Пән: Әдебиет
Пән мұғалімі: Кетикова Ж.Т.
Сынып: 5
Мерзімі:
Сабақтың тақырыбы: М.Әуезов «Ақын қонақтар» әңгімесі
Сабақтың түрі: жаңа білімді меңгерту сабағы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: әңгіменің мазмұнын меңгеру; тақырыбы мен идеясын ашу, бала Абайдың бейнесін таныту. М.Әуезов, Абай жайлы білімдерін толықтыру.
Дамытушылық: оқушыларды өзіндік ойын дәлелдей,тұжырымдай білуге жетелеу, көркем мәтінмен жұмыс істеуге баулу, шығармашылыққа баулу, сөздік қорын молайту.
Тәрбиелік: ұлттық құндылықтарды қадірлеуге, өнерді бағалауға, қонақжайлылыққа, үлкенді, ата-ананы сыйлауға баулу.
Міндеттері:
Оқушылар мәтінмен таныса отырып сипаттау, зерттеу, салыстыру, талдау жұмыстарын жүргізуге дағдыланады.
Оқушылар жеке, жұпта, топта жұмыс жасауға , пікір алмасуға дағдыланады.
Оқушылардың сөздік қоры артады, сөйлеу тілі дамиды, өз ойын сын тұрғысынан білдіруге дағдыланады.
Әдіс-тәсілі: "Сиқырлы гүл" ойсергегі, «Сұрақтар иерархиясы» кластері, микромінездеме, сахналау, сұрақ-жауап, "Қоржын", т.б.
Көрнекіліктер: кітаптар көрмесі, интербелсенді тақта, флипчарт (АctivInspire),карточкалар, суреттер, бағалау парағы, бейнежазба, қосымша әдебиеттер, ұлттық киімдер, домбыра.
Сілтеме (деректер): Оқулық – Әдебиет 5сынып, Ә.Дайыр, Қ.Айтқалиев, Ш.Беркімбаева, Г.Құрманбай, Алматы, «Атамұра», 2015.Түсіндірмелі сөздік
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, музыка.
Күтілетін нәтиже: М.Әуезовтің "Ақын қонақтар" әңгімесін толық меңгеру арқылы оқушылардың білімдері кеңейіп, функционалдық оқу сауаттылығы дамиды.
Сабақтың барысы:
Деңгейлер
|
Уақыт
|
Модуль
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин
|
«Сиқырлы гүл» ойсергегі
|
Оқушылармен амандасу:
- Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал тудыру мақсатында «Сиқырлы гүл» ойсергегін өткізу.
|
- Сәлеметсіз бе!
Ойсергектің ережелері:
Оқушылар шеңбер құрып, әр оқушы өзінің көршісіне жақсы тілектер айтып, гүлді тарту етеді.
|
|
1 мин
|
Топқа бөлу
«Құрақ құрау» әдісі
|
Сурет қиындылары таратылады.
Топ ережесі, бағалау парағы таратылады
|
Оқушылар сурет қиындылары арқылы 2 топқа бөлінеді.
І топ –
ІІ топ -
Топ басшысын, топ мүшелерін (спикер, тайм-кипер, хатшы, сыншы, бақылаушы) сайлайды.
|
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
4 мин
|
"Сұрақтар иерархиясы"
Класстер толтыру
Көрме
|
Үй тапсырмасын тексеру мақсатымен оқушыларға
М.Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы бойынша сұрақтар қойылады, «Сұрақтар иерархиясы» кластері толтырылады . Мұғалім оқушыларды қосымша әдебиеттермен, көрмемен таныстырады.
|
Оқушылар « М.Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы» тақырыбына үйден жазып келген қосымша мәліметтері бойынша кластер толтырады.
|
Мұғалім смайликпен бағалайды
|
I деңгей – Білу.
|
3 мин
|
Бейнежазба
|
Тақырыпқа шығу мақсатында деректі фильмнен үзінді көрсетіледі.
- Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
- Сабаққа қандай мақсат қоямыз?
|
Оқушылар не түсінгенін, сабақтың тақырыбы қандай екені туралы өз ойларын ортаға салады.
скрин
- М.Әуезов «Ақын қонақтар»
Оқушылар сабақтың мақсатын белгілейді.
|
|
II деңгей – Түсіну.
|
6 мин
|
Талдау әдісі
«Микромінездеме-Дәйексөз»
|
Әңгіме мәтіні бойынша тапсырма беру.
|
Оқушылар әр топқа берілген тапсырманы топта талдайды.
1 топ – Әңгіменің композициялық құрылымын талдау
2 топ – Негізгі кейіпкерлерге мінездеме беру (карточка)
Кейіпкер
|
Микромінездеме
|
Дәйексөз
|
абай
|
|
| |
Достарыңызбен бөлісу: |