Сабақтың тақырыбы: Ежелгі қалалар. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем



Дата19.02.2017
өлшемі83,65 Kb.
#10746
түріСабақ
9 сынып Ашық сабақ

Мұғалім: Қалжанова А.М.
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі қалалар. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем.

Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға Қазақстанның көне қалалары туралы жаңа білім беру, МАБ-ға дайындық жасау;

2.Оқушылардағы қазақтың көне мәдениеті жөніндегі білімдерін дамытып, оқушылардың ой-өрісін кеңейту, өз ойларын қазақ тілінде еркін жеткізе білуге баулу.

3. Қазақстан мемлекеті, оның әйгілі көне қалаларымен танысып, бейнекөріністер арқылы қазақ тіліне құрметін арттыру, отансүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап, әңгімелеу, кітаппен жұмыс, түсініп оқыту.

Сабақтың көрнекі-құралдары: интерактивті тақта, бейнефильмдер.


Сабақтың

кезеңдері


Сабақ барысы


Оқушылардың

іс-әрекеті

1.Үйымдастыру кезеңі
1,5 мин

- Қайырлы күн, достар!

- Сәлеметсіз бе!

- Отырыңдар!

- Бүгінгі сабағымыздың мақсаты:



И. Тақтада – 1. Жаңа тақырыппен танысамыз.

2. Қарсылықты салалас құрмалас сөйлем грамматикалық тақырыпты бекітеміз.

3. Тест жұмысын орындаймыз


Тұрады
Отырады.
Тақтаға қарап тыңдайды, оқийды.

2. Ой толңау

Тіл дамыту кезеңі



1мин 2,5

3мин 5,5

- Ал енді мына бейнекөрініске назар аударамыз. Ол не туралы?

«Қазақстан» тақырыбы бойынша бейнекөрініс


  • Бұл фильм не туралы?

  • Бұл фильм менің елім – Қазақстан туралы.

  • Тағы не айталасыңдар?

  • Қазір біз қазақ тілінің синтаксис саласын өтудеміз, сондықтан осы барлық айтылған сөйлемдер қандай сөйлемдер? Хабарлы ма, лепті ме?

  • Бұл хабарлы сөйлемдер!

  • Өте жақсы. Ал енді туған жерімізге, Қазақстанымызға өз сүйіспеншіліктерін көрсетіп, лепті сөйлемдерді ауызша құрастырамыз

Оқушылар бейнекөріністі қарайды да, сұраққа жауап беруге тырысады.
Өз ойларын бір-бірден айтады.
Бір оқушы жауап береді.

Осында оқушылар бір-бірден өз сөйлемдерін айтады.



3. Жаңа сабақ

Кіріспе әңгіме



1мин 6

- Көп рахмет, достар! Әрине, бүгінгі Қазақстан елі – бүкіл әлемге танымал мемлекет. Бұны біз сезініп тұрмыз да, газет-жорналдардан, теледидардан көреміз. Осы күнге жеткізген біздің бай тарихымыз. Ал тарих байлығымыздың көзі – Ежелгі қалалар.

Тыңдайды.

4.Жаңа сөздермен жұмыс кезеңі

1 мин 7
1,5мин 8,5

2мин 10. 5

2мин 12, 5



- Соңғы сабақта біз «екінші Мекка» Түркістан қаласымен таныстық, ал бүгінгі сабағымызда Отырар мен Тараз деген ежелгі қалалар туралы білеміз.

- Сонымен, «Тілашар» дәптерлеріңде

сабақтың тақырыбын жазамыз да, жаңа сөздерге көшеміз (Сөздер И. Тақтада көркем түрде жазылып тұр, аудармалары жабық түрде)

- 1. Сөздерді дауыстап жазамыз да Фонетикалық жағынан қысқаша сипаттама береміз.

2. Ал, енді бұл сөздерді морфологиялық жағынан қарастырып, яғни сөзжасам, жалғаулар түрлерін анықтаймыз. Содан соң ғана аударамыз.,

3. Бұл сөздермен сөз тіркес,

- сөйлем құрастырамыз.

- Көп рахмет, ал енді сендер түсініп тыңдау немесе аудирование жұмысына дайынсыңдар деп ойлаймын



Тыңдайды.

«Тілашар» дәптерлерінде жазады


Оқушылар бір-бірден дауыстап жазады, бұл қандай сөз екенін (жуан, жіңішке)анықтайды.

Оқушылар сөздің грамматикалық формасына қарап, бұл сөз қандай сөз табынан келеді екенін анықтайды.

Оқ. бірден өз мысалдарын айтады.



5.Аудирование

2мин 14,5

1мин 15


1,5м 16, 5

- Мына фотосуреттерге қарап, мәтінді тыңдаймыз, жаңа сөздерді пайдалана отырып, аударуға тырысамыз.
Отырар қаласы туралы видеослайдтар


  • Кім нені түсінді? Орысша айтуға болады.



  • Бұл естіген мәтінді бекіту үшін, енді оны көреміз, бірақ мәтінде кейбір сөздер бастапқы тұлғада тұр, сондықтан оларды керекті формаға қою керек.

  • - Кәне, оқимыз!



Оқ. тыңдайды, аударады.
Оқушылар орысшаға аударады.

Оқ. бір-бірден оқиды, сөйлемдерді толықтырады.




6. Кітаппен жұмыс

1мин 19,5

(айту үшін)



3мин 24

(дайын-у үшін)

4мин 28

- Ал енді кітап арқылы біз тағы да бір көрнекті Тараз қаласымен танысамыз

- Бұл жұмыс мынадай формада жүргізіледі

Сендерге 3 минут

1 қатар – мәтінді аударады

2 қатар – сұрақтарды құрастырады

3 қатар – берілген сұрақтар бойынша мәтіннің мазмұнын айтуға тырысады.

Ал енді, сендерді тыңдаймыз.


Оқушылар кітаптарын ашады.

Оқ. бірігіп, өз жұмысын істей бастайды.


Әр қатардың оқушылары тізбектеп өз істегенін айтады. .

7.Грамматикалық тапсырманы бекіту

3мин 31


2мин 33

  • Достар, мәтіннің соңғы абзацына назар

аударыңызшы, Тағы да аударайық. Орыс тілінде бұл қандай сөйлем? Жай сөйлем. Бұл екі сөйлемнен қүрделі сөйлемді құрастыруға болады ма? Орыс тілінде құрастырайық,

Ал қазақ тілінде олар қалай болады?

- Көп рахмет, достар, өткен модульде біз

жалпы құрмалас салалас сөйлемге тоқталып кеттік, ал енді бұл тақырыпты одан әрі жалғастырамыз. Бұл үшін мына тапсырмаларды жұмыс дәптерлерінде орындаймыз

- Жұмыс дәптерлерінде бүгінгі күнін, тақырыбын дауыстап жазамыз.

- Пармен жұмыс



  1. Сызбаны толықтырыңдар

Құрмалас сөйлем түрлері

Қарсылықты салалас құрмалас сөйлемнің жалғаулық шылаулары.

( тақтада)

2. Берілген екі жай сөйлемнен бір қарсылықты салалас сөйлем құрастыру

1. Отырар - ежелгі қалалардың бірі. Бұл қала осы күнге дейін сақталмаған.

2. Ертеде Тараз онша ірі қала болмаған. Осында монша, болған.

Шығармашылық жұмыс Өз бетінше қарсылықты салалас құрастыру.


  • 3 минут дайындық

  • Ал енді, сендерді әр деңгейлік жұмысы бойынша тыңдаймыз

  • Сонымен қазақ тілінде салалас құрмаластың неше түрі бар?

  • Қарсылықты салаластың жалғаулық шылаулары қандай?

  • Бұл шылаулар қалай аударылады?

  • Қарсылықты салалас сөйлемнің орысша баламасы қандай?

Оқ. өткенді еске түсіріп, өз талғамымен деңгейлік жұмыстарды орындайды

8.Жаңа тақырыпты бекіту

5мин 38

1мин 39

2мин 40

- Ал енді жаңа тақырыпты қалай меңгергенін мына тест арқылы көреміз. Тестте 10 сұрақ Сендерге 5 минут беріледі
- ал енді тақтадағы тест кілті бойынша тексереміз. Бағалау нормасы бойынша баға қоыңдар

0-1 қате – «5» деген баға

2 қате – «4» деген баға

3-4 қате – «3» деген баға

- Кім қандай баға алды? Кім қандай қате жіберді

- Жіберілген қателерді түзету парақтарында белгілеп қойыңдар!




Дәптерлерінде тест ж. Орындайды
Дәптерлерін ауыстырады, өздері тексереді, содан соң кілт бойынща тексереді.

өз қателерін атайды

Түзету парақтарына белгі қояды.


9Үй тапсырмасын беру

1мин 41

  • үйге мынадай тапсырма: Күнделіктеріңе таңдап жазамыз.

1 деңгей - жаңа сөздерді жаттау, 1-2 фон. Талдау жасау

2 деңгей - 5 тест сұрағын құрастыру, 1-2 морф. талдау



3 деңгей - мәтіңңің мазмұнын айту, қ.с.с. құрастырып, синт талдау

Күнделіктеріне жазады.

11. Бағалау

2мин. 43

  • Күнделіктеріне өз бағаларынды белгілеп қойыңдар. Бүгінгі сабақта алған бағаларыңыз мынадай ..







12. Бекіту


  • Бүгінгі сабағымызда қандай тақырыпен таныстық?





Қателер картасы



Тақырып

Дұрыс+

Бұрыс -

1

Отырар қаласының орналасуы




2

Реттік сан есім




3

Отырадың алғашқы атауы




4

Синоним




5

Тараздың ескерткіштері




6

Есімше




7

Тараздың гүлденген кезі




8

Көсемше




9

Алғашқы монша




10

Жалқы зат есім





Сұрақтар:


  1. Ежелгі қалалардың бірі қандай қала?

  2. Ол қай ғасырда, қандай өзеннің орта тұсындағы ірі мемлекеттің астанасы болған?

  3. XVI-XVII ғғасырларда Отырар қандай орталық болған?

  4. Алғащқы кезде қалай деп аталды?

  5. Отырарда қандай ғимараттар болған?





Каталог: download -> version
version -> БАҒдарламасы 5-9 сыныптар Астана 2010 Қазақстан республикасы білім және ғылым инистрлігі
version -> Өмірбаяны Ақан сері, Ақжігіт Қорамсаұлы (1843 жылы бұрынғы Көкшетау облысы Үлкен Қоскөлдің маңы 1913 жылы, сонда) ақын, әнші, композитор. Әкесінің есімі Қорамса, шешесі Жаңыл
version -> Абылай хан
version -> Бағдарламасы 5-9 сыныптар Астана 2010 Қазақстан республикасы білім және ғылым инистрлігі
version -> Ғалымдардың ең ежелгі адамды атауы
version -> Өмірбаяны Ақан сері, Ақжігіт Қорамсаұлы (1843 жылы бұрынғы Көкшетау облысы Үлкен Қоскөлдің маңы 913 жылы, сонда) ақын, әнші, композитор. Әкесінің есімі Қорамса, шешесі Жаңыл
version -> Mұхтар Омарханұлы Әуезов
version -> ТҮркістан қаласы
version -> Абай Құнанбайұлы
version -> Міржақып Дұлатұлы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет