Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Есептерді электронды кестелермен шешу
|
Мектеп: А.С.Пушкин атындағы №20 мектеп - лицейі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Махметова Альбира
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Мәтіндік процессордағы кестелер
|
Сабақтың оқу мақсаты
|
7.2.2.1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай алады:
|
Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдейді.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Кестеге элементтерді орналастырады.
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Мәтіндік процессорода кесте элементтерін пішімдеуді біледі және оны практикада орындай алады.
|
Бағалау критерийі
|
Мәтіндік процессорда кесте құрып, кесте элементтерін пішімдей аладые
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады:
|
Пән бойынша сауатты сөйлеу мен өзін-өзі бағалау дағдысын дамыту үшін жауаптарды толық жауап беруге, өз ойларын еркін айтуға дағдыландыру.
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:
|
Мәтіндік процессор
Жол
Баған
Текстовый процессор
Строка
Столбец
Word processor
Line
Column
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
|
- Кесте дегеніміз не?
- Кестені құрудың қандай тәсілдерін білесіңдер?
- Қарындашты қолдану арқылы кестені қалай құруға болады?
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұжымшылдыққа тәрбиелеу;
Жауапкершілік, сыйластық;
Өзара түсіністікті қалыптастыру
|
Пәнаралық байланыс
|
Орыс тілі, ағылшын тілі
|
Алдыңғы білім
|
Microsoft word – та жұмыс жасап біледі
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы:
|
Ұйымдастыру.
оқушылармен амандасу, түгендеу, «Жүректен жүрекке» атты тренингі арқылы жылы лебіз тілектерін білдіреді.
«Жүректен жүрекке»: Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. Жүргізуші майшам жылуы арқылы өзі қалаған қатысушыға жылы лебізін білдіріп жалғайды. Жаттығу осылай жалғасады. Соңында бір – біріне жылы тілектерін айта отырып, бүгінгі сабақтан жақсы әсер алып,үйге көтеріңкі көңіл-күймен қайтады деген сенімдемін.
«Ыстық картоп» әдісі арқылы сұрау
1. Кесте дегеніміз не?
2.Ұяшық дегеніміз не?
3.Кестелер неден тұрады?
4.Баған, жол сөздерінің орысша аудармасы?
5. Кестені қалай салуға болады?
Топқа бөлу: Word тақырыбындағы стандартты функциялар арқылы топқа бөлу.
|
Оқушылар белсене қатысады.
Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі.
Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды
|
Сабақтың ортасы:
|
Ой шақыру: «Біз біргеміз» әдісі
І топ
1) Кестені қажетті ұяшығымен қойыңдар
2) Сабақ нөмірленген бағанды солға қарай жылжытып, тінтуірдің көмегімен қажетті енін орнатыңдар.
Басқа барлық ұяшықтарды ортасы бойынша туралаңдар.
ІІ топ
1) 1, 2,… сандарын енгізген кезде тізімді автоматты түрде қою командасын пайдаланыңдар.
2) Апта күндері мен сабақтың нөмірлерін жартылай қалың қаріппен ерекшелеңдер.
ІІІ топ
1) Бағанның енін жанама мәзір көмегімен 2 мен 6 аралығында туралап, жолдың биіктігін 2-ден 6-ға дейін қойыңдар.
2) Бір жолға сыятын сөзді («Жыпылықтайтын») абзац алдындағы интер- вал есебінен «төмен» түсіріңдер («Интервал перед» интервал өлшемін 6 пт аймағына орнатыңдар).
Қосымша тапсырмалар беру.
І топ Күнделік жасау
ІІ топка Сабақ кестесін құру
ІІІ топқа Сынып тізімін құру
Дескриптор:
* Кесте құру тәсілдерін білді
* Қарындашты қолдану арқылы, кесте құрып үйренді
ІV.
Сергіту сәті.
Жұмбақ шешу
Тұрады ол жолдармен бағандардан,
Және тұрар ұяшықтар ағымынан
Кәне ойланып көрейік ол не екен?
Баған менен жолдарды қиылыстырған
Кесте
Таблица
Кестенің бір негізгі элементі
Көлденең ұяшық құру қызметі
Ұяшық емес, баған емес ол не екен?
Кестенің негізгі болған қызметі
Жол
Строка
Тіктөртбұрышқа ұқсайды,
Елемей кетуге болмайды,
Баған менен жолдардың қиылысы
Кестеде қай элементті құрайды?
Ұяшық
Ячейка
|
«Біз біргеміз» әдісін қолдану арқылы оқушылар ұжым болып жұмыс жасайды
Оқушылар топ жұмыстарын
сергіту сәтін бағалайды
|