Бөлім: «Отбасы құндылықтары»
|
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Нұрдәулет Ақыш «Нағыз әже қайда?". Келіңдер, ертегі айтып берейін
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: «Нағыз әже қайда?» шығармасының жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну;
Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.
|
Бағалау критерийі
|
Әдеби шығарманың жанрын анықтайды;
жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
|
Білу, түсіну
|
Құндылықтарға баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық)
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады:
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
1.Ұршық. 2. Мәсі 3. Кимешек 4. Шылауыш 5. Сөзуар 6. Бүйректен сирақ шығару 7. Нанымды.
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
қиялыңдағы әже, нағыз әже
Талқылауға арналған сұрақтар:
Нағыз әже қандай болу керек?
|
Алдыңғы білім
|
Отбасы ұғымын, туыстық атауларды түсініп, ажырата алады.
Ақын Абайдың әжесі Зере секілді әжелердің бейнесін аңыз әңгімелерден, әдеби шығармалардан біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Жарқырап күнде ашылды.
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз еңбектену.
Еңбек ете жұмылып, 5 - ке қолды жеткізу.
Қызығушылықты ояту. Балалар, бұл киімдер кімге арналған? Бүгінгі сабағымыз не туралы болуы мүмкін?
Балалар, суретте кім бейнеленген?
Сендердің ойларыңша, әже деген кім?
Нағыз әже қандай болу керек?
Өздеріміз білетін әжелер туралы айтып берейік?
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.
Оқушылар суреттерге байланысты өз ойларын ортаға салып, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
ҚБ
|
5-сынып
Қазақ әдебиеті оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. Мұғалімнің түсіндірмесі:
Жаңа сабақтың оқу мақсатымен таныстыру.
1. Ақынның өмірі мен шығармашылығын таныстыру.
Нұрдаулет Ақыш (1950 жылы туған)
2. “Нағыз әже қайда?”әңгімесін оқыту
«Микрофон сөйлейді»әдісі арқылы сұралады.
Сөздікпен жұмыс: Дәптермен жұмыс
Дескриптор:
Автор туралы біледі;
Әңгіме мазмұнымен танысады;
Шығарма мазмұнын айтып береді.
ҚБ
Тапсырма. «Адасқан үзінді» әдісі бойынша әңгіме үзінділері беріледі. Әрқайсысың әңгіме желісі бойынша әңгімені оқи отырып үзінділердің ретін анықтап, түсіндіріңіздер.
1-үзінді
Бұл жолы шақырылған жерге желп етіп жетіп бара салмай , кәдімгідей мән беріп дайындалдық. Тіпті өз отбасымыздағы қуанышты қарсы алатындай-ақ қарадай қарбалас жасап, әбігерге түсіп кеттік... Әсіресе, қыздарымыз алабөтен қуанышты. «Әжеге барамыз, әжені көреміз» деп өздерінше мәз-мейрам...
2-үзінді
-Әже, онда бізге ертек айтып берші,-деді сөздің ретін бағып отырған Ая сабырлы қалпын сақтаған күйі. Осы кезде Жолдастың жұбайының саңқылдаған өктем үні тағы естілді:
-Әй, мына Азаттың қыздары мүлдем басынайын деді ғой, ей! Біздің бабушка сендерге, немене, ойыншық па еді сонша...
3-үзінді
Біреуден ұрыс естіген адамдай болып, тымырайып үнсіз тұрған –Ая екеуміз. Бір-екі рет өзара жасқана қарағанымыз болмаса, бір-бірімізбен жаратып сөйлескеніміз де жоқ. Екеумізді мазалаған ойдың ортақтығын содан-ақ сездім. Жанымды қинаған жайсыз сезімді ашып айта алмай, қуыстанатын секілдімін. «Сәбидің алдында өтірікші болдым-ау» деген өкініш те бір сәт өзегімді жалап өтті...
4-үзінді
Әлгі бір уақыттан бері іштей жақын тартып, өзімше пір тұтып отырған шешей осыны айтуы-ақ мұң екен, біртүрлі жатырқап сала бердім.Әлденеден бойым тітіркенгендей ішіме салқындық үйірілді.
Дескриптор:
әңгіме үзінділерімен танысады;
әңгіме желісі бойынша әңгімені оқи отырып, үзінділердің ретін анықтайды;
шығарма үзінділерін анықтайды.
|