Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу Білімділік мақсаты



Дата17.03.2020
өлшемі60,5 Kb.
#60234
Байланысты:
Иррац.теңдеулер мен теңсіздіктер

Сабақтың тақырыбы: Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу

Білімділік мақсаты: Иррационал теңдеулер мен ирационал теңсіздіктерді шешу әдістерін қайталау,білімді жүйелеу,тақырыпты меңгеру деңгейін өз бетімен жұмыс арқылы тексеру.

Дамытушылық мақсаты:Оқушылардың логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқуға, жауапкершілікке өз бетінше еңбектенуге,тез ойлап, тез қорытуға және математикалық тілде сөйлеуге тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже:

- Оқушылар иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуді біледі.

- Есептер шығару барысында не үшін қажет екенін ұғынады және пайдалана біледі.

Сабақтың түрі: Білімді жүйелеу

Сабақтың әдісі: баяндау, топтасып есептер шығару, сұрақ –жауап

Сабақтың көрнекілігі: Сабаққа қатысты сызбалар , презентация , дидактикалық тапсырмалар .

Оқу-әдістемелік құралдар:


  • «Алгебра және анализ бастамалары»

  • 11-сыныпқа арналған оқулық,

  • «Математикалық анықтамалықтар» А.Альсейтов,

  • «Эффективные пути решения неравенств» Голубев В.И.,1992г

Сабақтың құрылымы:

1.Ұйымдастыру бөлімі

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру

3.Білімді жүйелеу:ауызша орындауға арналған тапсырмалар, өз бетімен орындауға арналған тапсырмалар

4.Сұрақ-жауап

5.Есептер шығару

6. Өз бетімен жұмыс (топпен жұмыс)

7.Жұмысты тексеру

8. Сабақты қорытындылау

9.Үйге тапсырма беру



Сабақтың барысы

Оқу материалының негізгі мазмұны

Оқытушы қызметі

Оқушылардың қызметі

1.Ұйымдастыру бөлімі

Журналға тіркеу

Оқушылармен амандасу.

Түгелдеу.



Оқытушымен .жалпы сыныппен амандасу.


2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру


Презентация

Слайд №1,2





Топтың сабаққа әзірлігін тексергеннен кейін,бүгін «Иррационал теңдеулер мен иррационал теңсіздіктерді шешу»тақырыбы бойынша қорытынды сабақ екенін және сабақтың мақсаты тақырып бойынша толық қайталау,жүйелеу,білім-білік дағдысын қалыптастыру негізінде болатынын хабарлау.

Күннің жады мен сабақтың тақырыбын дәптерге жазу.

Үй тапсырмасын тексеру қателері болса түзету.




3. Білімді жүйелеу:ауызша орындауға арналған тапсырмалар, өз бетімен орындауға арналған тапсырмалар


Презентация

Слайд № 3,4,5

Оқушылардың жауаптары дұрыс жауаптармен сәйкестендіріледі


Төмендегі тапсырмаларға жауап беру ұсынылады.

-Теңдеулердің ішінде иррационал теңдеулерді атаңыз;

-Функцияның анықталу облысын табыңыз:

- Ауызша теңдеулерді шешіңіз:



=9

=х+1

=


Оқушылардың жауабы:

Айнымалысы түбір таңбасының ішінде немесе бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеу яғни а),в),г)

Функцияның анықталу облысы :0


[3;+)

(2;+)

Иррационал теңдеулерді шешкенде теңдеудің екі жақ бөлігін екінші дәрежеге шығару арқылы теңдеуді шешеміз.

f(x) 0; f(x) 0

Шешімдері:

х=83;х=0;х=1.




4. Сұрақ-жауап


Презентация

Слайд №7


Сөз жұмбақты шешу арқылы жауабын алу.

Презентация

Слайд № 10

Презентация

Слайд №11

Презентация

Слайд №12,№13


4.1 Бірінші рет иррационал сандардың бар екенін дәлелдеген ежелгі грек ғалымы-зерттеушісі кім екенін білу үшін төмендегі сұрақтарға жауап берейік:

1. Иррационал теңдеудің шешімін анықтау үшін айнымалының табылған мәндерін міндетті түрде не істеу керек?

2.Теңсіздіктерді шешудің әдісі қалай аталады?

3. Түбір белгісі қалай аталады?

4. Егер а <0 болса х2=а теңдеуінің неше түбірі болады?

5. Айнымалысы түбір таңбасының ішінде болатын теңдеуді қалай атаймыз?

6. Екінші дәрежелі түбір қалай аталады?
4.2 Иррационал теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтамыз?

4.3 Теңсіздіктерді шешу дегеніміз не?

Теңсіздікті шешудің қандай әдістері бар?

Теңсіздікті шешуде қандай қасиеттер мен формулалар жиі қолданылады?


,а түрінде берілген теңсіздіктердің

а0,а,а=0 шарттарына байланысты шешімдерін табу


1.Тексеру

2.Интервал

3.Радикал

4.Нөл

5.Иррационал



6.Квадрат

(Евклид)


Айнымалысы түбір таңбасының ішінде немесе бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңсіздікті иррационал теңсіздік деп атайды
Теңсіздікті қанағаттандыратын және оған кіретін белгісіздердің мәндерінің жиынын табу.
-Теңсіздіктің екі жағын бірдей дәрежеге шығару;

-жаңа айнымалы енгізу;

-аралас әдіс.
-Түбірлердің қасиеттері;

- қысқаша көбейту формулалары.





5.Есептер шығару

Презентация

Слайд №14,№15,№16,

№17



.

1.

2.

3.

4.3-х

5.1-х

6.

7.






  1. Шешімі жоқ

  2. (--3][3;+ )

3.

4.шешімі жоқ

5.[4;)

6.[3;+)

7.[2,5;12)


6. Өз бетімен жұмыс

Презентация

Слайд №20,№21




1. Теңсіздікті шешіңіз

Формуласын ( қатынасын)қолдану керектігін қаперлеріне салу

2.

3.


4.


Жауабы:


Жауабы:

Функцияның анықталу облысын қарастырамыз: Параболалық әдіспен аралығын көрсету.


Жауабы:
Теңсіздіктің екі жағын үшінші дәрежеге шығарып

х2+4х+71-х теңсіздігін аламыз

х2+5х+61-х

(х+2)(х+3)0; х

х


Жауабы: (-)( -2;+ )


7. Жұмысты тексеру




Оқушылардың иррационал теңдеулер мен иррационал теңсіздіктерді шешу тақырыбын меңгеру деңгейін анықтау үшін өз бетімен жұмысты тексеруді ұсыну. Егер оқушыға есеп шығару кезінде қиындық туындаса көмекші формулаларды (қатынастарды ) пайдалануға мүмкіндіктері бар.

Шығару жолы талданады .Қолданылатын формулалар:

1) (1)


2) (2)

3) (3)


4) (4)

8. Сабақты қортындылау.

Сабақтың басында бағалаудың қалай жүргізілетіні айтылады.

Сар түс-үшбұрыш,

жасыл түс-төртбұрыш,

қызыл түс –бесұрыш болып қиылған кішкене фигуралар оқушының әр жауабына ,шығарған есебіне беріліп отырылады.Әр оқушың қоржынындағы фигуралар жиынтығы бойынша бағаланады.

Сары түс-қанағаттанарлық;

Жасыл түс-жақсы;

Қызыл түс-өте жақсы






9. Үйге тапсырма.

Презентация

Слайд №22



№141 (2)

№142(4)


Шығарылу жолдарын түсіндіру.




Бекітемін

директордың оқу-өндірістік жұмыстары

жөніндегі орынбасары

________________М.Наурзалиев


Тақырыбы: Иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу

(бекіту,жүйелеу сабағы )

№11 топта математика пәнінен өткізілген ашық сабақтың

әдістемелік дайындамасы

Өткізген:математика пәні оқытушысы Б.Капуова



Тайпақ – 2017 жыл

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет