Сабақ жоспары
Оқытушы: Аппазова А.Ж.
Пән: Физика
Топ: __________
Сабақтың тақырыбы: Линза және оның оптикалық параметрлері. Оптикалық аспаптар. Көз оптикалық жүйе ретінде
Сабақтың мақсаттары:
Білімділігі: Жарық құбылыстарының жаңа қасиеттерімен танысу, сыну және шағылу ұғымын қалыптастыру, сыну және шағылу заңы мен формуласын үйрету, оқушылардың эксперименттік дағдыларын дамытуды жалғастыру, сыну және шағылу құбылысының схемалық суретін сала білу;
Дамытушылығы:студенттердің сауаттылықтарын, логикалық ойлану қабілеттерін дамыту; қабылдау, есте сақтау қабылеттерін лексикалық тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту;
Тәрбиелілігі:жан-жақты білімді, мәдениеттілікке, әдептілікке, өзгеге деген сыйластыққа, ұжыммен жұмыс істей білуге тәрбиелеу. Туған жеріне деген сүйіспеншілігін арттыру.
Сабақ әдісі:сұрақ-жауап, баяндау, үлестірмелі жаттығу сабағы.
Көрнекілігі:Сабақ жабдығы, интерактивті тақта, оқулық, слайд, суреттер, етістік шақтарының кестесі, интернет ақпараттары, текстер, диалог, сөздік, үлестірмелі материалдар.
Сабақты оқыту түрі: жаңа білім беру.
Пәнаралық байланыс:математика.
Әдебиет:
Негізгі әдебиет
Кронгард Б.А. Кем В.И., Қойшыбаев Н. Физика /Жалпы беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 11-сыныбына арналған оқулық/.-Алматы: Мектеп, 2014
Қосымша әдебиет
1. Физика 11 сынып есеп жинағы
Сабақтың барысы және уақытының өлшемі:
№
|
Сабақ кезеңдері
|
Кезең мазмұны
|
Уақыты
|
1
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Амандасу, оқушылардың қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру, сабақ өткізу жоспары.
|
2 мин
|
2
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
Генераторлардың құрылысы?
Жұмыс істеу принципі?
Трансформаторлар не үшін қажет?
|
8 мин
|
3
|
Жаңа сабақты жеткізу әдісі
|
Жарықтың сыну және шағылу заңдары.
Толық шағылу құбылысы.
Сынудың абсолютті және салыстырмалы көрсеткіштері.
Линза және оның оптикалық параметрлері.
Линзада кескін алу.
Оптикалық аспаптар.
Көз оптикалқ жүйе ретінде.
|
15мин
|
4
|
Білім деңгейін пысықтау
|
Семантикалық карта толтыру
|
10мин
|
5
|
Сабақ қорытындысы Тақырыпты бекіту
|
тест
|
20мин
|
6
|
Оқушылардың білімін бағалау.
|
Сабақта көрсеткен деңгейі бойынша бағалау.
|
2 мин
|
7
|
Үй тапсырмасы
|
Б.Кронгарт, В.Кем,Н.Койшыбаева
Физика 11 сынып §
|
3мин
|
Жаңа сабақта қаралатын сұрақтар:
Жарықтың сыну және шағылу заңдары.
Толық шағылу құбылысы.
Сынудың абсолютті және салыстырмалы көрсеткіштері.
Линза және оның оптикалық параметрлері.
Линзада кескін алу.
Оптикалық аспаптар.
Көз оптикалқ жүйе ретінде.
Геометриялық оптика
Физиканың жарықтың электромагниттік толқындарының шығарылуына, таралуына және затпен өзара әсерлесуіне байланысты құбылыстар мен заңдылықтарды зерттейтін бөлімі оптика деп аталады. Жарық толқындары электромагниттік толқындар шкаласында ультрақысқа миллиметрлік радиотолқындардан бастап, гамма – сәуле шығаруға дейінгі орасан зор диапазонды қамтиды.
Геометриялық оптикада жарықтың біртекті ортада таралу заңдылықтары қарастырылады.
Егер ортаның сыну көрсеткіші оның барлық жерінде бірдей болса, онда орта оптикалық біртекті орта деп аталады.
Жарықтың вакуумдегі жылдамдығының оның берілген ортадағы жылдамдығына қатынасын осы ортадағы сынудың абсолют көрсеткіші деп аталады.
Екінші ортаның біріншіге қатысты салыстырмалы сыну көрсеткіші n21 деп жарықтың бірінші және екінші ортадағы сәйкес 1 және 2 жылдамдықтарының қатынасын айтады: . Егер n211 болса, онда екінші орта біріншіге қарағанда оптикалық тығызырақ орта деп аталады. Жарық екінші ортаға өтерде ол бөлу шекарасына перпендикуляр түспеген жағдайда оның таралу бағыты өзгереді.
Достарыңызбен бөлісу: |