Сабақтың тақырыбы: Дыбыс және әріпті қайталаймыз



бет1/3
Дата11.01.2017
өлшемі0,51 Mb.
#7313
түріСабақ
  1   2   3
Қазақ тілі 03.09.2012

Сабақтың тақырыбы: Дыбыс және әріпті қайталаймыз
Сабақтың мақсаты: 1. Оқу-жазу дағдыларын қалыптастыру, дыбыс және әріп жайлы білімдерін кеңейту

2. Байланыстырып сөйлеу тілін, сөздік қорын дамыту, каллиграфиялық талапқа сай жазуға

дағдыландыру.



3. Ұқыптылыққа, сауатты жазуға шақыру
Сабақтың барысы: І Қызығушылығын ояту

(Көңіл-күйлерін бақылау,сабаққа дайындығын тексеру. Оқулықтың мұқабасымен таныстыру

Төмендегі сызба арқылы сабаққа кірісу.)

Тренинг «Қошемет айту»

1.Топ құрамын ауыстыру үшін топқа бөлу:сыныптағы оқушылар саны-24, сондықтан 6 оқушыдан төрт топқа бөлемін,әр топта спикер тағайындау (бағалау парағын таратып беру)

І ,ІІ,ІІІ,ІҮ топтарды гүл атауларымен бөлу: қызғалдақ, сарғалдақ, раушан гүлі, жауқазын гүлі.

2.Топ ережелерін құрастыру.

Сәйкестігін тап: Малдар оқиды

Кітапты жүзеді

Балық жайылады

Телефонмен ұшады

Ұшақпен сөйлеседі
ІІ мағынаны ашу

-Тақтада не көріп тұрсыңдар ? /әріптер/

-Әріп екенін қайдан білдіңдер?/жаздық/

-Дыбыстап көрейік. Ендеше бүгінгі сабақта дыбыс пен әріпті қайталаймыз.

-Дыбыс дегеніміз не?

-Әріп дегеніміз не? Дыбыстар

Дауысты Дауыссыз

Қазақ тілінде неше әріп, қанша дыбыс бар?



Оқулықпен жұмыс: 1-жаттығу Өлеңді оқып жуан,жіңішке айтылатын сөздерді тап.

-Сөздің жуан не жіңішке айтылуына не себеп?



2-жаттығу Сөзді өзгертіп тұрған әріптерді теріп жазу арқылы мақалды шығарып ал.

(Оқу түбі- тоқу)- мақалдың мағынасын оқушыларға ашқызу.



4-жаттғыу. / Суретке қарап, олардың атын жаз және дыбыстық талдау жаса../

1-топ: коньки 2-топ: портфель 3-топ: фотоальбом

-Сөз неден құралды?

-Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?



5-жаттығу (жазбаша) қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндір, жазылуындағы айырмашылықты айт

Ас-лас-алас-палас, ақ- шақ- ошақ- шошақ



ІІІ. Ой толғау

-Қазақ тіліндегім мыны сандар ненің білдіреді? 42 және 36

Я Ю Е Щ
Й А Й У Й О Ш Ш (Еске түсіру, қайталау)
ІҮ. Үйге тапсырма

3-жаттығуды көшіріп жазып, бір дыбыстың әсерінен өзгерген сөздердің астын сыз



Ү. Бағалау

Күні ................... Қазақ тілі 7.09

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз дыбыстардың түрлерін қайталаймыз. Дауыссыз б мен п.

Сабақтың мақсаты: 1. Дауыссыз дыбыстардың жіктелуін қайталау; п дыбысына аяқталған сөзге дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанғанда п дыбысы б дыбысынаөзгеретінін түсіндіру; б дыбысына аяқталған басқа тілден енген сөздердің жазылуын еске түсіру;

2. Оқушылардың ой-өрістерін,сөздік қорларын,шығармашылықтарын дамыту;

3. Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға шақыру.

Көрнекілік: кесте

Түрі:жаңа сабақ

Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту (Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)

Ойын: Кез келген әріпті көрсету. Қатаң дыбыстарды көрсеткенде, оң қолымызды көтереміз.

Ұяң дыбысқа сол қолымызды көтереміз.

Үнді дыбысқа екі қолымызды бірге көтереміз.

ІІ мағынаны ашу

Дәптермен жұмыс

/Көркем жазу/ Б б П п

Сөздік диктант ( дауыссыз дыбыстардың астын сызыңдар.)

Бағдаршам, қара, алма, жер, тоқта, күт, дайындал, кім, тыныш, рұқсат, бер, қол, сұра, күн, сәлем.



Оқулықпен жұмыс: (Сөйлемді толықтыр)

-Дауыссыз дыбыстар ...бөлінеді.

-Сөз соңында б естілгенмен, .... жазылады

П дыбысыны аяқталған сөзден кейін дауысты дыбыс келсе, ... өзгереді.

1-жаттығу. Алма, алмұрт, қызанақ, бидай, арпа, пияз, картоп, жапырақ, қап.

Дауыссыздан басталып, дауыстыға аяқталатын сөздерді ғана жаз.

Қатаң: к, қ, п.с. т, ш, щ, х, ф. ц, ч

Ұяң: б. в, г, ғ, д, ж, з

Үнді: л, м, н, ң, й, у

2-жаттығу. Қарамен жазылған сөздерге дыбыстық талдау жаса.

І қатар: Сабырлы (сабырлы) 7ә., 7д., 3б.

ІІ қатар: Қыркүйек (қыркүйек) 8ә., 8д., 3б.

ІІІ қатар: алғашқы (алғашқы) 6ә., 6д., 3б.



3-жаттғыу. /Көшіріп жаз. Соңында п,б дыбыстары кездескен сөздердің астын сыз...

Сөздің соңында б естілгенімен п әрпі жазылады. Тек КЛУБ және ШТАБ сөздері ғана ережеге бағынбайды

5-жаттығу (жазбаша) Төмендегі сөздерге ы немесе і әріптерін жалғап жаз. Сөз қалай өзгергенін түсіндір.

Тәртіп-тәртібі, жіп-жібі, қолғап-қолғабы, топ-тобы, мектеп-мектебі, сап-сабы.

-Қандай қорытынды шығаруға болады?

ІІІ. Ой толғау

-Сөз п дыбысына аяқталып оған дауысты дыбыс қосылса, сөз қалай өзгереді?

-Қандай сөздер ережеге бағынбай б дыбысына аяқталып жазылады?

(Венн диаграммасы негізінде б мен п дыбыстарын салыстыру.)



Овал 35Овал 36

ІҮ. Үйге: 4-жаттығуды көшіріп жаз, көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қой.

Ү. Бағалау

Күні .................. Қазақ тілі 12.09

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз л мен р, н мен ң дыбыстарын қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың үнді дауыссыз дыбыстары жайлы алған білімдерін пысықтау.

л,р дыбыстарының сөздің басында жазылуы мен айтылуын түсіндіру, сөз ішінде кездесетін н, ң дыбыстарын ажырата білу.



2.Оқушылардың ой-өрістерін,есте сақтау қабілеттерін дамыту;

3. Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға шақыру.

Көрнекілік: кесте

Түрі:жаңа сабақ

Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту (Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)

Әр қатардан үш оқушы шығып, қатаң,ұяң, үнді дыбыстарды ажыратып жазады.




дауыссыз


ІІ мағынаны ашу

-Үнді дауыссыз дыбыстар қалай естілсе,солай жазылады. Бірақ кейбір үнді дауыссыз дыбыстардың жазылуында ерекшелік бар.

-ң дыбысы сөздің басында кездесе ме?(ешқашан кездеспейді)Ортасында ж/е соңында.

-Л,р дыбыстары ше? Мысалдар келтіріңдер.
Дәптермен жұмыс: /Көркем жазу/ Л л Р р Н н ң

Есте сақтау диктанты. (Мұғалім сөздерді оқиды, оқушылар есте қалған сөздерді дәптерге жазады..)

Қайың, рахмет, лақ, лауазым, радио, рұқсат, лай, нан, жаңғақ, бұлаң, қазан.

-Жұп дауысты дыбыстарды тап (н-ң, л-р)
Оқулықпен жұмыс: (Сөйлемді толықтыр)

-Сөздің басындағы л, р дыбыстарының алдында ы естілгенімен жазылмайды.


1-жаттығу Мысалды түсініп оқып, көшіріп жаз. Дауыссыз үнді дыбыстарының астын сыз.

2-жаттығу Өлеңді оқы. Л мен р дыбыстары бар сөздерді теріп жаз.

3-жаттғыу. Сөздердікөшіріп жазыңдар.Екі бағандағы сөздерді салыстыр. Қандай қорытынды шығаруға болады.

5-жаттығу (жазбаша) Жаңылтпашты жатқа жаз.

Бұлаң-бұлаң

Еткен бұл аң,

Жүні қылаң

Екен бұлан.
Қатар бойынша қосымша тапсырма.

1)Лақ сөзіне дыбыстық талдау жаса

2)Лақ сөзіне әңгіме жаз




1)Лай сөзіне дыбыстық талдау жаса

2) Аң сөзіне әңгіме құра




1)Рас сөзіне дыбыстық талдау жаса

2) нан сөзіне әңгіме құр.




ІІІ. Ой толғау

-Л, р дыбысының алдында ы жазылады ма?



ІҮ. Үйге :4-жаттығу. 16-бет.

Ү. Бағалау

Күні ................. Қазақ тілі 13.09

Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасын қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты: 1. Сөз және оның мағынасын қайталау.

2. Қазақ тілінде сөз құрамы түбір сөз, түбір мен қосымшадан тұратынын оқушылардың есіне түсіру.

3. Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға шақыру.

Көрнекілік: кесте

Түрі:жаңа сабақ

Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту

(Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)



ІІ. Өткенді қайталау

-Өткен сабақта қандай дыбыстармен таныстық?

-Олар сөздің қай жерінде кездеседі? Мысалдар келтіріңдер.

Дәптермен жұмыс: /Көркем жазу/ ЖЖЖЖЖЖЖЖ

жжжжжжжжжжж (үзбей жаз)



Көру диктанты. Бидай, диқан, диірмен, жұмысшы, күз, қамба, наубайхана.

(Тақтадағы сөздерді оқушылар 3 минут көріп алады, кейін есте сақтап жазады)



Дыбыстар

Сөздер

Сөйлем

А-п-а-й

С-ы-н-ы-п

К-і-р-д-і


Апай

Сынып


Кірді

Апай сыныпқа кірді.

Жеке тұрғанда мағынасы жоқ. Дыбысталады,әріппен таңбаланады.

....

....

ІІІ.Мағынаны тану бала

жігіт ағаш

кез Жас көздің жасы

адам қала

Қыс-жаз, күн-түн, биік-аласа т.б.

Оқулықпен жұмыс: (Суретте берілген сөйлемді оқы.)

-Дыбысталуы бірдей сөздерді тауып, оқы.Олардың мағынасын түсіндір.



1-жаттығу . Суретке қара.Суретте бейнеленген әр зат бойынша әңгімеле.

2-жаттығу . Мағынасы бойынша сөз таңдап жаз.

3-жаттғыу. Артық сөзді тап.Неге артық екенін дәлелде.

Сергіту сәті

4-жаттығу (жазбаша) Сөздердің қарсы мағыналы сөзін тап.

Әдепті-


Алыс-

Терең-


Лас-

Жуан-


Қалың-

4-жаттығу.(ауызша)

Қатар бойынша қосымша тапсырма.

1)Орман сөзіне дыбыстық талдау жаса

2)Орман сөзіне әңгіме жаз




1)Ағаш сөзіне дыбыстық талдау жаса

2) Ағаш сөзіне әңгіме құра




1)Жапырақ сөзіне дыбыстық талдау жаса

2) Жапырақ сөзіне әңгіме құр.



ІІІ. Ой толғау

ІҮ. Үйге :5-жаттығу. 21-бет.

Ү. Бағалау
Күні ................. Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Сөз және оның мағынасын қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты: 1. Сөз және оның мағынасын қайталау.

2. Қазақ тілінде сөз құрамы түбір сөз, түбір мен қосымшадан тұратынын оқушылардың есіне түсіру.

3. Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға шақыру.

Көрнекілік: кесте

Түрі: аралас сабақ

Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту

(Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)



ІІ. Өткенді қайталау

-Өткен сабақта қандай дыбыстармен таныстық?

-Олар сөздің қай жерінде кездеседі? Мысалдар келтіріңдер.

-Сөз дегеніміз не?

-Сөз неден тұрады?

-Сөзден не құрауға болады?



Дәптермен жұмыс

1.Көркем жазу/ С с

2.Көру диктанты

Аппақ қарға

Қонды қарға.
Үйіне көрші

Келді ме екен, көрші!

-Мағынасы әртүрлі сөздерді тауып, мағынасын түсіндіріңдер.

Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу . Суретке берілген сөйлемдерді оқыңдар. Дыбысталуы бірдей сөздерді табыңдар. Олардың мағынасын түсіндіріңдер.

2-жаттығу . Өлеңді оқып, көшіріп жазыңдар. Дыбысталуы бірдей, мағынасы әртүрлі сөздердің астын сызыңдар. 3-жаттығу. Мақал-мәтелдерді оқып, мағынасын түсіндіріңдер.

