді; «Денсаулық» туралы мақал-мәтелдерді меңгеруіне байланысты салауатты өмір салтын ұстануға талпынады.
















Пəнаралық байланыс

Дене шынықтыру («Балапан және оның достары» мультфильмін көріп, дене шынықтыру жаттығуларының пайласын түсінеді), өзін-өзі тану (психологиялық тренинг, сергіту сәттері арқылы оқушы бойына жанашырлык, тілектестік, мейірімділік, сыпайылык, кішіпейілділік қасиетті сіңіріп, өмірге, қоршаған ортаға оң көзқарасы қалыптасады).
















Тақырып бойынша

алдыңғы білім

Оқушылар 5-сыныпта «Мақал-мәтелдер» тақырыбын өткен, денсаулық туралы жалпы түсініктері бар.





Сабақ барысы


Сабақтың

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

жоспарланған

























кезеңдері

















































Сабақтың басы

1. Психологиялық тренинг

Оқушыларға үшбұрыш таратып беру. Үшбұрыштың үш бұрышына сыныптағы үш оқушының атын жазу. Бірінші бұрышқа жазған оқушымен қол алысу. Екінші бұрышқа жазған оқушының басын сипау. Үшінші бұрышқа жазған оқушымен құшақтасу.



2. «Менің таңдауым» әдісімен топқа бөлу

Берілген суреттердің қиындылары арқылы топқа бөлінеді.



3. Қызығушылықты ояту

Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында «Сөздер банкасы» әдісін қолдану. Бұл әдіс бойынша интербелсенді тақтада екі шеңбер бейнеленген. Біріншісіне тақырыпқа сәйкес және тақырыпқа сәйкес емес сөздер жазылады. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сөздерді тауып, екінші шеңберге жазады. Топпен ақылдасып, тақырыпты аша біледі.



4. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары анықталады.





























































Сабақтың ортасы

Сергіту сәті


Тыңдалым және айтылым.

(Т) «Балапан және оның достары» мультфильмінің бастапқы бөлігін көріп, аяқталуын топпен болжап, болжау кестесін толтырып, әр топ өз ойын айту керек.

Болжау кестесі


Мәтін бөлімдері

Қандай мәселе көтеріледі?
(Не болады?)

Шындығында қандай

мәселе көтерілді?

(Не болды?)








2 сөйлемнен кем емес болжау

2 сөйлемнен кем емес

ақпарат


- Денсаулық туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

- Мақал-мәтелдер дегеніміз не?



Әдеби тіл нормаларын сақтау

Грамматикалық тақырып: «Мақал-мәтелдер туралы түсінік» Тақырыпты кесте арқылы түсіндіремін.

(Ұ) «Адасқан сөздер» әдісі. Сөздерді тиісті орындарына қойып, мақал-мәтел құраңдар, мақал-мәтелдердің ерекшеліктерін, мағынасын ашып түсіндіріңдер.

1. Сүю, отбасынан, басталады, Отанды

2. Сау, саудың, тәні, жаны

3. Ер, еңбек, атандырады

4. Елін, ер, сүйген, болар

5. Көркі, өнер, жігіт



«Көңілді күн»
Оқылым.

(ЖЖ) 2-тапсырма. Мәтінді интонацияға көңіл бөле отырып оқы. рыптасты»(ЖАДА)(Выготскский) -астыруh 09hfcnы.

«Жұптық әңгіме» әдісі арқылы оқушы мен оқушы арасында «Жақын арадағы даму аймағы» қалыптасады. Себебі әр жұп мәтін бойынша проблемалық сұрақтарды бір-біріне қою арқылы ізденеді, жұптасып талқылайды, жауап іздейді, мәтінді бірі-біріне түсіндіреді.
Жазылым.

(Ж) Көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, қаламыздағы «Жетісу» стадионын байланыстыра, денсаулықты насихаттап, аналитикалық хат жазыңдар. Хатта денсаулықты ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тапқырлықпен идея ұсыну керек. Тапсырма жеке жұмыс түрінде орындалады.

Аналитикалық хат


Кімге?

Кімнен?

Не туралы?

Жанкүйерлерге

Споршылардан

Спорт –денсаулық кепілі




https://www.youtube.com/watch?v=pBKwNDL64no

Қапалбек Б., Жантасова С., Мадиева Т. Қазақ тілі. 7-сынып. – Алматы: Мектеп, 2017.



https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8
Қапалбек Б., Жантасова С., Мадиева Т. Қазақ тілі. 7-сынып. – Алматы: Мектеп, 2017.



















































Сабақтың соңы

«Венн диаграммасы»

мақал мәтел





«Шығу парағы» әдісі арқылы тақырыпты қалай меңгергендерін білу, бағалау.

  1. Денсаулық дегеннің не екенін білдің бе?

  2. Сен үшін тақырыптың маңызы неде?

  3. Осы тақырып бойынша тағы не білгің келеді?

  4. Осы тақыры бойынша тағы қандай ақпарат көздерін оқисың?

  5. Өзіңнің және жолдастарыңның білімін бағала. Әдеби тіл нормаларын сақтадыңдар ма?























































Дескриптор-лар



1. Оқушылар мультфильмінің бастапқы бөлігін көріп, аяқталуын топпен болжап, болжау кестесін толтырады, әр топ өз ойын айтады;

2. Берілген сөздерді тиісті орындарына қойып, мақал-мәтел құраcтыра алады, мақал-мәтелдердің ерекшеліктерін, мағынасын ашып түсіндіреді.

3. Мәтінді интонацияға көңіл бөле отырып оқиды, әр жұп мәтін бойынша түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып жауап іздейді, талқылайды.

4. Көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, денсаулықты насихаттап, аналитикалық хат жаза алады, тың идея ұсына алады.рыптасты»(ЖАДА)(Выготскский) -астыруh 09hfcnы.







Саралау








Бағалау




Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау


































Мұғалім тарапынан оқушыға жеке қолдау көресту мақсатында, оқу материалы мен ресурстарды оқушының жеке қабілетін ескере отырып әзірледім. Тыңдалым және айтылым дағдысы тапсырмасын оқушылар топпен орындайтын болғандықтан, оқушылар топта бір-біріне қолдау көрсетеді, ал тапсырманы барлық оқушы орындай алады, себебі сабақ тақырыбы анықталғандықтан, кесте берілгендіктен, оқушыларға мультфильмнің қалай аяқталатынын болжау қиынға түспейді.

Оқушылардың көпшілігі адасқан сөздерді тиісті орындарына қойып, мақал-мәтел құраcтыра алады, себебі бұл тапсырма спиральдық оқыту бойынша жасалған. Кейбір оқушылар істей алатын тапсырманы орындату үшін «Жұптық әңгіме» әдісін алдым. Бұл әдіс үлкен топтарда өзін сенімсіз сезінетін оқушыларға көмектесуге мүмкіндік береді, жұпта проблемалық сұрақтар құрастырып, жауап бері арқылы «Жақын арадағы даму аймағы» қалыптасады.



Көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, аналитикалық хат жазу және хатта денсаулықты ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тапқырлықпен идея ұсыну тапсырмасын бергенде, барлық оқушылар аналитикалық хат жаза алу үшін кесте мен тірек сөздер бердім, ал қабілетті оқушылар денсаулықты ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тапқырлықпен идея ұсына алады.




(Т) топтық бағалау.

(Ұ) «Бағдаршам» арқылы бағалау (кейбір оқушылардан өз таңдауларын түсіндіруді сұраймын).

(ЖЖ) сұрақ және жауап арқылы бағалау.

(Ж) өзін-өзі бағалау.







Сабақта санитарлық-гигиеналық ережелерді сақтау, партада отыру ережесін сақтау, оқу бөлмесін желдетіп тұру, жүйке жүйесіне салмақ түсіретін тапсырмалар бермеу, бой сергіту жаттығуларын жасату, техникалық қауіпсіздікті сақтау.
























































Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет