Қазақ тілінен 7-ші сыныпқа арналған сабақ жоспары.
№ 27 жалпы орта білім беру мектебінің мұғалімі:
Саликова Шарбан Сапарғалиқызы.
Сабақтың тақырыбы: Наурыз мейрамы.
Етістіктің райлары,есімше,көсемшені қайталау.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Наурыз мейрамы тақырыбын меңгеру, қысқаша мазмұндауға үйрету,сөздік қорын дамыту,етістіктің райлары, есімше, көсемше тақырыбын жетілдіру.
Дамытушылық: оқушылар өз ойын еркін жеткізе білуін, тіл байлығын, қазақ тілінде еркін сөйлей білу әрекеттерін жетілдіру.
Тәрбиелік: қазақ халқының салт-дәстүрін, әдет-ғұрпын сақтай білуге тәрбиелеу.Әсемдікті сезіну, көркемдікті түсіну.
Сабақтың типі: жаңа сабақ.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, бірін-бірі бағалау әдісі, сұрақ-жауап.
Көрнекілік: суреттер, карточкалар,кесте.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезең: оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа әзірлеу. 2-мин.
2.Үй жұмысын тексеру. Тест 5-мин.
3. Жаңа тақырыпты меңгеру кезеңі:
3.1. Сұрақ-жауап: а/ Қазір қай жыл мезгілі?
ә/ Көктемде неше ай бар? Олар қандай?
б/ Қазір қандай ай?
в/ Наурыз айында қандай мерекелер болады?
Дұрыс, бүгін балалар біздің сабағымыздың тақырыбы «Наурыз мейрамы» және етістіктің райларын, есімше, көсемшені қайталап шығамыз. Жыл сайын біз осы мереке туралы әңгімелейміз, сондықтан сендер бұл мейрам туралы көп өлеңдер,тақпақтар, нақыл сөздер білетін шығарсыңдар./оқушылар білетін өлең, тақпақ, нақыл сөздерін айтады/. 5-мин.
3.2. Сурет арқылы сұрақ қою. 3-мин.
3.3. Етістіктің райларын, есімше, көсемшені қайталап шығу.
3 мин.
3.4. Жаңа сөздермен танысып, сөйлем құрастыру: 3 мин.
иіс-запах
ақ жарқын-благожелательный
топ-тобымен-группой
салт бойынша-по традиции
алтыбақан-национальная игра
көңіл-настроение
молшылық-изобилие
қатық-приправа
қозғайды-припоминают
шежіре-история
3.5. Балалар топпен жұмыс істейді, әр топқа бағалау парағы беріледі, берілген тапсырмаларды бағалап жалпы ұпай шығарылады.
Мәтінмен жұмыс: 10 мин.
1-ші топ:
1/. Мәтінді оқып шығып, мазмұнын түсіну.
2/. Мәтіндегі көсемшелерді теріп жазу.
3/ Сұрақтарға жауап беру:
а/Жұрт қандай мерекені қарсы алуға дайындалып жатыр?
ә/Молшылық жолы неден басталады?
б/Жылдың басын қандай көңілмен қарсы алады?
в/Ел бір-біріне қандай тілектер айтады?
г/Наурыз тойында қандай ойындар ойналады?
2-ші топ:
1/ Мәтінді оқып шығып, мазмұнын түсіну.
2/Мәтіннен етістіктерді теріп жазып райларын анықтау.
3/Берілген сөздермен сөйлем құрастыру: көже, қыдыру, мейрам.
3-ші топ:
1/Мәтінді оқып, мазмұнын түсіну.
2/Мәтіндегі етістіктерден есімше жасау.
3/Мәтін бойынша 4-5 сұрақ құрастыру.
4. Бекіту кезеңі.
4.1. 1-ші топ: кесте бойынша әңгіме құрастыру 5-мин.
Көктемгі мерекелер
|
Көктемгі
ауа райы
|
Наурыз
|
Наурыз көже
|
Наурыз мерекесіне арналған тілектер
|
8-ші наурыз
22-ші наурыз
|
Қар ериді,күн жылынады,көк шығады,күн мен түн теңеледі
|
Ұлыстың ұлы күні,жылдың басы,парсы сөзі
|
Жеті түрлі тағам
|
«Ақ мол болсын!»
«Ұлыс береке берсін!»
«Ұлыс оң болсын!»
|
2-ші топ: Мәтін бойынша диалог құрастыру.
3-ші топ: Сурет бойынша әңгіме құрастыру.
4.2. Оқыта үйрету ойынын ойнау: «ДАНАЛЫҚ АҒАШЫ»
6-мин.
Оқушылар мәтінді жылдам, бірақ мұқият оқып шығуы тиіс.
Енді әрқайсысы мәтін бойынша қиын сұрақ құрап, қағазға жазады.
Жүргізушінің қолында сандықша болу керек, соған оқушылар кезегімен өз сұрақтарын салады. Мәтінді тағы бір рет жылдам оқып шығып, әр оқушы сандықшадан сұрақ жазылған қағаз алып шығады да дауыстап неғұрлым толық жауап береді. Басқалары сұрақ пен жауапты бағалайды.
4.3. Рефлексия. 2-мин.
Оқушылардың сабақ туралы пікірлері.
Не ұнады? Не білдіңдер?
5. Үй жұмысы: Наурыз мейрамына байланысты бата, тілек сөздерін дайындап келу.
6. Оқушыларды бағалау,қоштасу. 1-мин.
Достарыңызбен бөлісу: |