Сабақтың тақырыбы: Құнанбай және басқа үстем тап өкілдері



бет1/3
Дата09.05.2024
өлшемі115,91 Kb.
#201906
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
Ашық сабақ М.Әуезовтің "Абай жолы" роман-эпопеясы Құнанбай бейнесі


Сабақ:

Қазақ әдебиет




Мектеп:

№4 С.Сейфуллин атындағы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жанабаева Фарида Токтарбаевна

Сынып: 11

Қатысқандар:18

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы:

Құнанбай және басқа үстем тап өкілдері

Осы сабақта қол жеткізіетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы орындай алады:
Шығармадағы кейіпкер бейнесін анықтап ,эпизодттармен салыстыра алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай аладыЖекелеген кейіпкерлердің бейнесін шығарма мәтінімен салыстыра талдай алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:Құнанбай мен үстем тап өкілдерінің іс-әрекетін эпизод бойынша салыстырмалы түрде талдай отырып , өзіндік баға бере алады.

Бағалау критерийі

Шығармадағы эпизодтарды салыстырады.
Кейіпкерлер іс-әрекеттерін салыстырады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Диалог құруға, шығарма жазуға арналғаг пайдалы тіркестер:
«Менің ойымша,.. Менің байқағаным.... Мен ойлаймын...»
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Талқылауға арналған сұрақтар:
Құнанбайдың іс-әрекетін қалай бағалайсың? Себебі...
Құнанбай мен Бөжей іс-әрекетінде ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?
Құнанбайдың осындай әрекетіне қандай баға бересіз?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел»жалпыұлттық идеясындағы ұлттық қауіпсіздік, тарих,
мәдениет пен тілдің біртұтастығы құндылығын сақтау;
Табиғат заңдылығына құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі.Көркем әдебиет,тарих

Тақырып бойынша алдыңғы білім

М.Әуезовтің өмірі мен шығармашылығы туралы біледі. «Абай жолы»

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сабақтың ортасы

30 мин




1.Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал туғызу
3.Үй тапсырмасы. Берілген сөз тіркестерін пайдалана отырып ,3 маңызды ақпарат, қиындық тудырған 2 жағдайды, ұнаған 1 іс-әрекетті (Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...») деп бастап айтып шығады.
Кері байланыс.
Өзінің ойын көркемдеп, керекті мәліметтермен толықтыра сөйлеген оқушыларға «ЖАРАЙСЫҢ», «КЕРЕМЕТ» деген марапат сөздер тағылады.
4.Жаңа сабақ.Болжам жасау.
1.Жеке тапсырма: «Абай жолы»роман эпопеядағы Құнанбай бейнесі ашылатын эпизодтардан
Құнанбай іс-әрекетін анықтай отырып салыстырмалы түрде пікіріңді айт.



Эпопеяның негізгі бөлімдері

Құнанбайдың іс-әрекеті



Қайтқанда

а) Қодар мен Қамқаны өлім жазасына кесу.
ә) Қарашоқыда үкімді орындату

1

«Қат-қабатта»
«Жолда»

а) Құнанбайдың аталас руларға өктемдігі.
ә) Бөкенші, Борсық қыстауына кіріп алуы.
б) Атшабарлары жазалағаннан кейін,
Үркімбай аулын жігіттерімен келіп шабуы,
Бөжейді дүрелеуі.
в) Жігітек, Бөжей аулын шабуы

2

«Шытырманда»

а) Қарқаралыда мешіт салдыруы.
ә) Бөжейлердің Құнанбаймен татуласуы. Кәмшат трагедиясы.

3

«Бел-белесте»

а) Абайды Құлыншаққа жіберуі
(Ақпердіге – Бетқұдықтық жайылымын шауып алу жөнінде).
ә) Кәмшат жайын Абайдан естуі.
б) Өз мойнына кінә алуы.

4

«Өрде»



а)Бөжей қыздарының Құнанбайды өлең арқылы жазалауы.
ө) Құнанбайдың Майбасар мен Құдайбердіні жазалаған жігітек аулын шабуға жиналуы.
б)Қаралы көшке шабуылы.
в) «Мұсағұл соғысы».
г) Құнанбайдың шегінуі (Құнанбайды
ұлықтардың тергеуге алуы)

5

«Тайғақта»

а) Құнанбайдың қажыға аттануы. ә) Дәркембайдың Дәрмен қарызын сұрай келуі

6

«Оқапта»



а) Өз немересі Әмірді өлтірмек болуы.
ә) Әмірді Абайдың қорғауы.
б) Ақшоқыда туған Абай әнінің Құнанбайға жат естілуі, әнге тыйым салуы



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет