Сабақтың тақырыбы: (ІІ) Топ элементтерінің физикалық қасиеттері



Дата01.11.2023
өлшемі44,51 Kb.
#188996
түріСабақ
Байланысты:
10 кмж 15



Білім беру ұйымының атауы

Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының «Рудный қаласы білім бөлімінің №15 жалпы білім беретін мектебі» КММ

Пәні:

Химия

Бөлім:

ІІ топ элементтері.

Педагогтің аты-жөні:

Мустафина Рыскул Сабеновна

Күні:

11.02.22ж

Сынып:

10«А»сыныбы
Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

(ІІ) Топ элементтерінің физикалық қасиеттері.



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

10.2.1.10.2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу

Сабақтың мақсаты

1. (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсінеді.
2. (ІІ) топ элементтерін басқа топ элементтерімен салыстырып анықтайды.
3. Табиғатта кездесетін 2-топ элементтерінің басқа топ элементтерінің табиғи ұяластарымен салыстырып, қасиеттерін анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыр
3 мин

Өткен білімді еске түсіру


5 мин.



І Ұйымдастыру кезеңі:
Топқа бөлу.Сандар арқылы топқа бөліну
1,2,3 деп ауызша оқушыларға айтып,сол сандарды есте сақтап тұруларын ескертіп,бірлер бір топ,екілер бір топ,үштер бір топқа бірігеді.
1-топ «Сілтілік жер металдар» элементтері
2-топ«А топша» элементтері
3-топ«В топша» элементтері
Үй тапсырмасы. «Кім жылдам» әдісі арқылы
1.Галогендер атауы нені білдіреді?
2.Галогендер қай топта орналасқан?
3.Галогендердің қолданылуын атаңдар?
4.CI2-Br2-I2 қатарында байланыс беріктігі қалай өзгереді?



Оқушылар үлкен шеңберге тұрады, кезектесіп тілек айтады.)
Дескриптор
1. Галогендер атауы туралы айтады,
2. Галогендердің ЭПЖ орнын анықтайды,
3.Галогендердің маңызын ажыратады.

Білім алушылар сұрақтарға жауап береді





Шапалақтау

Қ.Б «Жарайсың!»


Презен-
тация

Презентация, тақта .


Жаңа білім

3 мин.


Топтық жұмыс


Топпен жұмыс
7 мин


«Ой толғау » әдісі .Сұрақ –жауап.
1.ІІ-топ элементтерінің табиғи ұяластарын ата?
2.IІтоп элементтері
3. І –топ элементтерінен қандай айырмашылықтары бар?

«Кластер» әдісі (постер жасау)
1 тапсырма
1-топ: сілтілікжер металдардың физикалық қасиеттері
2-топ: сілтілікжер металдардың алынуы .
3-топ: сілтілікжер металдардың биологиялық рөлі,табиғатта таралуы.
2-тапсырма 1- Топ.Кестені толтыру.

Реті

Таң-
басы

Атомдық
массасы

Тығы-
здығы

Тбал

Тқай

Элек-р өт

1

Ве
















2

Мg
















3

Cr
















4

Ва
















5

Ra
















2-Топ. ІІ- топ элементтерінің химиялық қасиеттері мен физикалық қасиеттерін салыстырыңдар?
3-топ.ІІ- топ элементтерінің электрондық формуласын жазу.
3- тапсырма .
«Шытырман рекция» әдісі. Топтық жұмыс
1-деңгей. Тапсырма
Реакцияны жүзеге асырыңдар?
Ca-CaO-Ca(ОН)2-Са(НСО)3-СаСl2
2-деңгей.Тапсырма
Қайнату арқылы тек уақытша кермектікті жояды,ал тұрақты кермек яғни кальций мен магний сульфаттары түріндегі кермектікті ненің әсері арқылы жоямыз? Реакция теңдеуін жазыңдар!
3-деңгей Тапсырма . Реакцияны тап?
40 12 16₌ 40 16 + 12 16
65 + 16₌ 6516

Дескриптор:_Білім_алушылар_кестені_толтырып_,сұрақтарға_жауап_береді.Элементтердің_электрондық_формуласын_жазады.__Дескриптор'>Дескриптор:_1.'>Дескриптор:
1.Білім алушылар элементтердің табиғи ұяластарын атап,айырмашылықтарын салыстырады.

Оқушылар оқулықпен жұмыс жасап жоспар құрып жаңа материалмен танысады.


Дескриптор
1.Оқушылар сілтілікжер металдарының физикалық қасиеттерін айтады;
2.Алынуын түсіндіреді;
3.Сілтілікжер металдарының биологиялық рөлі мен табиғатта таралуын әңгімелейді.


Дескриптор:
Білім алушылар кестені толтырып ,сұрақтарға жауап береді.Элементтердің электрондық формуласын жазады.

Дескриптор:
1.Білім алушылар рекция теңдеулерін жазады.
2. Кермек суды жою әдісін атап,рекциясын анықтайды.


Қ.Б«Смайлик» арқылы

Бағалау - «Екі жұлдыз, бір тілек»

Топтық жұмысты


балл бойынша бағалау
Қ.Б "Жұлдызша санау" әдісі


ҚБ. («Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады).
Жоғары балл-3,орташа -2,төмен

оқулық

Сурет

Презентация, қима қағазлдар


оқулық


Бекіту
5 мин

Үйге тапсырма:.
1 мин
Кері байланыс
4 мин


1-тапсырма. «Фрейер» әдісі. Тақырыпты толық қорытындылау мақсатында сызбанұсқасындағы сұрақтарға жауап жазады.

2-тапсырма: ІІ-топ элементтерінің периодтық жүйедегі орнын, олардың физикалық қасиеттерін, және қосылыстарының күнделікті тұрмыстағы қолданысын жазу.

Параграф №2-3 тапсырмалар


«Бағалау ағашы»
Оқушылар себеттегі алма, гүл және жапырақ
түріндегі жапсырма қағаздарды қабырғаға ілінген алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады, мұндағы:
Алма – бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.
Гүл – бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.
Жапырақ – бүгін сабақта түсінбегендерін көп

Дескриптор:
-ІІ топ элементтері қосылыстарын сипаттайды, күнделікті өмірмен байланыстырады

Үй тапсырмасын жазады

Оқушылар ойларын білдіріп алма ағашы суретіне алма,гүл,жапырақты жапсырады.



Бағалау («2 тілек, 1 жұлдыз» әдісі арқылы бағалана

Презентация

Оқулық

Сурет



Оқулық

Сурет «Бағалау ағашы»



II топ элементтері



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет