Пәні: математика
|
Мектеп: Кемел Тоқаев атындағы орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалім есімі: Касенова Салтанат Чайнуровна
|
Сынып: 5 «А»
|
Қатысқандар саны: 24
|
Қатыспағандар саны: 1
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ондық бөлшек. Ондық бөлшекті оқу және жазу.
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Ондық бөлшектер ұғымын енгізу, ондық бөлшектерді оқуға және жаза білуге жағдай жасау
|
Оқу нәтижелері
|
Барлық оқушылар
Ондық бөлшектер ұғымын, ондық бөлшектерді оқуды және жаза біледі;
Тез ойлап, тез қорытуды және сөйлеу мәнерін қолдана алады.
|
Кейбір оқушылар
Жоспарланған барлық тапсырмаларды орындайды, ондық бөлшектің оқуын, жазылуын біледі, өз бетінше қорытынды жасайды.
|
Кейбір оқушылар жай бөлшекті ондық бөлшекке аударуды біледі, түсінеді, қолданады, мұғалімнің көмегін қажет етеді.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: жай бөлшек пен ондық бөлшектің айырмашылығын біледі, оқый алады,
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: ондық бөлшек, ондық таңбалар
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Қандай математикалық амалдарды білесіңдер?
2. Қандай түрлендіру орындалған?
|
Оқыту әдістері
|
Түсіндірмелі сұрақ – жауап, ой-толғаныс, дидактикалық бірліктерді ірілендіру технологиясы, кубизм стратегиясы, іскерлік ойындар.
|
Алдыңғы оқу
|
Жай бөлшектерді қосу және азайту.
Жай бөлшектерді көбейту және бөлу.
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Оқушының ісі
|
Басталуы 5 мин
|
I.Ұйымдастыру кезеңі.
-Сәлемдесу;
-Оқушыларды түгендеу;
-Психологиялық ахуал орнату;
Санамақ ойыны арқылы топқа бөлу.
Тақырыпқа шығу. Мақсат қою.
Жетелеуші сұрақтар қою арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады.Сабақтың мақсаты оқушылармен бірге анықталып, плакатқа жазылады.
|
|
Ортасы
25 мин
І – 7 мин
ІІ – 3 мин
ІІІ– 15 мин
|
II.Практикалық жұмыс Деңгейлік тапсырмалар.
І. Жай бөлшектерді қосу және азайту.
Жай бөлшектерді көбейту және бөлу
,
Қандай математикалық амалдарды білесіңдер?
Қандай түрлендіру орындалған?
ІІ.
Графикалық диктант: ____- иә, - жоқ
Өзара тең бөліктер үлес деп аталады.
бөлшектері қысқарылмайтын бөлшектер.
Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы жазылады
15 минут сағаттың бөлігі
Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң жағында орналасады.
ІІІ. Бөлімі онға еселік болатын сан ондық бөлшек деп аталады.
Бөлімдері 10, 100, 1000 және т.с.с болатын бөлшектерді
жазуға болады.
Оқылуы:
нөл бүтін оннан бес
Жай бөлшекті немесе аралас санды ондық бөлшек түрінде жазу үшін:
Керек жағдайда бөлшектің алымындағы цифрлар саны мен бөліміндегі нөлдер санын теңестіру;
Бүтін бөлігін жазу;
Бүтін бөлігін бөлшек бөлігінен айыру үшін үтір қою керек;
Бөлшек бөлігінің алымын үтірден кейін жазу керек.
Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ондық таңбалар деп аталады.
Мысалы: 5,128, мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық таңбалары
Жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
Мысалы:
Бөлшек
|
Ондық бөлшек
|
Бүтін бөлік
|
|
Бөлшек бөлік
|
.
.
.
|
жүздік
|
ондық
|
бірлік
|
|
Ондық үлес
|
жүздік үлес
|
мыңдық үлес
|
Он мыңдық үлес
|
Жүз мыңдық үлес
|
Миллиондық үлес
|
....
|
|
|
|
3
|
8
|
,
|
0
|
0
|
1
|
3
|
5
|
|
|
|
Жақшаны ашу, бөлшекті қысқарту, бөлшектерді қосу және азайту, бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру, ұқсас мүшелерді біріктіру, бөлшектерді бөлу және көбейту.
Бөлшекті көбейту, бөлшекті қысқарту, бөлшектерді қосу, бөлшектерді азайту.
Жауабы:
|
Аяқталуы
(5 минут)
5 мин
Рефлексия 5 мин
|
Мақсатымыз қандай еді?
Ондық бөлшек дегеніміз не?
Бөлшектің ондық жазылуында қанша цифр болуы мүмкін?
Ондық таңба деген не?
Бағалау
Оқушылар
|
Ауызша сұраққа
|
Тренинг
|
Біліктілік
|
«Сиқырлы балықтар»
|
Қосымша тапсырма
|
1 тапсырма
|
2 тапсырма
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Бағалау-кредиттік бағалау жүйесіне салынған бағалау парағын толтырумен іске асырылады. Бағалау парағына сабақтың әр кезеңінде ұпай сандары жазылып отырады.
Кері байланыс
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді?
|
|
|
|
|
Бағалау парағын толтыру
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
|
1.Деңгейлік тапсырмалар;
2.Топтық жұмыс ұйымдастыру;
3.Оқушылардың сабақ барысындағы әрекеттеріне қарай үнемі топ ішінде саралау;
3.Жақсы оқитын оқушыны меңгере алмай ортырған оқушылармен топтастыру;
4.Оған көмек көрсетуін ұйымдастыру.
|
Сабақтың өн бойында формативті бағалау жүріп отырады. Сабақ барысындағы әр тапсырманың ұпай саны қосылып, жалпы жиынтық ұпай шығарылады:
1.Фронтальды жұмыс. 0-5 ұпай,
2.Топтық жұмыс. Есеп шығару-0-9 ұпай,
Жалпы сабақ бойынша ұпай – 14.
Бағалау парағы сабақ барысында толтырылады.
10-14 ұпай – «5»,
7 – 9 ұпай – «4»,
3 – 6 ұпай – «3»,
2-0 ұпай - «2»
Ұпай сандары осылайша 5 баллдық шкалаға ауыстырылады.
|
Оқушының өзін-өзі бағалау парағы
Тақтада мұғалімнің бағалау кестесі «топтарды бағалау және жеке оқушыларды бағалау»
|
Рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
-Сабақтың мақсаты шынайы болды.
-Оқушылар жай бөлшек пен ондық бөлшектің айырмашылығын; жай бөлшекті ондық бөлшекке аударуын, оқуын және жазылуын;
- Жақсы.
- Саралау шаралары оқушылардың барлығының уәждерін қамтамасыз етуге және олардың тақырыпты меңгеруіне септігін тигізді.
-Жоспарланған тапсырмаларымды 45 минуттың ішінде іске асырдым.
-Кейбір тапсырмаларға берілген уақытқа өзгерістер енгіздім. Себебі кейде уақыт артылады, кейде жетпей қалуына байланысты.
|
|
Қорытынды бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.Оқушылар білімін бағалау үшін бағалау парағы тиімді болды.
2.Саралау мақсатында құрастырған тапсырмаларым ұтымды болды.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.Оқушыларға жеке, топтық тапсырмалар бергенім сабақты жақсарта алды.Оқушылар бір-бірімен пікір алмаса отырып сұрақтарына жауап таба алды.
2.Интер-белсенді тақта, құрал-жабдықтарды қолданғаным есте сақтау қабілеттерін арттыруға, уақытты үнемді етті.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
1.Құндыз, Ерасыл, Элдар, Нұрдана және Нұрдаулетке ерекше көңіл бөліп, жекелей көп көмек көрсету керек. Өйткені қабылдауы жайырақ.
2. Құдайберген, Әдемі, Азиза, Аяулым, Нұрай және Салтанат бүгін ерекше жұмыс жасады. Келесі сабақта күрделі тапсырмалар беруге болады. Және осы оқушылар басқа оқушыларға жақсы көмек ете алады.
|
Ондық бөлшекті оқу және жазу.»