Сабақтың тақырыбы Қысқаша көбейту формулалары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (мақсаттары)



Дата24.02.2020
өлшемі82,18 Kb.
#58964
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ 7с Қысқа көбейту фор

Тексерді: У. Абдисаттаров


Ұзақ мерзімдегі жоспардың тарауы:

7.3А Қысқаша көбейту формулалары

Мектеп: №27 «Аққала» ЖОМ


Күні: 28.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Мирзаметов Б.

Сынып: 7-АБВ

Қатысқан оқушы саны:

Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы

Қысқаша көбейту формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (мақсаттары)

7.2.1.11(a ± b)3= a3± 3a2b + 3ab2± b3 қысқаша көбейту формулаларын білу

және қолдану;



Сабақтың мақсаты

Оқушыларды

(a ± b)3= a3± 3a2b + 3ab2± b3 қысқаша көбейту формуласын теңдеу шешуде,

тепе теңдіктегі белгісіз мүшені табуда, көпмүшелермен амалдар орындау үшін қолдануды үйрету.


Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу , Түсіну , Қолдану

Бағалау критерийлері

Қысқаша көбейту формулаларын алгебралық тепе теңдіктегі белгісіз мүшені табу кезінде, теңдеу шешуде қолдана алады

Қысқаша көбейту формулаларын көпмүшелермен амалдар орындау үшін

қолданады


Тілдік мақсат

Оқушылар: - қысқаша көбейту формулаларын ауызша тұжырымдай біледі;

- ауызша тұжырымдалған қысқаша көбейту формулаларын жаза біледі;.



Лексика мен сөз тіркестер

қысқаша көбейту формулары; екі өрнектің қосындысының кубы;

екі өрнектің айырмасының кубы


Диалогтар мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

- екі өрнектің қосындысы ( айырмасының) кубы...... ;

- берілген өрнекті .................. түрінде жазуға болады



Құндылықтарға баулу

Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы құндылығына сәйкес:

Адал еңбекке ынталандыру,әркім атқарған еңбегіне орай және көрсеткен нәтижесіне қарай бағаланатынын тапсырмалар орындау барысында көрсету



Пәнаралық байланыс

Сабақтың әр кезеңінде формуланы дұрыс тұжырымдап айтуда қазақ тілімен (терминдерге жалғауларды дұрыс жалғап айту) байланыс

АКТ-ні қолдану дағдылары




Алдыңғы білім

Бірмүшелер және көпмүшелермен амалдар орындай алу. Қосынды мен айырманың квадратын , квадраттардың айырмасының формулаларын білу




Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы 2 мин

Ұйымдастыру

а) Сәлемдесу;

ә) Оқушыларды түгендеу;

б) Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Психологиялық ахуал тудыру.



Көп ойлан,жақсы сөйле-

Нұсқа болсын,

Сұраса жауабың да

Қысқа болсын

Ж.Баласағұни







Миға шабуыл

3 мин


Сабақта: «Ойланып, нақты жауап беру» қағидасын ұстанып жұмыс жасаймыз.



Сұрақ

сенемін +

сенбеймін -

1. қосындысының кубы формуласы келесі екеніне сенесің бе - (а+b)33-3аb+3аb²-b3 ?




2. Екі өрнектің қосындысының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадраттарының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең екеніне сенесің бе?




3. Келесі теңдік дұрыс екеніне сенесің бе? (y3+2z)3=y9+6y6z+12y3z2+8z3




4. Келесі теңдік дұрыс екеніне сенесің бе? (a-b)3=a3-3a2b+3ab2-b3




5. Екі өрнектің айырмасының кубы бірінші өрнектің кубына, плюс бірінші өрнектің квадраты мен екінші өрнектің үш еселенген көбейтіндісіне, плюс бірінші өрнек пен екінші өрнектің квадраттарының үш еселенген көбейтіндісіне, плюс екінші өрнектің кубына тең екеніне сенесің бе?









Сабақтың ортасы
ТЖ 8 мин
ЖЖ 10 мин

Қалыптас

тырушы бағалау тапсырма

лары
14 мин

Қосымша есептер




«Парталар бойынша көршілер» (1-ші партадағылар ,2-ші партадағылар ,3-ші партадағылар ) стратегиясы. 6 оқушыдан тұратын топ құралады. «Кубизм » әдісі бойынша тапсырманы анықтау

1.Теңдік орындалатындай * орындарына бірмүшелері орналастыр:

(2a + *)3 = 8a3 + * + 150ab2 + 125b3

(4a + *)3 = 64a3 + * + 12ab2 + b3

(* – 2b)3 = 27a3 – * + 36ab2 – 8b3



Кері байланыс:Тапсырманы орындауда қандай қиындық кездесті?

Қандай формулаға сүйеніп белгісіз бірмүшені таптыңдар?

Формуладан басқа тағы не білу керек?

Теңдеуді шешіңдер

(2x+1)3 =4x2(2x+3)+4x

27x2(1–x)=(1–3x)3

(x+2)3=2x(3x+4)+x3



ҚБ:өзін өзі бағалау «Бағдаршам» әдісі

Жеке оқушыларға есеп шығару үшін үлгісі көрсетілген үлестірме беру.

1-тапсырма Үлгі бойынша көпмүше түрінде жаз: 1)( x+1)3 2) (a-2)3

2-тапсырма Үлгі бойынша екімүшенің кубы түрінде жаз :

А) y3+3y2+3y+1 ә) a3-6a2b+12ab2-8b3


1-тапсырма Көпмүшелерді көбейтіңіз:

а) 3х – 1 және 9х2+3х+1

b) 2х+3 және 4х2 – 6х+9

Дескриптор Білім алушы

- көбейткіштер түрінде жазады;

- сәйкес келетін формуланы қолданады;

- көбейтінді нәтижесін жазады



2-тапсырма Өрнектерді ықшамдаңыз:

а) (2х+1)3 – 6х2 – 3х – 2

б) (х – 3)3 +9х2 – 27х +20

Дескриптор Білім алушы

- тиісті формулаларды қолданады;

- өрнектерді түрлендіреді

ҚБ:топтар дәптерлерін алмастырып өзара бағалау (+; -; x)

Есептеңдер:

a) 113 b) 213 c) 193 d) 313

e)413 f)293 g) 393 s)493


Blimland.

kz сайты

Қалыпта


стырушы бағалауға арналған

тапсырма


лар жинағы

Алгебра


7-сынып

Сабақтың соңы 2мин

Рефлексия







Үйге тапсырма

1 мин


Екі өрнектің «қосындысы», «айырмасы» кубтарының формуласына 5 есеп құрастыру




Саралау

Бағалау

ҚТ және денсаулық

Дифференциалдауды сабақтың кез келген кезеңінде өткізуге болады

Оқушыларды сабақ барысында өзара бағалауды және өзін өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, ауызша бағалауды қолданамын.



әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуларына жағдай туындатамын..


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет