Мұғалімнің аты-жөні:
|
Есалиев Мейрман
|
Пән/Сынып:
|
10 Б сынып, ЖМБ
|
Күні:
|
7.11.22.
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
10.1С Кері тригонометриялық функциялар
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер. ББЖБ №3.
|
Оқу мақсаты:
|
10.2.3.7 - кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу
|
Бағалау критериі:
|
кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеуді графиктік тәсілмен орындай алады;
кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алады.
|
Уақыты
|
Кезең
дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдас тыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулер тақырыбын қарастырамыз.
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
- кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алу
Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру.
|
Амандасады.
Үй тапсырмасын айтады.
|
|
Оқулық
|
10 мин
|
Негізгі бөлім
|
«Серпілген сауал».Ұжымдық жұмыс. Өтілген тақырып бойынша сұрақтар оқушылар арасында бір-біріне қойылады.
1. Тригонометриялық функция дегеніміз не?
2.у sinx және у cosx функцияларының айырмашылықтарының айқын көрсететін қасиеттерін атаңдар.
3.Барлық нақты сандар жиыны неге tg x және сtg х функцияларының анықталу облысы бола алмайды?
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады.
Сұрақтарға жауап береді.
Өз бетімен жұмыс.
Дескриптор
тригонометриялық функцияны зерттеу алгоритмін жасайды:
-графигінің түрі
-анықталу облысы
-мәндер облысы
-ең кіші оң периоды
-жұптығы, тақтығы
-симметрия сызығы
-бірсарынды кемімелі аралығы
-бірсарынды өспелі аралығы
3 2
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Оқулық
|
25 мин
|
Бекіту тапсырма лары
|
Тапсырма. теңдеуін шешу керек. Ол үшін мәндес жүйеге көшеміз:
Жүйедегі теңдеуді шешеміз:
.
Мұндағы мәні жүйедегі теңсіздікті қанағаттандырмайды.
Жауабы: .
теңдеуі теңдеуімен мәндес.
Жауабы: .
|
Есептер шығарады
Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды.
Жеке оқушымен жұмыс/карточка/
Оқулықтан №18.11, №18.13.
|
Дескриптор:
-қасиеттерін пайдаланады;
-шешімін жазады;
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау
Дескриптор:
-кері тригонометриялық функциялармен берілген теңдеулерді шеше алады.
|
Интернет ресурстары
Жалпы білім беретін мектептің 10–сыныбына арналған оқулық.
|
|
Жеке жұмыс
|
теңдеуін шешу керек.
Шешуі:
Жауабы: 2.
|
Тапсырмаларды орындайды.
|
|
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
- кері тригонометриялық функциялары бар қарапайым теңдеулерді шеше алады.
Кері байланыс: БББ кестесі.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Кері байланыс
|
|