Күні:03.03.2017ж
Сынып: 1 «Б»
|
Мектеп: Ғ.Ақтаев атындағы №6 орта мектеп
Ақтөбе қаласы
Мұғалімі:Жантурина Гулшат Танирбергеновна
Бастауыш класс мұғалімі
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ойын ережесі деген не? Ц дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
1.2.5.1 мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе оқығаны бойынша қойылған сұраққа жауап беру (мұғалім көмегімен)
1.3.8.1 жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін коллиграфиялық талаптарға сай жазу.
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушы орындай алады: Мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя білу немесе сұраққа жауап беру. Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбір оқушылар орындай алады: Жазу жолын, жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. Өз білімдерін жүйелі қолдану. Дауысты,дауыссыз дыбыстарды ажырату. Сөздерді оқиды, сұрақтың жауабын суреттің көмегімен болжай алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша сөйлей алады. Сөздерді буынға бөлу, буын санын анықтауды біледі. Сызба бойынша сөйлем ойлау. Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау.Сөз, сөйлем сызбасын оқу. Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Еңбек, музыка, дүниетану, ағылшын, орыс тілі,
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба , таныстырылым.
|
Түйін сөздер бен сөз тіркестері
|
Цирк, цемент, цех
|
Ым ишара
|
Сайқымазақ секілді билеу
|
Алдыңғы оқу
|
Оқу арқылы мәтіннің не туралы айтылғанын түсінеді. Сурет бойынша жұмысты біледі. Сөз, сөйлемді дыбыс пен әріпті ажырата алады және сөйлем құрастырады. Оқи алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
|
Сайқымазақ кіреді.Балаларға ойын ұйымдастыру Шаттық шеңберіне тұрып, көздерін жұмғызып, қолдарына түрлі түсті шар беру.Балалар сол шарды сипап, ұстау арқылы не екенін табады. Шарды тыныс алу жаттығуы арқылы үреді. Кәмде қандай түс пайда болды сол түстер арқылы топқа бөлінеді. 1топ -қызыл 2топ- сары 3топ -көк 4топ -жасыл осы түстерді таңдап,шарды үру арқылы топтарына бөлініп отырады.
Бұл кім? сайқымазақ
Сайқымазақ қайда өнер көрсетеді? Циркте
Циркте кімдердің, нелердің ойындарын көруге болады?
Өзіңе қандай цирк ойыны ұнайды?
- Ол жерде аңдардың ойынын көруге болады.
- Онда сайқымазақ пен сиқыршылар өнер көрсетеді
|
Шаттық шебері
Топқа бөлу (шар арқылы)
Видоролик көрсету.
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
|
- Цирк сөзінде неше дыбыс бар?
- Ол қандай дыбыстар?
- Бірінші дыбыс қандай?
- Дұрыс. Бүгінгі сабағымызда біз Ц дыбысымен және әрпімен танысамыз.
Ц дыбысы орыс тілінен енген сөздерде кездеседі.
- Ендеше бәріміз ц дыбысын хормен айтайықшы Ц-Ц- айнаға қарап айтып көрейікші? Қалай айтылады?
Ц дыбысының артикуляциясын айту
-Олай болса,Ц ц дыбысы дауыссыз дыбыс. Себебі ол қысқа айтылады.
Қиын сөздердің мағынасын ашу
Цирк- көтеріңкі көңіл-күй!
Цех- қажеттерді жасап шығару орталығы.(кәмпит, нан т.б)
Цемент-құрғақ,ұнтақ, тез қататын материал
Авиация- ауаға ұшақарды ұшыру орталығы
Офицер-әскери адам.
—апельсин, лимон, мандарин, ананас – цитрустар
—циркуль— геометриялық фигура сызатын құрал
—цилиндр – геометриялық фигура.
Цирк, circus
Концерт, concert
Цемент, cement
Цц әрпінің жазылуымен таныстыру
Ауада жазу,көзбен жазу
бірінші қатар ц әрпін фасолдан жазады,
екіншісі п әрпін түймеден , горохтан жазады,
үшінші қатар ц әрпін гречкамен жазады.
төртінші қатар ц резеңкелі тақтаға жазады.
Дәптермен жұмыс
Цц әрпін әдемі жазып үйренейік. Ц әрпінің бас әрпі. Үлкен жолдың ортасынан сәл төмен қаламынды қой. Солдан оңға қарай доға жасай отырып, тік төмен көлбеу сызық жүргіземіз де жазу жолының астыңғы сызығына жете бере оңға қарай доға жасай отырып, астыңғы сызыққа тигізе ілгек жасаймыз. Бастапқы ілгектен оңға қарай жылжып, қаламынды қой да тік төмен көлбеу сызық жүргіземіз де жазу жолының астыңғы сызығына жете бере оңға қарай доға жасап, астыңғы сызыққа тигізе ілгек жасаймыз. Ілгекке жалғастыра төмен тартып бау байлаймыз.
Оқулықпен жұмыс
Мәтінді оқытам
Іштен оқу, тізбектеп оқу, жұппен оқу
Сұрақ? Бұл ойын қалай аталады? (Соқыртеке)
Ойын ережесі дегеніміз не?
Топ бойынша оқушыларды ойнатамын
Шығармашылық тапсырма.
1 топ «Сөз ойла, тез ойла» (берілген әріптерден сөздер ойлау, жазу.) тапсырма
т
|
ц
|
е
|
н
|
т
|
р
|
ц
|
у
|
м
|
ц
|
е
|
е
|
п
|
я
|
т
|
н
|
и
|
ц
|
а
|
е
|
в
|
х
|
е
|
у
|
п
|
е
|
р
|
е
|
ц
|
н
|
ц
|
е
|
м
|
е
|
н
|
т
|
к
|
а
|
а
|
н
|
м
|
р
|
ц
|
и
|
р
|
к
|
у
|
л
|
ь
|
а
|
2 топ «Адасқан буындар» (берілген буындардан сөздер құрау)
рк ци, ранэк, тёрак, церткон, кульцир,
3 топ «Қай әріпті жоғалттым?» (көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қою.)
ав...бус, ... ирк, ...ех, эк... н
... емент, эф... р, кон... ерт, ... ктёр,
4 топ «Кім шапшаң?» (кеспе әріптерден сөз құрастыр, дыбыстық талдау жасау)
Бау ға кеспе әріптермен сөз жазу.
|
Таныстырылым,
Мағынасын ашу
Үш тілде айту
Тақтамен жұмыс
Видео ролик көрсету
талдау
Топ бойынша оқушыларды ойнатау
Смайликтер
|
Сергіту сәті
|
Цип-цип шөжелерім
|
видеоролик
|
|
. Білім алушы:------------------------------------------------------- Қалыптастырушы бағалау
Тапсырма Сурет пен сөзді сәйкестендір. Мына сөздерге дыбыстық талдау жаса.
цех циркуль концерт цемент цирк
Дескриптор:
- сурет пен сөзді сәйкестендіреді
-Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
|
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
Сонымен ц дыбысы қандай дыбыс?
-Дауыссыз дыбыс.(сигналдық картамен көрсету)
1. .Концерт сөзін қатыстырып сөйлем құра.
2 Цемент деген сөз қандай әріппен жазылады?
Оқушылар бағдаршам түстері бойынша бағаланды.
«Екі жұлдыз, бір тілек!»
|
Бағдаршамның үш түсі бойынша бағалау
Балалар өз ойларын айтады
|
Саралау –оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз ?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ
Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма ?
Бүгін оқушылар не үйренді ?
Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті ?
Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма ?
(тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым ?
Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге ?
|
|
.
|