Ақтөбе облысы Хромтау қаласы
№6 Хромтау гимназиясы
бастауыш сынып мұғалімі
Кысырауова Шынар Андебековна
Орта мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: «Маужырап барқыт қоңыр күз» тарауы бойынша сабақтар топтамасы
Топтаманың мақсаты: Оқушылардың күз туралы түсініктерін кеңейту және сыни тұрғыдан ойлау дағдысын қалыптастыру
3 сынып
№
|
Сабақтың тақырыбы
|
Сабақтың мақсаты
|
Әдіс-тәсілдер
|
Модульдердің кіріктірілуі
|
Күтілетін нәтижелер
|
Ресурстар
|
Бағалау
|
1.
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалы
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалының идеясын анықтату.
Өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу
|
1, Ассоциация
2.Топтық бірлескен жұмыс
3.Венн диаграммасы
4.Рөлге бөліп, диалогтік оқыту
5. «Өзара оқыту» сызба әдісі
6.Ротация
|
АКТ,оқыту үшін және оқуды бағалау,жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту. СТО. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
|
Мысалды түсініп оқиды.Сыныптастарымен пікір алмасады. Бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастырады. Проблемаларды шешіп үйренеді. Құбылыстарды салыстырып, олардың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады.
|
Венн диаграмма сызбасы, оқулық, суреттер, маскалар,
постер.
|
Қалыптастырушы
|
2
|
«Егінші мен қасқыр» ертегісі
|
Ертегіні түсініп оқыта отырып, негізгі идеяны тапқызу
|
1. Рөлге бөліп, диалогтік оқыту
2.«ЖИГСО» әдісі
3.Еркін жазу әдісі
|
СТО, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Сыныптастарымен пікір алмасады. Тақырыпқа қатысты сұрақ қоя біледі. Проблемалық сұрақтарды талдай алады
|
Оқулық, постер, суреттер
|
Қалыптастырушы
|
3.
|
Комбайншы
|
Комбайншының еңбегі туралы түсініктерін кеңейту
|
1.Ассоциация
2. Жұптық, топтық жұмыс
3.«Синквейн»әдісі
|
СТО, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Өзінің танымдық әрекетін басқара алады. Тақырып бойынша сындарлы ой айта алады
|
Сызба, постер үлестірме материалдар
|
Қалыптастырушы
|
4
|
Қатқан нан
|
Мәтінді түсініп оқып, сыни тұрғыдан ойлауға мәтінмен жұмыс істей білу дағдысын арттыру
|
1. «Өзара» сызба әдісі
2.Топпен жұмыс
«Кластер»әдісі
3.Автор орындығы
|
СТО, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
|
Мәтінмен өз бетінше жұмыс жасап үйренеді. Тақырып бойыншаа сындарлы ой айта алады.
|
Кесте, оқулық, постер
|
Қалыптастырушы
|
Пәні Әдебиеттік оқу 3- сынып. №1.
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалы
|
Мақсаты
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мысалының идеясын анықтау. Өлең түрінде берілген шағын шығарманың мазмұнын ашу
|
Оқыту нәтижесі
|
1. Жеке, жұптық, топтық жұмыс арқылы мысалдың идеясын ашады.
2. Бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастырады.
3. Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді.
4. Жәндіктерді салыстырып, олардың ортақ және жеке ерекшеліктерін анықтай алады.
5. Ой бөлісуге дағдыланады
|
Түйінді идеясы
|
Еңбек түбі-береке
|
Әдіс-тәсілдер
|
Жұптық әңгіме, топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
2 минут
5 минут
2 минут
6 минут
|
А. Құнанбаев, И.Крыловтың суреттері, қыс суреті, слайд
Шегіртке мен құмырсқа суреті
Постер
|
Сабақ кезеңдері
|
стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
саралау
|
Бағалау
|
Қызығушылығын ояту
|
1.Психология
лық тренинг
2.Топтасу
3.Талқылау
Ассоциация жасау
Ой шақыру
|
1.Амандасу .
Топқа бөлу. Абайдың талап, еңбек терең ой, қанағат, рақым сөздерімен бөлу.
2. Сабақ тақырыбын анықтату. Абайдың суретін көрсетіп: «Абай туралы не білеміз?»
3.Жұмбақтарды шешу.
Бүгінгі тақырыбымыз нелер туралы болмақ?
Құмырсқа мен шегірткенің Абай атамызға қандай қатысы бар?
4. Енді осы шегіртке мен құмырсқа туралы не білетінімізді айтайық.
|
Ой тізбегін құрастыру арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар Абай туралы өз білетіндерін жеке, топта топтастырады
1. Ат басты,
Арқар мүйізді.
Бөрі кеуделі,
Бөкен санды. (Шегіртке)
2. Ине бел, қылқа мойын, қара батыр,
Қара тауды арқалап бара жатыр. (Құмырсқа)
4.Білім алушы өзінің тәжірибесі мен оқып білгенін байланыстыра отырып айтады
|
|
Топтық бағалау
Бас бармақпен бағалау
Үш шапалақпен бағалау
|
3минут
|
Бейнетаспа
|
|
АКТ
|
«Шегіртке мен құмырсқа» мултьфильмі бейнетаспадан көрсетіледі. Сұрақтар:
-Бейнетаспадан нелерді көріп тұрсыңдар?
-Қандай жыл мезгілі бейнеленген?
-Шегіртке неліктен жылады деп ойлайсың?
|
|
|
|
7минут
|
Оқулық. Атамұра
|
Мағынаны тану
|
«Өзара оқыту» сызба әдісі
|
Мәтін мазмұнымен танысып шығуды ұсынады
|
1. Білім алушылар жеке іштен оқып шығады. 1,2 деп саналып өзара сұрақ қою арқылы оқытады.
|
|
|
|
|
|
Топпен жұмыс
|
1-топ. Венн диаграмманы қолдану
2-топ. 5 жолды өлең құрастыру
3-топ.Рөлге бөліп оқу
4-топ. Рөлдік ойын
Әр топ өз тапсырмалары бойынша қорғайды
|
1-топ. Құмырсқа мен шегірткені ерекшелігін салыстырады
2-топ. 5 жолды өлең құрастырады
3-топ.Рөлге бөліп оқу
4-топ. Рөлдік ойын
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
7 минут
|
Плакат
|
|
Ротация
Өзіндік жұмыс
Өзара бағалау
|
Әр топқа сұрақ дайындау.
1. Қыста табиғатта қандай өзгерістер болады?
2. Мәтінге қатысты мақал-мәтелдер:
3. Шегірткенің іс-әрекеті:
4.Құмырсқаның іс-әрекеті
|
Ротация әдісімен әр топ сағат тілінің айналуымен бір- бірінің жұмысын толықтырады. Әр топ өз жұмысына талдау жасайды.
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
|
|
|
Қорытындылау
|
Бүгінгі мысалдағы түйінді ой не? Еңбекқор болу
|
Еңбексүйгіштікке,
шыдамдылыққа, төзімділікке, қанағатшыл болуға үйретеді.
|
Шығармашылығы төмен білім алушы
ға мақал-мә-
тел айтқызу
|
|
2минут
|
Стикерлер
|
Кері байланыс.
|
|
Ой салды
|
|
Түсіндім
|
|
Түсінбедім
|
|
|
Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін смайлик арқылы білдіреді.
|
|
Смайлик арқылы бағалау
|
Қосымша тапсырма
|
|
|
|
1. Шегіртке мен құмырсқаның іс әрекетін сипаттайтындай мақал-мәтел құрастырады
2.И.Крылов «Шегіртке мен құмырсқа» мысалы.(Мәтінге айналдырып жазу)
|
|
|
Бағалау
|
|
|
|
|
|
Формативті бағалау
|
Пәні Әдебиеттік оқу 3- сынып. №2.
|
Сабақтың тақырыбы
|
«Егінші мен қасқыр» ертегісі
|
Мақсаты
|
•Ас атасы нан екендігін, нанның адам өміріндегі ең маңызды ас екендігін,оның оңайшылықпен келмейтіндігін
ертегі арқылы айтып ұғындыру.
