Пәні: Ана тілі
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ғабит Мүсірепов. « Ана құшағында»
|
Сілтеме
|
С.Рахметова, Т.Әбдікәрімова, Р.Базарбекова. Ана тілі. 4-сынып. Алматы: «Атамұра», - 2011.
|
Мақсаты
|
Оқушыларға Ғ. Мүсіреповтың «Ана құшағында» атты әңгімесін түсініп оқуға және түсінгенін әңгімелеп айтуға, алдарына қойған мақсаттарына жетуге, ананы қадірлеуге баулу.
|
Күтілетін
нәтижелер
|
Мәтінді талдай білуге үйренеді,әңгіме мазмұнын түсінеді,ізденуге талпынады.
|
Сабақтың типі
|
Жаңа білімді меңгерту сабағы
|
Сабақтың түрі
|
Аралас
|
Қолданылатын әдістер
|
«Психологиялық сәт», «Алтын ереже» , Ана туралы мақал- мәтелдермен топқа бөлу, «Тосып ал», «Болжау», «Жигсо», «Сұрақтан басталып, сұрақтан аяқталады».
|
Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар
|
Интербелсенді тақта, қималар, доп, кесте, тест, стикер, маркер, ресустар, бағдаршам түстері, видеотаспа.
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыт
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру кезеңі.
|
1 мин
|
«Психологиялық сәт»
Қайырлы күн достар,
Бүгінгі күн міне.
Сәттілікке толсын,
Елімізде әрқашан.
Тек тыныштық болсын
|
Өлең шумақтарын қайталайды.
|
Қызығушылықтарын ояту
|
2 мин
|
«Мақал -мәтелдер» арқылы топқа бөлу.
«Ана деген ақылшың, ана барда батырсың»
«Анасын ренжіткендерді алла тағала да жақтырмайды»
Баласы атқа шапса, анасы үйде тақымын қысады»
|
Үш топқа бөлінеді
|
Тұсаукесер
|
3
мин
|
«Тосып ал»
1 топқа сұрақ: Үлек дегеніміз не?
2 топқа сұрақ: Түйе жейтін қандай шөптер айтылған?
3 топқа сұрақ: Мүлікбай ата туралы қысқаша кім айтады ?
|
Сұраққа жауап береді
1.Үлек – нардың бурасы. Ол жалғыз өркешті айбары сұмдық, кісіге шабатын, сескену дегенді білмейтін Мүлкібай атаның түйесі.
2.Изен, жусан, жантақ.
3.Қоржиған, бойы кіпкішкентай, ап-арық. Көңілді балаларды жақсы көреді. Себебі ол малға барғанда бүкіл баланы жинап апарады.
|
Жаңа сабақ
|
4 мин
|
«Болжау»
Ана туралы видеотаспа
Жазушы туралы мәлімет беру.
Жамбыл ауданындағы Жаңа жол ауылында 1902 жылы дүниеге келген.
Драматург, академик, жазушы, қоғам қайраткері. Әңгімелері «Ашынған ана», «Ер ана», «Ананың арашасы», «Өлімді жеңген ана».
Романдары «Қазақ солдаты», «Оянған өлке» т.б.
Ғ.Мүсірепов 1985жылы қайтыс болды
|
Тақырыптың атын табады.
«Ана құшағында»
|
Білу
|
3 мин
|
Ана туралы не білесіңдер?
|
1.Ана туралы өлең
2.Ана туралы мақал-мәтелдер
3.Ана туралы сөзжұмбақ құрастыру
|
Түсіну
|
18 мин
|
«Жигсо»
Мәтінді үш топқа бөліп беру
1.Ана мен баланың кездесуі
2.Ана мен бала арасындағы ыстық сезім
3.Ана мен баланың қоштасуы
|
Ресустар таратылады.
Түсініктерін постерге түсіріп, әр топтан бір оқушы қорғайды.
|
Қолдану
|
1 мин
|
«Егер сен Қайроштың орнында болсаң не істер едің?
|
Оқушылар жеке өз ойларын айтады.
|
Сергіту сәті
|
1
мин
|
|
Күн нұрындай көңілім,
Даламдай кең пейілім
Жүрегім толы мейірім
Бәріне ортақ шуағым
Мен білімді боламын.
|
Талдау
Талдау
|
3 мин
3 мин
|
1 топ
Кейіпкер
Өмірге
қызы
ғушы
лығы
Адамгершілік қасиеті
Кейіп
кер әрекетіне баға
Қайрош
2 топ
Кейіпкер
Өмірге
қызы
ғушы
лығы
Адамгершілік қасиеті
Кейіп
кер
әреке
тіне баға
Анасы
3 топ
Кейіпкер
Өмірге
қызы
ғушы
лығы
Адамгершілік қасиеті
Кейіп
кер әрекетіне баға
Шеген
Қайроштың анасына сипаттама
Қандай? Қайроштың анасы
Киімі 1 топ
Мінезі 2 топ
Сөйлеген сөзі 3 топ
|
Кестені толтырады
Қайроштың анасына сипаттамма береді
|
Жинақтау
|
2 мин
|
«Кім тапқыр?» Мәтін бойынша тест тапсырмалары
1.Қайрошты кім іздеп келді?
А. Досы
Ә. Анасы
Б. Көршісі
2. Қайроштың досының аты кім?
А. Асан
Ә. Төлеген
Б. Шеген
3. Қайрош анасымен неге ауылға бармады?
А. Оқығысы келді
Ә. Ауылы ұнамады
Б. Достарын қимады
Тесттің кілті
1. Ә
2. Б
3. А
|
Тест сұрақтарына жауап береді
|
Рефлексия
Кері байланыс
|
2 мин
|
«Сұрақтан басталып, сұрақпен аяқталады»
|
Стикерге оқушылар бір сұрақ жазады, бұл сұраққа өзі жауап жазады, тағы бір сұрақ жазып аяқтайды
|
Критерий бойынша бағалау
|
1 мин
|
Жинақтап бағалайды
|
Топ басшысы. «Бағалау парағымен» таныстырады.
Оқушылар бағалау критерийлері арқылы өзін өзі «Басбармақ», өзара «Бағдаршам» арқылы бағалайды.
|
Үйге тапсырма
|
1 мин
|
Ана туралы эссе жазып келу
|
Оқушылар күнделіктеріне жазып алады.
|