Білім беру ұйымының атауы
|
№59 орта мектеп
|
Пәні:
|
Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім:
|
Крест жорықтары
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Ж.И.Айтимов
|
Күні:
|
8.11.22ж
|
Сынып: 6б
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
6.3.2.6 картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарын анықтау
|
Тарихи ойлау дағдысы
Тарихи концепт
|
Тарихи талдау мен түсіндіру
Себеп пен салдар.
|
Сабақтың мақсаты
|
Тарихи дереккөздерді талдау негізінде, крест жорықтарының себептерін анықтайды және кескін картада бағыттарын көрсетеді.
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы:еңбек өнімділігін арттыру, қоғам, мемлекет еңбек арқылы дамитынын түсіндіреді.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
|
БЫМ/БМұғалім христиан шіркеуінің бөліну картасын көрсетеді және оқушыларға сұраққа жауап беруді сұрайды: бұл карта қандай ақпарат береді? 1054 жылы христиан шіркеуінің католик пен провинцияға бөлінуі туралы оқушыларға түсінік беру.
Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу.
Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
1. Крест жорықтарының себептерін анықтау.
2. Крест жорықтарын ұйымдастыруда шіркеудің рөлін түсіндіру;
3. 1-4 крест жорықтарының бағыттарын кескін картаға белгілеу.
4. Сабақтың тақырыбына қорытынды жасау.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
ЕБҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;
|
мадақтау
|
Дидактикалық материал
|
Жаңа білім
|
М / Б Мұғалім екі картаны талдауға тапсырма береді: неліктен орта ғасырда Иерусалим әлемнің орталығы деп саналады?
Оқушылардың жорамалдарын талқылау.
Ж Мұғалім крест жорықтарының басталуы туралы бейнені көруді ұсынады. Бейне клип көріпжатқанда, оқушылартапсырмалардыорындауыкерек:
Крест жорықтарды ұйымдастыру себептерін анықтауңыз.
Неліктен жорықтар «крест» депаталды?
ҚандайәлеуметтіктоптарПапағақолдаукөрсеттіжәне неге?
М/БСыныптың талқылауы, мұғалім оқушылардың жауаптарына түзетулер енгізеді.
Оқушылар келесі тапсырма орындайды. (дидактикалық материал)
1. Кестені толтырыңыз:
2. Крест жорықтарына қатысқан әлеуметтік топтардың ортақ себептерін анықтаңыз.
Қорытындылау үшін мұғалім тақтадаға әлеуметтік топтар мен олардың мақсаттары бар кестені ұсынып, сәйкестендіруді сұрайды.
ЕБҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;
Мұғалім оқушыларға атласты немесе оқулықтағы картаны қолдана отырып,кескін картада тапсырманы орындауды сұрайды (дидактикалық материал).
Кескін карта бойынша тапсырмалар:
1) крест жорықтары кезінде болған мемлекеттерді белгілеңіз: Византия, Германия корольдігі, Франция корольдігі, Италия корольдігі, Англия корольдігі, түрік-салжұқтары т.б.
2) Клермон, Константинополь, Иерусалим, Венеция қалаларын белгілеңіз.
3) 1-4 крест жорықтарының бағыттарын белгілеңіз.
Жұмыстың соңында өзін-өзі тексеру жүргізіледі. Оқушылар аяқталған тапсырманың дұрыстығын тексереді.
|