•Өмірден алған білімдерін, түсініктерін шығармашылық тапсырмалар арқылы жетілдіру.Сөздік қорларын дамыту.
•Нанды ысырап етпеуге, шашпауға тәрбиелеу.
|
Оқыту нәтижесі
|
1. Жеке, жұптық, топтық жұмыс арқылы ертегісінің идеясын ашады.
2. Бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастырады.
3. Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді.
4. Болжау жасай алады
5. Ой бөлісуге дағдыланады
|
Түйінді идеясы
|
Еңбек түбі-береке
|
Әдіс-тәсілдер
|
Жұптық әңгіме, болжау, ассоциация
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
2 минут
5 минут
6 минут
|
Шегіртке мен құмырсқа суреті
Постер
|
Сабақ кезеңдері
|
Стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
саралау
|
Бағалау
|
Қызығушылы
ғын ояту
|
1.Психологиялық
тренинг
2.Топтасу
3.Талқылау
4.Ассоциация жасау
|
Шаттық шеңбері құрылды
Нан түрлері арқылы топтастыру
2.Үй тапсырмасын сұрау
3. Сабақ тақырыбын анықтау. Ас атасы не?
Нан қалай жасалады?
|
«Жүректен-жүрекке»
Орындаған тапсырмаларын топта бағалап, үздігін ортаға оқиды.
Білім алушы өзінің тәжірибесі мен оқып білгенін байланыстыра отырып жеке, топ арсында ойласа отырып талқылайды
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
3 минут
|
Бейнежазба
Үлестірмелі қиықша
|
|
АКТ
|
Егінші, қасқыр туралы бейнежазба
Бұл көрген көрініс шығарманың қай түріне жатады?
-Ертегінің қандай түрлерін білесіңдер?
|
Егінші, қасқыр туралы бейнежазба қарайды
-Ертегі
Қиял-ғажайып ертегісі
Жануарлар ертегісі
Тұрмыс-салт ертегісі
|
Шығармашылығы төмен білім алушыға
ертегі дегеніміз не?
|
|
5минут
|
|
Мағынаны тану
|
ЖИГСО әдісі
|
ЖИГСО әдісі бойынша мәтінмен жұмыс жасау. Мәтінді 4 бөлікке бөлдім, топта 4-еуден тұрады.
|
Топтасады, сараптау топтарына бөлінеді, талқылайды, түсіндіреді, үйретді, сұрақтар қояды.Презентация жасайды.
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
3 минут
|
Бейнетаспа
|
|
Сергіту сәті
|
Бауырсақ ертегісі желісінен
|
Бауырсақ қимылын жасап сергіп алу
|
|
|
5 минут
|
|
|
Ой толғаныс
|
«Егінші мен қасқыр» ертегісі ертегінің қай түріне жатады деп ойлайсыңдар?
|
-Тұрмыс – салт ертегісі. Себебі бұл ертегіде адамның күнделікті өмірінен алынған яғни нанның дайындалу тәсілі айтылған.
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
5 минут
|
|
Рефлексия
|
Автор орындығы
|
Эссе жазу тапсырылады
|
Жеке жазады. Топта талданып, әр топ өз үздігін таңдап оқыту
|
|
Бас бармақ-
пен бағалау
|
|
|
|
Қорытынды
|
Ертегінің негізгі идеясын табуға жетелеу
|
Жалқау болмауға, еңбек етуге шақырады
|
|
Бас бармақ-
пен бағалау
|
2 минут
|
Стикерлер
|
|
Кері байланыс
|
|
Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады
|
|
2 жұлдыз,
1 тілек
|
Қосымша тапсырма
|
|
|
|
1.«Егінші мен қасқыр»
ертегісін түсініп оқып,
мазмұндап келу.
2.Ертегі мазмұнына сәйкес сурет салу
|
|
|
Бағалау
|
|
|
|
Топ басшылары бағалайды
|
|
Формативті бағалау
|
Пәні Әдебиеттік оқу 3- сынып. №3.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Комбайншы. Ғафу Қайырбеков
|
Мақсаты
|
Комбайыншы өлеңінің мазмұнын ашу. Еңбексүйгіштікке, мамандық иелерін құрметтей білуге тәрбиелеу
|
Оқыту нәтижесі
|
Өлең мазмұнымен танысады.
Өткенмен қазіргі білімін байланыстырады
Өз бетінше ой қорытып үйренеді.
|
Түйінді идеясы
|
|
Әдіс-тәсілдер
|
Жұптық әңгіме, жобалау, топтық жұмыс, ассосациация,
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
2 минут
5 минут
|
Слайд
|
Сабақ кезеңдері
|
стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
саралау
|
Бағалау
|
Қызығушылығын ояту
|
1.Психологиялық
тренинг
2.Топтасу
3.Талқылау
|
1.Амандасу.
Суреттер арқылы топтарға бөлу
2.Үй тапсырмасын сұрау
|
1.Комбайн, комбайншы, астық, дән суреттері арқылы топқа бөлінеді
2.Мәтін мазмұнын жұптаса отырып бірі-біріне айтады. Салған суретін топта бағалап, үздігін ортаға шығарады
|
|
Бас бармақпен бағалау
|
2 минут
|
Бейнежазба
|
|
АКТ
|
Бейнежазбаны қарай отырып не байқадыңдар?
|
Бейнежазбаны қарап, қандай мамандық иесі туралы айтылғанын анықтау
|
|
|
6 минут
|
|
|
Ассоциация жасау
|
Комбайыншы сөзіне ассоциация жасау
|
Білім алушы өзінің тәжірибесі мен оқып білгенін байланыстыра отырып баяндайды.
|
|
Үш шапалақпен бағалау
|
6 минут
|
|
Жаңа мағынаны тану
|
«Өзара оқыту» сызба әдісі
|
Өлең мазмұнымен танысып шығуды ұсынады
|
1. Білім алушылар жеке іштен оқып шығады. 1,2 деп саналып өзара сұрақ қою арқылы оқытады
|
|
Жетон арқылы
|
8 минут
|
Постер
|
|
Топтық жұмыс
|
1-топ:Комбайыншы еңбегі жайлы әңгімелейді
2-топ: «Жер Ана» деп не себепті айтамыз?
3-топ:Нанға қатысты тыйым сөздерді жаз
4-топ:Мамандық туралы мақал-мәтелдер жазу
|
Жеке, топта талдайды және қорғайды
1-топ:Комбайыншы еңбегі жайлы әңгімелейді
2-топ: «Жер Ана» деп не себепті айтамыз?
3-топ:Нанға қатысты тыйым сөздерді жаз
4-топ:Мамандық туралы мақал-мәтелдер жазу
|
|
Топтық бағалау
|
5минут
|
Бейнетаспа
|
|
АКТ
Сергіту сәті
|
«Комбайыншы қыз» әуенін бейнетаспадан тыңдайды
|
Комбайншының еңбегі туралы сезінеді
|
|
|
6минут
|
Үлестірмелі қиықша
|
Рефлексия
|
«Синквейн» әдісі
|
5 жолды өлең құрастыру тапсырылады (Комбайыншы немесе мамандық)
|
Жеке, топта құрастырып, әр топ үздігін оқиды
|
Шығарм.төмен оқшыға тірек сөздер беремін
|
Үш шапалақпен бағалау
|
2минут
|
стикерлер
|
Кері байланыс
|
|
Мұғалім кері байланысқа байланысты нәтиже сабағын жоспарлайды
|
Оқушылар өздерінің сабақ бойынша туындаған сұрақтарын, пікірлерін «сауал қобдишасына» салады
|
|
2 жұлдыз,
1 тілек
|
Қосымша тапсырма
|
|
|
|
1.Өлеңді жаттау
2. Мамандық туралы жұмбақтар жинақтау
|
|
|
Бағалау
|
|
|
|
|
|
Форм.бағала
|
Пәні Әдебиеттік оқу 3- сынып. №4.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қатқан нан
|
Мақсаты
|
Шығарманың негізгі ойын оқушылардың түсінуіне жағдай жасау. Еңбекті сүюге, нан қадірін білуге тәрбиелеу
|
Оқыту нәтижесі
|
1. Мәтін мазмұнымен танысады
2. Бірлесіп жұмыс істеу дағдысын қалыптастырады.
