Білім беру ұйымының атауы
|
Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Рудный қаласы білім бөлімінің №15 жалпы білім беретін мектебі» КММ
|
Пәні:
|
Химия
|
Бөлім:
|
ІІ топ элементтері.
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Мустафина Рыскул Сабеновна
|
Күні:
|
11.02.22ж
|
Сынып:
|
10«А»сыныбы
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
(ІІ) Топ элементтерінің физикалық қасиеттері.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
10.2.1.10.2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
|
Сабақтың мақсаты
|
1. (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді.
2. (ІІ) топ элементтерін басқа топ элементтерімен салыстырып анықтайды.
3. Табиғатта кездесетін 2-топ элементтерінің басқа топ элементтерінің табиғи ұяластарымен салыстырып, қасиеттерін анықтайды.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыр
3 мин
Өткен білімді еске түсіру
5 мин.
|
І Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөлу.Сандар арқылы топқа бөліну
1,2,3 деп ауызша оқушыларға айтып,сол сандарды есте сақтап тұруларын ескертіп,бірлер бір топ,екілер бір топ,үштер бір топқа бірігеді.
1-топ «Сілтілік жер металдар» элементтері
2-топ«А топша» элементтері
3-топ«В топша» элементтері
Үй тапсырмасы. «Кім жылдам» әдісі арқылы
1.Галогендер атауы нені білдіреді?
2.Галогендер қай топта орналасқан?
3.Галогендердің қолданылуын атаңдар?
4.CI2-Br2-I2 қатарында байланыс беріктігі қалай өзгереді?
|
Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады.)
Дескриптор
1. Галогендер атауы туралы айтады,
2. Галогендердің ЭПЖ орнын анықтайды,
3.Галогендердің маңызын ажыратады.
Білім алушылар сұрақтарға жауап береді
|
Шапалақтау
Қ.Б «Жарайсың!»
|
Презен-
тация
Презентация, тақта .
|
Жаңа білім
3 мин.
Топтық жұмыс
Топпен жұмыс
7 мин
|
«Ой толғау » әдісі .Сұрақ –жауап.
1.ІІ-топ элементтерінің табиғи ұяластарын ата?
2.IІтоп элементтері
3. І –топ элементтерінен қандай айырмашылықтары бар?
«Кластер» әдісі (постер жасау)
№1 тапсырма
1-топ: сілтілікжер металдардың физикалық қасиеттері
2-топ: сілтілікжер металдардың алынуы .
3-топ: сілтілікжер металдардың биологиялық рөлі,табиғатта таралуы.
2-тапсырма 1- Топ.Кестені толтыру.
Реті
|
Таң-
басы
|
Атомдық
массасы
|
Тығы-
здығы
|
Тбал
|
Тқай
|
Элек-р өт
|
1
|
Ве
|
|
|
|
|
|
2
|
Мg
|
|
|
|
|
|
3
|
Cr
|
|
|
|
|
|
4
|
Ва
|
|
|
|
|
|
5
|
Ra
|
|
|
|
|
|
2-Топ. ІІ- топ элементтерінің химиялық қасиеттері мен физикалық қасиеттерін салыстырыңдар?
3-топ.ІІ- топ элементтерінің электрондық формуласын жазу.
3- тапсырма .
«Шытырман рекция» әдісі. Топтық жұмыс
1-деңгей. Тапсырма
Реакцияны жүзеге асырыңдар?
Ca-CaO-Ca(ОН)2-Са(НСО)3-СаСl2
2-деңгей.Тапсырма
Қайнату арқылы тек уақытша кермектікті жояды,ал тұрақты кермек яғни кальций мен магний сульфаттары түріндегі кермектікті ненің әсері арқылы жоямыз? Реакция теңдеуін жазыңдар!
3-деңгей Тапсырма . Реакцияны тап?
40 12 16₌ 40 16 + 12 16
65 + 16₌ 6516
|
Дескриптор:_Білім_алушылар_кестені_толтырып_,сұрақтарға_жауап_береді.Элементтердің_электрондық_формуласын_жазады.__Дескриптор'>Дескриптор:_1.'>Дескриптор:
1.Білім алушылар элементтердің табиғи ұяластарын атап,айырмашылықтарын салыстырады.
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап жоспар құрып жаңа материалмен танысады.
Дескриптор
1.Оқушылар сілтілікжер металдарының физикалық қасиеттерін айтады;
2.Алынуын түсіндіреді;
3.Сілтілікжер металдарының биологиялық рөлі мен табиғатта таралуын әңгімелейді.
Дескриптор:
Білім алушылар кестені толтырып ,сұрақтарға жауап береді.Элементтердің электрондық формуласын жазады.
Дескриптор:
1.Білім алушылар рекция теңдеулерін жазады.
2. Кермек суды жою әдісін атап,рекциясын анықтайды.
|
Қ.Б«Смайлик» арқылы
Бағалау - «Екі жұлдыз, бір тілек»
Топтық жұмысты
балл бойынша бағалау
Қ.Б "Жұлдызша санау" әдісі
ҚБ. («Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады).
Жоғары балл-3,орташа -2,төмен
|
оқулық
Сурет
Презентация, қима қағазлдар
оқулық
|
Бекіту
5 мин
Үйге тапсырма:.
1 мин
Кері байланыс
4 мин
|
1-тапсырма. «Фрейер» әдісі. Тақырыпты толық қорытындылау мақсатында сызбанұсқасындағы сұрақтарға жауап жазады.
2-тапсырма: ІІ-топ элементтерінің периодтық жүйедегі орнын, олардың физикалық қасиеттерін, және қосылыстарының күнделікті тұрмыстағы қолданысын жазу.
Параграф №2-3 тапсырмалар
«Бағалау ағашы»
Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ
түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.
Жапырақ – бүгін сабақта түсінбегендерін көп
|
Дескриптор:
-ІІ топ элементтері қосылыстарын сипаттайды, күнделікті өмірмен байланыстырады
Үй тапсырмасын жазады
Оқушылар ойларын білдіріп алма ағашы суретіне алма,гүл,жапырақты жапсырады.
|
Бағалау («2 тілек, 1 жұлдыз» әдісі арқылы бағалана
|
Презентация
Оқулық
Сурет
Оқулық
Сурет «Бағалау ағашы»
|