Сергіту сәті

4-жаттығу . Әр сөздің тұсына мағынасы қарама-қарсы сөздерді теріп жазыңдар.
Шығармашылық диктант

А)Көп нүктенің орнына сол сөзге мағынасы жуық сөз тауып жазыңдар.

Жақын,... Әдемі,... Батыр,...

Ә)Берілген сөздерге мағынасы қарама-қарсы сөз жасау.

Үлкен-... кең-... арзан-...

Іші- ... жарық-... суық-...

Б)Көп нүктенің орнына қою деген сөзді қойып, көшіріп жазу. Ол сөздің мағынасын түсіндіру.

Сүт ... ұйыды.

... қара бұлт төнді.

Қарындашты орнына ... керек.

Концерт ...ға келдік.
ІІІ. Ой толғау

ІҮ. Үйге :5-жаттығу. 21-бет.

Ү. Бағалау

Күні ................. Қазақ тілі 17.09

Сабақтың тақырыбы: Сөз құрамын қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты: 1. Қазақ тілінде сөз құрамы түбір сөз, түбір мен қосымшаның (жұрнақ, жалғау) тұратынын оқушылардың есіне түсіру.

2. Оқушылардың есте сақтау қабілеттерін, сөздік қорларын дамыту;

3. Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға шақыру.

Көрнекілік: кесте

Түрі: аралас сабақ

Әдісі:сұрақ-жауап, түсіндіру, талдау т.б.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту

(Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)



ІІ. Өткенді қайталау

-Өткен сабақта қандай дыбыстармен таныстық?

-Олар сөздің қай жерінде кездеседі? Мысалдар келтіріңдер.

-Сөз дегеніміз не?

-Сөз неден тұрады?

-Сөзден не құрауға болады?

-Қарама-қарсы мағыналы сөздер,мәндес сөздер,мағынасы әртүрлі сөздер дегеніміз не? Мысалдар келтіріңдер.

Дәптермен жұмыс

1.Көркем жазу

Ж ж


Жақсыдан үйрен,

Жаманнан жирен.



2.Есте сақтау диктанты

Ағаш, ерлік, балық, достар, ұшқыш. (сөз құрамына талдау)

-Түбір дегеніміз не?

-Түбірге қосылатын бөлшек қалай аталады?

-Жұрнақтың жалғаудан ерекшелігі неде?

-Сөз бен сөзді байланыстыратын қосымша қалай аталады?



Кестемен жұмыс

Түбір сөздер

Қосымшалы сөздер

Ана, кітап, топырақ ...

Би-ші, алма-лар,жазу-шы-лар т.б.


Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу . Өлеңді көшіріп жаз. Қарамен жазылған сөздердің құрамын белгілеп көрсетіңдер.

2-жаттығу. Сөздерді кестеге үлгі бойынша жазыңдар.

3-жаттығу. Үлгі бойынша орында..

Сергіту сәті

Шығармашылық диктант

Көп нүктенің орнына тиісті қосымшаларды жалғап жазыңдар.

1.Әжем-күй... ,

Әпкем-би... .

Асқан шебер,

Ағам-үй... .

2.Туған жер... күн... де ыстық, түн... де ыстық.

3.Әке... қарап, ұл өсер,

Ана... қарап қыз өсер.

ІІІ. Ой толғау

ІҮ. Үйге :4-жаттығу. 22-бет.

Ү. Бағалау
Күні ........................ Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Зат есімді қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты: 1. Зат есім туралы білімдірін бекіту. Сөйлем ішінен зат есімді таба білу, зат есімнің жекеше және көпше түрлері, жалпы мен жалқы есім туралы алған білімдерін пысықтау.

2.Оқушылардың ой-өрістерін, қызығушылықтарын, ой-өрістерін дамыту.

3. Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға шақыру.

Көрнекілік: кесте,Венн диаграммасы, топтастыру т.б.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту

(Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)



Ойын: Мұғалім бір сөз айтады. Оқушылар сол сөздің соңындағы дыбыстан басталатын сөз ойлап айтады. Мысалы: Ағаш, шаш, шалқан, нан, намыс,... т.с. жалғасын табады.

ІІ мағынаны ашу

Сөз құрамына қарай

Туынды сөз Қосымшалы сөз

(қысқаша тоқталу, өткен сабақты қайталау)



Дәптермен жұмыс: /Көркем жазу/ ЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗ ззззззззззззззззз (үзбей жаз)

Терме диктанты

(Жұрнақ пен жалғау сөздерді теріп жазу.)

Етікші,кітаптан,тазалық,оқулық,суреттер,кітапхана,өлеңдер,дәрігер,көйлекті,жаңалық,қыздар,дәптерім.

Оқулықпен жұмыс: (Суретте берілген сөйлемді оқы.)

-Сөйлемдерді ауызша толықтыр. Схема бойынша зат есім жайлы білімдерін еске түсіру.




Жалқы

Зат есім


Жекеше

Заттың аты

Кім,кімдер,не,нелер?

Жалпы

Көпше

Әртүрлі мағынасы болады




Қосымша жалғанады,заттық мағыналы сөздер жиі қолданады


Тақтамен жұмыс

Жаңбыр, шегіртке, шыбын, сауыншы, дауыс, нағашы, немере, тасқын, сатушы, директор, қоңыз, әпке, жүргізуші, сіңлі, боран, ара, есепші, найзағай, аға.

1-топ. Табиғат құбылыстары атауларын теріп жазыңдар. 2-топ. Мамандық атауларын жазады.

3-топ. Жәндік атауларын жазады. 4-топ. Туыстық атауларды жазады.


Оқулықпен жұмыс

1-жаттығу. Сөздерді оқып, көшіріп жаз. Зат есімдерді теріп жаз.

2-жаттығу Сөздерді үлгідегідей кестеге толтыр.

Жалқы есім

Жалпы есім

Жекеше түрлері

Көпше түрлері

Қалибек

қала

қалалар

Гүлнұр

шырша

шыршалар

Шынар

гүл

гүлдер

3-жаттғыу. /Жазбаша/Түбір сөздерден туынды сөздер құрап жаз.

Бокс+шы, теннис+ші, волейбол+шы, шахмат+шы, футбол+шы, хоккей+шы



4-жаттығу (жазбаша) Ребусты шеш. Шешуіне дыбыстық талдау жаса. Сол сөздерді пайдаланып, сөйлем құрап жаз.

Ақтау Бұл қалалар Қазақстанның қай жерінде орналасқан?

Орал

ІІІ. Ой толғау

Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында тестік тапсырма ұсыну.



ІҮ. Үйге:24бет 5-жаттығуда берілген буындардан кісінің аттарын құрап жаз.

Ү. Бағалау

Күні .................. Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы: Етістікті қайталаймыз.

Сабақтың мақсаты: 1. Етістік, олардың түрлері туралы білімдірін нығайту. Сөйлем ішінен етістікті тауып, сұрақ қоя білуге жаттықтыру.

2.Оқушлардың ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

3.Ұқыптылыққа, сауатты, шапшаң жазуға дағдыландыру.

Көрнекілік: кесте
Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылығын ояту

(Көңіл-күйлерін бақылау сабаққа дайындығын тексеру)



Ойын: Мұғалім бір сөз айтады. Оқушылар сол сөздің соңындағы дыбыстан басталатын сөз ойлап айтады. Мысалы: Сағат, тарақ, қағаз, зымыран, нан, ,... т.с. жалғасын табады.

Зат есім

Жалпы Жалқы Көпше Жекеше

(қысқаша тоқталу, өткен сабақты қайталау)



Дәптермен жұмыс: /Көркем жазу/ ИИИИИИИИИ

ииииииииииии(үзбей жаз)



Шығармашылық диктанты.

(Зат есімдерге етістік тіркеп жаз)

Оқушы, сағат, терезе, сәкі, ағаш, жапырақ, шайнек, тамақ, балалар, қалам.

-Етістік дегеніміз не?

-Сұрақтары қандай?

-Дара және күрделі етістік дегеніміз не? Мысалдар келтір.


Оқулықпен жұмыс: (Суретте берілген сөйлемді оқы.)

-Сөйлемдерді ауызша толықтыр. Схема бойынша етістік жайлы білімдерін еске түсіру.



Заттың қимылын білдіретін сөздерді етістік дейміз.

Дара етістіктер бір сөзден құылады

Күрделі етістік екі немесе одан да көп сөздерден тұрады.


1-жаттығу Тиісті етістікті қойып, жұмбақты көшір.

Сылдырдан (қашады, қорқады, жүгіреді)

Шошынып (жортады, шабады, қалады)

2-жаттығу Мәтінді түсініп оқы. Етістіктерді көшіріп жаз.

Құйып,жеткізеді, шашты, алып келді, жиып, салды, шығарды, естіліп жатты, көмектестіңдер, болыңдар, істеңдер, қарады.



3-жаттғыу. /Жазбаша/ Дара және күрделі етістіктерді бөліп жаз.

Келді

Ойлап отыр

дайындалды

Ұшып жүр

білді

Көріп келді

ұшты

Біліп берді



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет