Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.2А Жай бөлшектерге амалдар қолдану
|
Мектеп:
№99 Октябрь
|
Мұғалім аты-жөні: М.Жуманова
|
Күні:03.2.2020 ж.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жай бөлшектерді және аралас сандарды ортақ бөлімге келтіру.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу материалдары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.16. Жай бөлшектерді және аралас сандарды ортақ бөлімге келтіру;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар:
1. Жай бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін табады.
2. Толықтауыш көбейткішті таба алады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Бірнеше бөлшекті ең кіші ортақ бөлімге келтіреді.
Кейбір оқушылар:
Аралас сандарды ең кіші ортақ бөлімге келтіреді. Мәселе есептерді дәлелдей алады
|
Бағалау критерийі
| |
Алдынғы білім
|
- Жай бөлшектерді оқу және жазу;
- дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;
- аралас сан анықтамасын білу;
- бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке
айналдыру;
- жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндей
білуі.
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
9 минут
|
Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылардың сабаққа қатысуы мен дайындығын қадағалау. «Ұқсастықты тап» ойыны арқылы жағымды психологиялық ахуал орнату;
«Бағдаршам» ойыны арқылы, сабаққа қызығушылығын ояту. (Дұрыс-жасыл, қате-қызыл, білмесе-сары)
Жаңа тақырыпты меңгеруге қажетті қайталау
Тапсырмалар:
1.Сандарды оқыңдар: ; ; 4
2.қайсысы дұрыс қайсысы бұрыс бөлшек: ; ;
3. бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыр: ;
4.аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр: 5 ;
5.Жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескінде: ; 2 ;
Дескриптор:
-Жай сандарды ,дұрыс бөлшек,бұрыс бөлшекті дұрыс оқиды.
- бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыра алады.
- аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыра алады.
- жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе - кескіндей алады.
|
Суреттер
Түрлі-түсті парақшалар
|
Сабақтың ортасы
20 минут
|
Жаңа сабақ:
Берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігі сол бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімі болады.
Бөлшектердің ең кіші ортақ бөлімге келтіру үшін:
берілген бөлшектердің бөлімдерінің ең кіші ортақ еселігін, яғни ең кіші ортақ бөлімін табу керек;
бөлшектердің әрқайсысы үшін толықтауыш көбейткішті табу керек;
әрбір бөлшектің алымы мен бөлімін сол бөлшектердің толықтауыш көбейткішіне көбейту керек.
Топтық жұмыс (оқулықтан)
І-топ: №459
ІІ-топ:№460
ІІІ-топ:№461
Осы тапсырмаларды топтарға бөліп таратып беремін,
топтар алдымен өзара, кейін дәптерге және соңында тақтаға жазады .
Дискриптор:
А) бөлшектерді ең кіші ортақ болімін табады;
В) толықтауыш көбейткіштерін көбейтеді;
С)ең кіші ортақ көбейткішке келтіреді
Диалог және қолдау көрсету тәсілі арқылы
Диалог түзу ойыны
Тапсырма:Мұғалім бөлшекті атайды, бірінші оқушы одан кем бөлшекті, екінші оқушы оданда кем бөлшекті, үшінші оқушы оданда кем бөлшекті атайды т.с.с. атайды, одан кішісі жоқ бөлшекті атаған оқушы жеңеді.
Қарқын тәсілі «Сиқырлы таяқша» ойыны тапсырма №963есеп
|
Эл. оқулық
|
Сабақтың соңы
10 минут
1 минут
|
Бағалау: дискриптор бойынша жинақтаған бағаларын үлестіріп қоямын
«+» , «-», «қызықты» әдісі
«+» нені үйренгенін жазады
«-» не нәрсе түсінбегенін жазады
«қызықты» ерекше есінде қалған мәліметті жазады.
Бір минуттық эссе
|
|