Сабақтың тақырыбы Кулон заңы- электростатиканың негізгі заңы. Мақсаты



Дата04.08.2017
өлшемі58,19 Kb.
#22639
түріСабақ

КУЛОН ЗАҢЫ-ЭЛЕКТРОСТАТИКАНЫҢ НЕГІЗГІ ЗАҢЫ ТАҚЫРЫБЫНА ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Нурымбетова Лаззат Нимадиллаевна

Оңтүстік Қазақстан облысы

Мақтарал ауданы №5 А.Байтұрсынов жалпы білім беретін орта мектебінің

физика пәні мұғалімі


Сыныбы: 10

Күні

Сабақтың тақырыбы

Кулон заңы- электростатиканың негізгі заңы.


Мақсаты

Оқушылардың электростатиканың негізгі заңдары тұйықталған жүйеде зарядтың сақталу заңы мен Кулон заңының маңызы мен мазмұнын түсініп есеп шығаруға дағдыландыру.

Оқушылардың ғылыми дүниетанымын қалыптастыру.





Күтілетін нәтижелер



А. Кулон заңы туралы біледі.

В. Кулон заңын қорытып, тәжірибе арқылы түсінеді.

С. Кулон заңын тұжырымдап, есептер шығарады.


Керекті жабдықтар

оқулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері, АКТ интернет желісі, суреттер бойынша «Стоп кадр»,бағалау парақтары, кестелер.

Әдіс – тәсілдер

Диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, «Стикердегі диалог», кеңейтілген тапсырмалар,жоғары дәрежелі сұрақтар, «Ойлан.Жұптас.Бөліс», «Температураны өлшеу», «Бір сөйлеммен тұжырымдау».

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе 11 мин

Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу.

2 мин.


Ынтымақтастық орта қалыптастыру. Оқушыларды жаңа тақырыпқа сай келетін сөздер бойынша топқа бөлу. Топтардың атауы:

І топ:«М.В.Ламоносов», ІІ топ: «П.Н.Лебедев», ІІІ топ: «М.Фарадей», ІVтоп: «Ш.Кулон». 1 мин

Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Үй тапсырмасын «Электростатика» физиканың қандай бөлімі «Стикердегі диалог» әдісімен тексеремін.

Сұрақтар:



  1. Электростатика физиканың қандай бөлімі?

  2. Электрлеу қандай процесс

  3. Электр зарядының сақталу заңы. 4. Элементар зарядтың шамасы неге тең және оны анықтаған ғалымдар? 5. Денелерді қандай әдістермен электрлеуге болады?

6.Тұйық немесе оқшауланған жүйе деп қандай жүйені айтады?

8 минут


Мұғаліммен амандасады. Оқушылар сабақ құралдарын тексеріп, орналасады.Топтарға бөлінеді.

Топ мүшелері сұрақтардың жауабын айтады.





Тұсаукесер 2 мин

1.«Стоп кадр» арқылы Ш.Кулонның суреті көрсетіледі.


Жаңа тақырыпты болжап айтады.

Негізгі бөлім 25 мин

Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.

Жаңа тақырыпты талқылау үшін



10 минут уақыт беріледі.

«Ойлан.Жұптас.Бөліс» арқылы түсінеді, талдайды.

1.АКТ-ны қолдана отырып, топқа берілген ғалымдардың өмірбаянымен танысады.

5 минут.


2. Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады, талқылайды   Топтық жұмыс. диалог Өзін-өзі бағалау. Кестемен жұмыс: 3мин

Топ

Берілетін ұғымдар

Менің түсінігім

I

Ш.Кулонның өмірбаяны




II

Кулон заңы




III

Кулон күші, өлшем бірлігі




IY

8.1-сурет бойынша түсіндіру





3.Кулон заңын 8.1-сурет бойынша түсіндір.



1-

Т

о



п

2-

Т

о



п

3-

т

о



п

4-топ

Кулон заңы













Ережесі













формуласы













Есептер шығару













Кеңейтілген тапсырма












Жаңа тақырып бойынша сұрақтарды қайта бағыттап немесе түрткі сұрақтар арқылы жауапты нақтылауға ұмтылдырамын. 1.Қандай заряд нүктелік деп аталады.

2.Кулон заңы қалай оқылады.

3 Кулон заңын тұжырымдап, мына есептерді шығар.



  1. Ортаның диэлектрлік өтімділігінің физикалық мағынасы қандай.

  2. Суперпозиция принципін тұжырымдаңдар .

4.Ой толғау. 12 мин

Жаңа тақырыпқа байланысты есептер шығарады.


Тақырыпты оқып, топта талдайды. АКТ-ны қолдана отырып, ғалымдардың өмірбаянымен танысады.


Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.

Оқушылар жұмыс дәптерімен жұмыс істейді берілген кестені толтырады, талқылайды Топтық жұмыс. диалог, зерттеушілік әңгіме,өзін-өзі және өзара бағалау



Қортынды

Бөлім 3мин

«Бір сөйлеммен тұжырымдау» әдісімен сабақты аяқтаймын.




Үйге тапсырма 1 мин

Дайындық сұрақтары.


Үй тапсырмасын күнделікке жазады.

§ 8.4




Бағалау 2мин


Рефлексия парағы мен өзін-өзі бағалау және реттеу парағы.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет