Сабақтың тақырыбы: «Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймағы»



Дата22.06.2017
өлшемі64,61 Kb.
#19641
түріСабақ
Алматы қаласы

Әуезов ауданы

№104 жалпы білім беретін мектеп

Пән мұғалімі: Алимбетова Айжан Жарқынбековна

Тарих пәнінің мұғалімі

Пәннің аты: Қазақстан тарихы




Қазақстан тарихы

Күні:

Сынып - 6


Сабақтың тақырыбы:


«Ерте темір дәуіріндегі Қазақстан аймағы»

жинақтау сабағы


Сабақтың мақсаты:

Тарау бойынша алған білімдерін жүйелеу, пысықтау, нақтылау, қорытындылау;

 есте сақтау қабілеттерін дамыту, белсенділігін арттыру;

білімділікке, ізденімпаздыққа, бәсекеге барынша қабілетті патриот  тәрбиелеу.


Сабақ. әдіс-тәсілдері:

 

Дерек көздері:



 СТО, ой қозғау, өзін-өзі басқару,   топтық жұмыс,

АКТ, слайдтар, карта, кескін карта, фломастер,



Күтілетін нәтиже:

Қазақстан аймақтарын картадан көрсетіп сипаттайды, мәдениеті мен ескерткіштері туралы мағлұмат береді, тапқырлық танытып топтық жұмыс арқылы ұйымшыл  болады.


Сабақ жоспары:

 

 



Үйге тапсырма:

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Сабақ барысы.

                               1. Қызығушылығын ояту

                               2. Мағынаны тану

                               3. Ой толғаныс.

III.Үйге тапсырма беру.

Тарауға байланысты 10 қатемен жұмыс сұрағын дайындап келу

Сабақтың барысы




Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

  1. Қызығушылығын ояту:

Сергіту сәті


 

 Иіліп сәлемдесу жаттығуы




Мұғалім сөзі:

тарих адамзат

баласының рухани

тұғыры,тарих-өмір,адамның бүгінгісі мен кешегісі және өткені. Туған жерді сүю парыз,сүю үшін тарихын білу парыз.

Сабағымызды бастар алдында  интербелсенді тақтаға назар аударайық. Мұқият қараңдар, өйткені көргендеріне байланысты мен сұрақтар қоямын.

Интербелсенді тақтада өтілген тақырырыптарға байланысты суреттер көрсетіледі,суреттерге қарап Қазақстанның қай өңірінен табылған ескерткіштер екенін айтып өтіп, сабақ барысымен танысады.




1. Топқа бөліну

(карта қиындыларын алады, оның келесі жағында Солтүстік, Орталық, Шығыс және Оңтүстік-Жетісу деген жазулар бар)


2. Мағынаны тану:

«Миға шабуыл»

 Топ басшыларына сұрақ

 

 

 



 
 

 

-топпен жұмыс



Постер қорғау

-жеке жұмыс

«Суреттер сөйлейд» және «картамен саяхат»

 

Оқушылар өздері әрбір карта кескіндемесі бойынша бірігіп топтасады.Оқушылар 4 топқа бөлінеді.

Сабақ соңында топқа бөлінген карталарды құрастыра отырып,Қазақстанның қай аймағының кескіндемесі шыққанын айтады.

1.6-сыныптың Қазақстан тарихы қай кезеңдерден мәлімет береді?
2. 6 сыныптың Ежелгі Қазқстан тарихы кітабында темір дәуірі нліктен темір дәуірі деп аталады?
3.Темір дәуірінде қандай тайпалар Қазақстан жерінде өмір сүрген?
4.Темір дәуірінің хронологиясы.
 
Шарты: әр топқа Қазақстанның кескін картасы беріледі. Әр топ өз өңірінің ескерткіштері мен мәдениетінің атауларын жазады. Топ мүшелері шығып постерді бірлесе қорғайды.

 

.



(Интербелсенді тақтадан суреттер көрсетіледі, оқушылар сол суреттегі затқа немесе обаларға

сипаттама береді және сол суретте көрсетілген заттар немесе бұйымдар Қазақстанның қай аймағынан табылғанын айтып,картадан көрсетуі керек)


Ақтау бекініс- қалашығы
 «Алтын адам»
Бесшатыр қорымы
Шілікті.Бәйгетөбе

«Шілікті алтын адамы»


«Берел қорымы»
«Мұртты обалар»

-топтық жұмыс

«Вен диаграммасы»


«Аймақтардың ортақ белгілерін тап»

1 топ Орталық Қазақстан-Шығыс Қазақстан

2 топ Оңүстік Қазақстан-Солтүстік Қазақстан

3 топ Солтүстік Қазақстан-Шығыс Қазақстан

4 топ Орталық Қазақстан-Оңтүстік Қазақстан





 Ой толғаныс:

Оқушылар  білімін бекіту

Тақырып бойынша түйін шығарту.

 

-жұппен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


         

                          Семантикалық карта



 

 Тапсырма сұрақтары

Солтүстік Қазақстан

Орталық Қазақстан

Шығыс Қазақстан

1

Шілікті патша қорғандары

 




 *

2.

13 жирен жылқы

 

 

*

3.

Берел қорымы

 

 

*

6.

«Мұртты обаның» 4 түрі

 

*

 

7.

Исседондар,

 

*

 

8.

Ұлыбай—Тасмола мәдениеті

*

 

 

   


 

               Рефлексия



 

                 Сабақтан алған әсерлерін  жазады.

«Бес саусақ»

Тағы білгің келетін ақпарат

Сабақтан алған әсерің

Бұрыннан білетін ақпаратың

Жаңа ақпарат

Түйінді ойың



Бағалау:

             Формативті баға. Өзін-өзі бағалау.

              


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет