Бөлім:
|
7.1 Қазақ-жоңғар соғыстары
|
Педагогтің аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып:7
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Жоңғар басқыншылығына қарсы Отан соғысының басталуы.
Зерттеу сұрағы: Не себепті «Елім-ай» бүкілхалықтық әнге айналды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
7.1.1.1 жоңғар шапқыншылығы кезіндегі демографиялық өзгерістерді және миграциялық процестерді түсіндіру;
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайынсипаттайды
Көпшілігі:Қазақхандығыныңбасынатүскеннәубеткезеңдердің негізгі белгілерін анықтайды
Кейбірі: Хандықтың ішкі саяси жағдайының тарихи маңыздылығын өз пайымыментүсіндіреді
|
Бағалау критерийлері
|
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын түсіндіреді
|
Тілдік мақсаттар
|
Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын анықтау үшін топта деректі көздерді зерттейді (айтылым, тыңдалым және оқылым дағдылары)
Негізгі ұғымдар: Қонтайшы, Жоңғар хандығы, қолбасшы, батыр, аманат, құрылтай, «Алтын ғасыр»
Талқылауға арналған сұрақтар:
Не себепті Жоңғарлар қазақ жеріне бүкіл күшінжұмылдырды?
Жоңғаршапқыншылығынақарсыкүрестебилерқандайрөл атқарды?
Құрылтайқазақхалқыныңсаясиөміріндегірӛлінеқалайәсер етті?
Диалогке арналған сөз тіркестері:
Жоңғар шапқыншылығының себептері...
Жоңғар шапқыншылығының өндірістік қатынастарға/шаруашылыққа/мәдениетке тигізген зардаптары… Басты өзгерістер жетістіктер...
Бұл оқиғаның өзгерістің тарихи маңызы зор болды, ӛйткені...
Жазылымға арнаған тапсырма: «Тарихи диктант»
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Патриотизм, өз елі үшін мақтаныш, ұлттық сана-сезім, тәуелсіздік
|
Пәнаралық байланыстар
|
Дүниежүзі тарихы, Әдебиет, География
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар қазақтар мен жоңғарлардың арасында ең алғашқы ірі және маңызды шайқастарының бірі 1643 жылы болған Орбұлақ шайқасы екенін және осы кезде қазақтардың жоңғарларға қарсы күресін Жәңгір ханның басқарғанын біледі.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
(Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісі
1.1680 -1715 жж Қазақ хандығын кім биледі?
ХҮІІІғасырда қазақ жеріне көз тіккен мемлект?
Қазақ хандығы туралы бізге жеткен нақты жазба деректердіңбірі?
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер
|
Жаңа сабақ
|
Мәтінмен жұмыс
1 тапсырма «Құндылықтар иерархиясы» әдісі
Құжатпен жұмыс
Берілген қызметтердің маңыздылығын талдау 1 саты -Ауыл- ауылбасы
2 саты - Ата-аймақ – ақсақал 3 саты - Ру – рубасы
саты - Арыс–би
саты – Ұлыс –сұлтан
6 саты - Жүз –хан
7 саты -Хандық - хандардың ханы
2 тапсырма «Үш сөйлем» әдісі
тұратын шағын ойменжазыңыз
Зерттеу сұрақтары:
Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді?
Әрбір әлеуметтік топ өкілдеріқандайқызмет атқарды?
Хандардың, би, батырлардыңбасшылықролі, шешімдері қаншалықты маңыздыболды?
3 тапсырма Дереккөздерді талдап болғаннан кейін, оқушыларға Жоңғар хандығы туралы және жоңғарлардың қазақ жеріне басып кіруінің себептері жәйлі сториборд немесе оқиғалар легін (тізбегін) толтыруды сұраңыз. Сторибордты толтыру барысында оқушылар сабақта алған білімдерін қолданады.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайд
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескрипторы:
Мемлекеттік билік жүйесінің 2 –ден кем емес ерекшеліктерін анықтаңыз.
Әлеуметтік топтардың қазақ қоғамындағы 2 –ден кем емес орнынкөрсетіңіз.
3.Қорытынды ойыңызды 3 сөйлемнен
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Мен саған, сен маған»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін
|