3. Өздері білетін мәліметтермен бөлісіп үйренеді.
4. Өзгенің пікіріне төзімділікпен қарауға дағдыланады
|
Түйінді идеясы
|
Нан – қасиетті тағам
|
Әдіс-тәсілдер
|
Кластер әдісі, жеке, жұптық, топтық жұмыс
|
Уақыты
|
Ресурстар
|
Сабақтың мазмұны
|
|
|
Сабақ кезеңдері
|
стратегиялар
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
саралау
|
Бағалау
|
2 минут
8 минут
3 минут
|
Слайд
Постер
Қиықшалар
|
Қызығушылығын ояту
|
1.Психологиялық
тренинг
2.Топтасу
3.Жұптық жұмыс
4.Талқылау
5.Кластер әдісі
|
1.Амандасу
Арпа, бидай, сұлы, тары суреттері беріледі
2. Үй тапсырмасын сұрау
3.Сабақ тақырыбын анықтату.
«Дәнді дақылдар» тақырыбына кластер жасау
3.Қиықшалар таратылады
|
1.Арпа, бидай, сұлы, тары суреттері арқылы топқа бөлінеді
2.»Комбайншы» өлеңін жұп болып бір-біріне жатқа айту
1-қ. .«Дәнді дақылдар» тақырыбына кластер жасау
2-қ.Осы бағыттағы тақырып бойынша жеке өз дәптерлеріне не таныс, соны жазу
3-қ.топта талқылау, топ атынан жауап дайындау
4-қ.кластер бойынша топтың жауабын жалпы тақтаға жазу
Әр топ қиықшалардағы мәтінді оқи отырып, арпа, бидай, сұлы, жүгері туралы білімдерін толықтырады
|
|
Жұптық бағалау
Топтық бағалау
|
5минут
|
Постер
|
|
«Ассоциация» әдісі
|
Нан түрлерін ата ?
|
- Таба нан
- Тандыр нан
- Қатқан нан
- Қытырлақ нан
Оқушылар өз білетіндерін тақтаға жазады
|
|
Бас бармақпен бағалау
|
7 минут
10 минут
|
Постер
|
Мағынаны тану
|
«Өзара оқыту» сызба әдісі
Топпен жұмыс
|
Оқулықпен жұмыс.
Мәтін мазмұнымен танысып шығуды ұсынады
Мәтінмен жұмыс
|
1. Білім алушылар жеке іштен оқып шығады. 1,2 деп саналып өзара сұрақ қою арқылы оқытады
1-топ:Мәтін бойынша мазмұнын айтады
2-топ: 5 жолды өлең құрастырады
3-топ:Мақал-мәтелдерді жалғастырады
4-топ: Балалардың іс-әрекетіне баға беру. Жеке, топта талқылайды, қорғайды.
|
Шығармашылығы төмен білім алушыға нан туралы тыйым сөздер айту
|
Жетон арқылы
Топтық бағалау
|
5минут
|
|
Рефлексия
|
Автор орындығы
|
Автор орындығы
|
«Нансыз өмір жоқ» эссе жазу
|
|
Бас бармақпен бағалау
|
2 минут
|
|
Қорытынды
|
|
Осы өткен сабақтар тізбесіндегі тақырыптардағы барлығының ортақ түйіндісі не?
|
1. Барлық шығармалар да жалқау болмауға, еңбек етуге шақырады
2.Нан қиқымын шашпаңдар
Жерге жатса баспаңдар
Теріп алып қастерлеп
Торғайлаңдарға тастаңдар
|
|
|
2минут
|
стикерлер
|
Кері байланыс
|
|
|
Оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады
|
|
2 жұлдыз,
1 тілек
|
Қосымша тапсырма
|
|
|
|
1. Мәтінді оқу, мазмұндау
2.Нан туралы сурет салу
|
|
|
Бағалау
|
|
|
|
|
|
Формативті бағалау
|
Достарыңызбен бөлісу: |