Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Тарау 9.3С Жасушалық цикл
|
Мектеп: Шоқан Уәлиханов атындағы мектеп-гимназиясы
|
Күні:05.02.2020ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:Уразалиева А.
|
Сынып: 9
|
Қатысушылардың саны:
|
Қатыспағандардың саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мейоз кезеңдері. Митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
|
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.2.2.3 мейоз кезеңдерін сипаттау
9.2.2.4 митоз және мейоз үдерістерін салыстыру
|
Сабақ түрі
|
Жаңа тақырыпты зерттеу
|
Сабақ мақсаты
|
Мейоз кезеңдерін сипаттау
Митоз және мейоз туралы білімдерін пайдалана отырып, осы екі үрдісті салыстыру
|
Бағалау критерийі
|
Егер төмендегі бағалау критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді:
Мейозз кезеңдерін біледі.
Митоз және мейоз туралы алдыңғы білімдерін қолданып, осы екі үрдістің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын дұрыс анықтайды.
Нәтижені дұрыс талдап, қорытынды жасайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: профаза, метафаза, анафаза, телофаза, цитокинез, ДНҚ бөлінуі, ұршық, полюстік, экватор, хромосома, хроматида, центромера, ядролық мембрана, ядро шырыны, конденсациялану, неғұрлым қысқа, неғұрлым жуан
Диалог құруға /жазылымғақажеттісөздертоптамасы:
Хромосомалар қысқа және жуан бола отырып профазада тығыздалады
Ұршық түріндегі талшықтар центромерада хромосомаларға бекітіледі.
Хромосомалар экватор бойынша түзіледі.
Ұршық түріндегі талшықтар хроматидтерді бұзады.
Хроматидтер бөлінеді және …қозғалады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Сыйластық: оқушылар сабақ барысында өзіне және өзгелерге кедергі келтірмейді, өзгенің ойын соңына дейін тыңдайды.
Мұғалім әркімнің пікірін тыңдап, өз ойын білдіреді.
Академиялық шыншылдық: өзара бағалау мен өзіндік бағалауда шыншылдық таныту.
Өмір бойы оқу: оқушы деңгейіне сәйкес өз бетімен тапсырмаларды орындау үшін тапсырманы орындау стратегиясын жоспарлайды. Орындаған тапсырмаға өзіндік рефлексия жасайды.
Ынтымақтастық: әркімнің ойы құнды қағидасын ұстану; өзара оқыту ортасын құру.
Патриоттық және азаматтық позиция айналадағы жануарлар әлеміне қамқорлық танытуға, қорғауға алынған жануарларды танып білуге тәрбиелеу
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика, информатика
|
Алдыңғы білім
|
Оқушылар 7-сынып курсынан әр сомалық жасушаның ДНҚ тұратын гомологиялық хромосомдары болатынын біледі. Олар хромосомалардың гаплоидты жиынтығының диплоидтыдан айырмашылығын түсіндіре алады. Оқушылар жасуша циклінің жалпы сипаттамасын бере және жасушаның митоздық бөлінісін құра алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың барысы
|
0 - 10 мин
|
Ұйымдастыру
Ыстық орындық» - митоз тақырыбы бойынша білімді жаңғырту
Екі командадан бір-бір ойыншыдан шығып, мұғалім берген митоз фазаларын сипаттайды.
Митоз фазалары:Профаза
Метофаза
Анафаза
Телофаза
Әр команданың басқа ойыншылары дұрыс жауабын анықтау қажет.
Бағалау: Мұғалімнің ауызша бағалауы
|
Презентация: слайд
Қосымша 1
|
10-12мин
13-20 мин
|
Cабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерімен оқушыларды таныстыру.
(Т) Оқулықпен жұмыс.Кезекпен оқу.Мейоз туралы және мейоздың әр кезеңіндегі үдерістер бейнеленген суреттер мен мәтін беріліп, оларды талдау жасаймыз.
«Даналық ағашы» оқыта үйрету ойыны
Оқушылар стикерге мейоз кезеңдерң бойынща сұрақтар жазады. Басқа оқушы сұраққа жауап береді. Өзара бағалайды.
Ұ) Оқушыларға митоз бен мейоздың сызбаларын қарастыруды ұсыну, оларды салыстыруды және сұраққа жауап беруді сұраңыз: неге жыныстық жасушаларда гаплоидтік хромосом жиынтығы бар?
(Жж), (ҚБ) Оқушыларға митоз және мейоз үдерістерін салыстыру үшін Венн кестесін/диаграммасын толтыруды ұсыну.
Бағалау критерийлері:
бөліну санын көрсетеді;
митоз және мейоз нәтижесінде пайда болған жасушалардың түрін көрсетеді;
бір аналық жасушадан пайда болған еншілес жасушалардың санын көрсетеді;
еншілес жасушалардағы хромосомалар жиынтығын атайды;
митоз бен мейоздың биологиялық маңызы сипаттайды.
БЖБ 2 орындау.
|
Презентация: слайд
Мейоз:
оқулық
Таратуға арналған материалдар
|
35 - 40 мин
|
Кері байланыс
Түсіндім, түсіндіре аламын, түсінбедім деген сөздерді тақтаға іліп қойылады, оған оқушылар стикерлерге өздерінің тақырып бойынша жақсы түсінген, түсіндіре алатын тұстарын жазып жапсырады.
Түсінбедім деген тұстарына тоқталып, толықтырулар жасалады.
|
Қосымша
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері
|
Сұрақтарға жауап беру қосымша тапсырмасын орындау ұсынылады.
Қызығушылығы төмен оқушыларға анықтайтын ағзалардың негізгі сипаттамалары қосымша беріліп, соларға сүйне отырып, тапсырмаларды орындау ұсынылады.
|
Тақырып бойынша топпен жұмыс істеуде
Кері байланыс – мейоз кезеңдерін анықтау
Кесте толтыруы бойынша
БЖБ тапсырмаларын орындау
|
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Партада дұрыс отыруына назар аудару.
Ылғал препараттар мен жинақтар, тұлыптармен жұмыс кезінде қауіпсіздікті сақтау ескертіледі.
Оқушылар зертханалық жұмыс кезінде белсенді қимыл жасайды.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?
|
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).
Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?
1:
2:
|