Бөлім:
|
I бөлім. Қазақстан бүгінгі әлемде: Қазақстанның өткені мен келешегі. Шешендік сөздер. Орфография және пунктуация. Ғылыми стиль
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Молдашева Айжан Мұратқызы
|
Күні:
|
27.09.2022 жыл
|
Сыныбы:5
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Мәңгілік сарын: қазақтың дәстүрлі 1000 күйі.
Шешендік сөзге қойылатын талаптар
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
11..2.3.1 - таза ғылыми стильдегі тезис, аннотацияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.4.5.1 - мәтін және мәтін үзінділері деңгейінде тыныс белгілерін қолдану
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар үшін:
Көркем швғармадағы кейіпкерлер портретін ашады
Кейбір оқушылар үшін:
Тезис, аннотация құрылымын сақтайды.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
2 мин.
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі
-амандасу, оқушыларға жағымды психологиялық ахуал туғызу. Мұғалім «шаттық шеңберін» құрғызып, оқушыларға бір-бірлеріне жақсы тілектер айтқызады.
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
5 мин.
|
(Ұ) Оқушылардың жаңа сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында «Ой шақыру» әдісін пайдаланып, «шешен» сөзіне ассоциограмма құрғызады.
|
Әр оқушы тақтаға шығып, өз түсінігін жазады.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады.
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Тақта, бор
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
13 мин.
|
8-тапсырма
Оқулықтағы 8-тапсырманы оқып, мәтінге аннотация жазғызады.
|
(Ұ). Жазылым.
8-тапсырма. Берілген мәтінді оқып, не туралы айтылғандығын баяндайды. Мәтінге аннотация жазады.
|
Дескриптор:
- Мәтіндегі негізгі ақпаратты табады;
- Аннотация жазады.
|
Оқулық
|
20 мин.
|
Тілдік бағдар.
Шешендік сөзге қойылатын талаптармен таныстырып өтеді.
10-тапсырма.
“Нағыз шешен” анықтау барысында, шешендік сөз мәтінін құрап жазуға тапсырма береді.
11-тапсырма.
Рухани жаңғыру тақырыбында ойталқы ұйымдастырады.
|
|