Испусинова Гулсим Балтабекқызы
Бастауыш сынып мұғалімі
М.Баймұханов атындағы орта мектеп
Атырау облысы, Мақат ауданы
Күні: 4.12.2014ж
Пәні: Қазақ тілі
Сыныбы: 3 «в»
Сабақтың тақырыбы: Жалаң және жайылма сөйлем.
Сабақтың мақсаты: Сөйлемнің жалаң және жайылма болып бөлінуі
тұрлаулы, тұрлаусыз
мүшелерге байланысты екенін меңгерту.
Сөйлем мүшелеріне талдау дағдыларын қалыптастыру.
Сөздік қорын,шығармашылық қабілетін дамыту.
Оқушылардың өз ойларын ашық,еркін айтуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: « Сұрақ менен,жауап сенен» әдісі, Венн
диограммасы, 5 жолды өлең,семантикалық карта.
Сабақта қолданылатын ресурстар: АКТ, А-3 қағаздар, үлес қағаздар, маркер
Сабақтың жүру барысы
|
Кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І. Психологиялық дайындық
( 2-минут)
|
Оқушылармен амандасу. Сыныпқа жақсы көңіл-күй орнату.
Жарқырай күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз.
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
|
Оқушылар орындарынан тұрып, өлеңді қайталап айтады.
|
Топқа бөлу
(2-минут)
|
Оқушыларды қыс мезгіліне байланысты ай аттарына 3-төпқа бөлемін.
1-топ «Желтоқсан»тобы
2-топ «Қаңтар»тобы
3-топ «Ақпан» тобы
|
Оқушылар қыс айларына байланысты суреттермен топқа бөлініп отырады.
|
ІІ.Қызығушылықты ояту.
(3- минут)
Ой қозғау
(3 минут)
|
«Топтастыру» стратегиясы. Оқушылар өз білімдерімен білімдерін жинақтау.
1.Қимыл іс әрекеттің............... білдіретін сөзді бастауыш дейміз.
а) сапасын
ә) иесін
б) қимылын
2.Бастауыштың іс-қимылын білдіретін сөзді ......... дейміз.
а) баяндауыш
ә) тұрлаулы мүше
б) тұрлаусыз мүше
3.Бастауыш та,баяндауыш та.......жасалса бастауыштан кейін сызықша қойылады.
а) сан есім
ә) етістіктен
б)зат есімнен
4. Баяндауыш қандай сөз табынан жасалады.
а) Зат есім
ә) Сын есім
Б) Етістік
5.Мына сөйлемнен тұрлаусыз мүшені тап: Оқушылар жарысқа қатысты.
|
1-топ Тұрлаулы мүше
2-топ Тұрлаусыз мүше
3-топ Сөйлем мүшелерінің байланысы
Әр топ оқушылары өз білгендерін постерге түсіріп,қорғайды.
Оқушылар өз қолдарындағы А,Ә,Б текшелері арқылы дұрыс жауапты көтереді.
|
ІІІ.Жаңа сабақты түсіндіру.
(10-минут)
Топпен жұмыс
« Ойлай отырып,ойнайық» Аққала құрастыру.
(6-минут)
Аққаланың бірінші тапсырмасы.
Дәптермен жұмыс
Сергіту сәтті «Көңілді күн»
(2-минут)
Аққаланың екінші тапсырмасы( 4-минут)
Аққаланың үшінші тапсырмасы ( 5 мин)
Сабақты қорытындылау
(3 минут)
Ой толғаныс
Бағалау
Табыс критерий бойынша бағалау
(2 минут)
Кері байланыс
«Бес саусақ»
(3-минут)
|
Оқушыларға қарға байланысты 2-3 сөзден тұратын сөйлем ойлату. Тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді табу. Осы сөйлемдерді талдай отырып жалаң және жайылма сөздердің ережесін қорытып шығару.
Жалан
Жай сөйлем
жайылма
|
Достарыңызбен бөлісу: |