Кусегенова Райгуль Урынбаевна
Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы,
М.Жұмабаев атындағы орта мектебінің
бастауыш класс мұғалімі
|
Сабақтың тақырыбы: «Әже» Ф.Оңғарсынова
|
Сілтеме:
|
2-класс «Әдебиеттік оқу» оқулығы
|
Мақсаттары:
|
1.Өлеңді түсініп оқып,мәнерлеп оқу дағдысын жетілдіру,"Әже" өлеңінің мазмұнын ашу
2.Тіл байлығын,дүниетанымын,сын тұрғысынан,шығармашылық ойлау қабілетін және өздіктерінен жұмыс істеп қорытынды шығаруға үйрету.
3.Отбасына деген сүйіспеншілігін арттырып,адамгершілікке,мейірімділікке,үлкенге-өзет,кішіге қамқор бола білуге,сыйластыққа тәрбиелеу.
|
Оқыту нәтижесі:
|
«Әжеңді тыңдағаның-
Өзіңді танығаның»
|
Түйінді идеялар:
|
«Ана алдында-құрмет,
Ата алдында қызмет.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Интерактивтік әдіс, сыни тұрғыдан ойлау,шығармашылық,сұрақ қою,слайд,суреттер,стикер бағалау парағы,рефлексия,топтық тапсырма
|
|
Сабақтың мазмұны
|
Уақыт:
|
Ресурстар:
|
Ұйымдастыру
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
3 мин
|
|
Қызығушылықты ояту
Психологиялық дайындық
|
Сабақты оқушылармен амандасудан бастаймын
|
Оқу-құралдарын түгендеп қояды
"Алақан жылуы"(бір-бірінің қолдарынан ұстайды)
|
|
Слайд.
№1,2,3
|
|
Мен үшін әрқайсыңның орның бөлек
Бейнебір сендер жеміс мен бәйтерек
Бүгінгі сабағымыз сәтті өтуге ,
Ұшқыр ой,ашық көңіл,білім керек
|
Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік,жарық, мейірімді
Болып кетер сонда менің жан-жағым.
(орнына отырады)
|
2 мин
|
|
Топқа бөлу
|
Қызыл, жасыл,көк гүлдер
|
Оқушылар әр түсті гүлдер арқылы топқа бөлінеді.
|
2 мин
|
Тақырып бойынша слайдтар
№ 4
|
|
«Мейірім» тобы
«Шуақ» тобы
«Арай» тобы
|
Әр сұраққа әр топ жауап береді
1 сұраққа- 1 топ
2 сұраққа-2 топ
3 сұраққа-3 топ
4 сұраққа-1 топ
|
2-мин
|
Слайд.
№ 5
|
«Қалам столдың ортасында»әдісі
|
Әр жауап беруші оқушы қаламын ортаға қою арқылы сабаққа өз қатысымын білдіреді.
|
|
6 мин
|
Слайд №6
|
«Сұрақ қою» әдісі
|
Енді оқушыларға сұрақтар қоямын.
1.Әдебиет пәнінен қазіргі өтіп жатырған тарау қалай аталады?
2. Ф.Оңғарсынова кім?
3.Жылу өлеңін кім жатқа айтып береді
4.Ф.Оңғарсынованың өткен қандай шығармаларын білесіңдер?
|
Оқушылар өткен материялдар бойынша білімдерін пысықтайды, тиянақтайды.
|
5 мин
|
Слайд
№7,8,9
|
«Тірек сөздер арқылы әңгіме» әдісі (сурет бойынша)
|
4.Анам (қандай?)
Құшағы(Кімнің?)
Жанары(қандай?)
Сүті(Кімнің?)
Нұры (ненің?)
Бұл сұрақтар қазақ тілі пәнінен қай сөз табына жатады?/ сын есім\
|
Сұрақтарға дұрыс жауап беру арқылы шыққан сөз тіркестерін қатыстырып
сурет бойынша әңгіме құрайды.Берілген суретте қандай байланыс бар екенін,ақын ананы не үшін күнге ұқсатқанын айтып түсіндіреді.Баланың ойы дамиды,өз бетінше жұмыс жасайды.
|
3 мин
|
Слайд 10
|
|
Жаңа сабақпен байланыстыра отырып:
Әсем әуен тыңдалады
1.Балалар ән ұнады ма?
2.Ән кімге
арналған?
|
Балалар пікірлесіп өз ойларын айтады
|
2-мин
|
Слайд 11,12
|
Топпен жұмыс
|
Олай болса,дүниеде ең қымбат Ана болса,ел ішінің,отбасының амандығын тілейтін жүрекке жылы сөз айтып еркелететін тағы бір адам ол-
Әже екен.
|
Дәптерлерін ашып күннің жадын жазады.
|
1-мин
|
Слайд.
№ 13
|
Қызығушылығын ояту.
|
Әжелерің сендерге жылы қолғап тоқып қойыпты.Кім сабаққа
жақсы қатысса мен осы қолғаптармен бағалаймын.Тақтаға ілу.
|
|
4 мин
|
Слайд № 13-24
|
|
Музыка тыңдай отырып балалардың әжелерімен түскен суреттерін слайд арқылы көрсетемін.
|
|
3 мин
|
Слайд№
25,26,27
|
Оқулықпен жұмыс.
|
Өлеңді мәнерлеп оқып беріп оқушыларға тапсырмалар беремін.
1-топқа өлеңді мәнерлеп оқыту
.2-топқа
сөзжұмбақты шешу
1.«Қуатты» сөзін басқаша тағы қалай атайды?
2.Ананың құшағы қандай?
3.Көп нүктенің орнына сөз қой: ...-асқар тау.
3-топқа әже мен немере туралы көрініс көрсету тапсырылады
|
Өлең бойынша сұрақтарға жауап береді.
.
|
2 мин
|
Слайд № 28
|
Сергіту сәті
|
Музыка ойналады
|
Балалар сергиді,демалады
|
3 мин
|
Слайд,29,30
|
Ассоциациялық аймақ
|
|
« Әже» сөзін топтастыру
Әжең сені қалай еркелетеді?
Әже,қариялар туралы мақал-мәтел
|
7 мин
|
Слайд № 31,32 Видео
|
«Миға шабуыл» ӘДІСІ
|
Өмірмен байланыстыра отырып, ой тастаймын.
|
Тақтадан мәтін оқылады,оқушылар тыңдайды,мазмұндайды,талдайды,
өз ойын ашық айтуға үйренеді
|
2мин
|
Слайд№ 33
|
Бағалау
|
Әжелерінің әшекеймен тоқылған қолғаптарымен бағалаймын
|
|
2 мин
|
Слайд № 34
|
РЕФЛЕКСИЯ
|
Қорытындылаймын
|
Стикер арқылы Даналық ағашына іледі
|
1 мин
|
Слайд № 35
|
ҮЙГЕ ТАПСЫРМА
|
Әже өлеңін жаттау
|
«Менің әжем» тақырыбына шығарма жазу
|