Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Сүйіспеншілік пен достық
Морфология
|
Мектеп: Хиуаз Доспанова атындағы №30 жалпы білім беретін мектебі
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:Егизекова Б.
|
|
Сынып: 7
Пәні: қазақ тілі
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Екі дос
|
|
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
|
7.1.1.1 Мәтін үзінділерін тыңдай отырып, оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжау.
|
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
- тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның желісін дамытып, оқиғаның соңын болжай алады.
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: - мәтіндегі оқиға сюжетін дамытуға бағытталған сұрақтарға жауап беріп, өзінің көзқарасын айта алады.
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
- мәтінді өз қиялымен дамыта отырып, күнделікті өмірмен байланыстырып дәлелдейді.
|
|
Бағалау критерийлері
|
- мәтіндегі оқиға желісінің аяқталуын болжайды.
- мәтінді өмірмен байланыстыра отырып, өз ойларын білдіреді. - мәтін бойынша өз ойларын тұжырымдап, қорытынды шығара алады;
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
- мәтін үзінділеріндегі оқиғаның дамуы мен аяқталуын болжай алады
- тілдесім барысында есімше, көсемше, тұйық етістікті қолданады.
|
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: жаугершілік, төс қағысып, қара суық, малтып өту , құн төлеу.
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
Досың үшін жаныңды қияр ма едің ?
|
|
Құндылықтарға баулу
|
- құрмет, ашықтық, ынтымақтастық,
- азаматтық жауапкершілік немесе Қазақстандық патриотизм
- тарих, мәдениет және тілдің біртұтастығы
|
|
Пəнаралық байланыс
|
Тарих, қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану.
|
|
Тақырып бойынша Алдыңғы білім
|
достық жайлы түсінігі бар.
мәтіндегі оқиға желісін болжауға машықтанған
|
|
Сабақ барысы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
7 мин
|
Ширату: «Жүректен жүрекке» жаттығуы
Ширату:
«Жүректен жүрекке» Ширату жаттығуын ең алдымен мұғалім бастайды, «Жүрекшені алып, досына ұсынады.Осы жүрекшені сізге ұсынамын, себебі сені құрметтеймін, бағалаймын, жақсылық тілеймін, ардақтаймын, сыйлаймын, сенемін, құрмет тұтамын. Таңдаған сөздер арқылы топқа бөлу (құрметтеймін, ардақтаймын, сыйлаймын, бағалаймын)
Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.
|
|
Сабақтың ортасы
25 мин
|
Тыңдалым алдындағы тапсырма
« Болжау» әдісі Ой шақыру жұмысын
жүргізу
Дос туралы суреттер беріп, оларды өзара
байланыстырады. Тыңдалымға дайындық жүргізіліп,мәтінге болжам жасалады.
Топта өзара болжап, өз ойларын айтады.
Жұмыс түрі: Т
Дескриптор:
-тыңдалатын мәтіннің не туралы болатынын болжайды.
- өз ойларын еркін жеткізеді
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек»
Саралау жұмысы:
Тыңдалым кезіндегі тапсырма: (аудиожазба 2 рет тыңдалады)
1-тапсырма
«Стоп кадр» әдісі Ж Мәтінді мұқият тыңдап, әрі қарай ой желісі қалай дамитынын болжап жазады.
Ертеде, ел арасында жаугершілік жиі
болған кезде қазақтың екі жауынгері төс қағысып, дос болады.
Бірде әскерлер бір өзеннің бойына шатыр тігіп дамылдайды. Сонда тұтқиылдан жаудың қаптаған қалың тобы шабуыл жасайды. Тонаған мал-мүліктерін тиеп кетеді. Қолға түскен қазақ жасағын айдап әкетеді.
Әлгі екі достың біреуі жау қолына түседі. Досының қолға түскенін естіген екінші батыр күздің қара суығын елеместен өзенді малтып өтіп, жау жатқан жағаға келеді. Анталаған жау әскерлері оны тарпа бас салады. Жауынгер өзін қолбасыларына алып баруын өтінеді.
|
Достарыңызбен бөлісу: |