Сыныбы: 6-сынып
Сабақтың тақырыбы: «Гидросфера» тақырыбында PISA халықаралық зерттеуінің тапсырмаларын,белсенді оқыту әдістерін пайдалану.
Сабақтың өзектілігі: PISA халықаралық зерттеу тапсырмаларын оқыту әдістері арқылы, оқушының белсенділігін арттыру, іздену мен зерттеу дағдыларын қалыптастыру.
Жаңашылдығы: PISA халықаралық зерттеуінде ғылыми сауаттылығы ретінде ғылыми жаратылыстану білімдерін қолдана білу,қоршаған әлемді және оған адамның іс әрекеттерінен қосылатын өзгерістерді түсінуге және сәйкесінше шешімдер қабылдау қажетті мәліметтерді анықтап қорытынды жасай білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже:Оқушылар бір-бірімен пікірлесе,ортақ қорытынды шығара отырып, топтардың сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар барлығы бірдей жұмыла жұмыс жасау арқылы тақырыпты меңгереді. PISA халықаралық зерттеулердің тапсырмалары бойынша оқушылар оқу барысында игерген білімдері мен дағдыларын өмірлік жағдайларда қолдана алады.
Сабақ мақсаты: «Гидросфера»тақырыбында PISA халықаралық зерттеуінің тапсырмаларын,белсенді оқыту әдістерін пайдалану халықаралық зерттеуінің тапсырмаларын,белсенді оқыту әдістерін пайдалану арқылы тақырыпты меңгерту.Оқушыларға гидросфера жайында толық мағлұмат бере отырып,судың табиғатта баға жетпес байлық екендігіне көз жеткізу.
Көрнектілігі: Карта, слайдтар ,түрлі пішіндегі қағаздар.
Әдісі: Тірек сызба, кластер. PISA халықаралық зерттеулерінің
тапсырмалары
Сабақ барысы: I Қызығушылығын ояту.
II Мағынаны ашу
III Ой толғау
Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу, құралдарын тексеру
Психологиялық ахуал орнату.Балалар бір-біріне қарап жақсы сөздер айтайықшы.(! ---(
Топтастыру. Әртүрлі пішіндерді пайдаланып оқушыларды топтарға бөлу.
1 топ.Мұхит 2 топ Өзен .3 топ Көл.
1.тапсырма. Миға шабуыл. Топпен жұмыс.
1 топқа .Мұхит дегеніміз не,оның бөліктерін атап,анықтама беріңдер.
2топқа.Теңіз дегеніміз не,қандай теңіздерді білесіңдер?Түрлі түсті білдіретін теңіздерді атаңдар.
3 топқа.Көл дегеніміз не,қандай көлдерді білесіңдер?
II. Мағынаны ашу .
1тапсырма. Төменгі сыныптарда дүниетану пәнінен алған білімдерін пайдалана отырып, гидросфера туралы топтағы әр оқушы не біледі және білгілері келетінін жазады.
|
білемін
|
Білгім келеді
|
білдім
|
|
|
|
|
2-тапсырма.Мәтінді оқи отырып,төмендегі жұмыстарды орындау
.Гидросфера құрамына кіретін бөліктер туралы кластер құрады.
3-тапсырма.Сәйкестендіру тестісін орындаңдар.
1.Дүниежүзіндегі ең терең көл. Тынық мұхиты.
2.Дүниежүзіндегіең терең мұхит Байкал көлі
3.Ең ұзын өзен Амозонка
4.Ең суы мол Ніл өзені
5.Ең кіші мұхит Тынық мұхиты
6.Ең жылы мұхит Солтүстік мұзды мұхиты
7.Көлемі жөнінен үлкен көл Каспий
4-тапсырма.Судың ерекше қасиеттерін көрсете отырып, кестедегі сұрақтарға ия немесе жоқ деп жауап беріңдер.
Сұрақтар
|
ия
|
жоқ
|
1.Су қызғанда көлемін кішірейтеді
2.Су суынғанда көлемін азайтады.
3.Су –ең күшті еріткіш
4.Су қызғанда көлемін ұлғайтады.
5.Сүйық суға қарағанда мұз жеңіл
|
|
|
III. Ой толғау.Сенің көзқарасың.
1топқа.Су тіршілік көзі дегенімізді қалай түсінесіңдер.
2топқа.Табиғатта су(мұхит,көл,өзен,теңіз) неге таусылып қалмайды.Себебі?
3топқа.Суды қорғау шаралары қандай?
4.Мақал-мәтелдер жарысы.Бұл кезеңде оқушылар суға байланысты халқымыздың суды қорғауға,бағалауға, қадірлеуге тәрбиелейтін мақал-мәтелдерін айтып жарысады.
5.Қорытынды.Рефлекция
.Әр топ оқушыларының бір-бірін бағалауы
6.Үйге тапсырма .Гидросфера.Кескін картаға ірі теңіздер мен көлдерді,мұхиттарды түсіру
Ақтау қаласы,
№23 орта мектеп,
Қорғанбай Айдарсұлу Өтеуліқызы
Достарыңызбен бөлісу: |