Сабақ жоспары
|
Уақыты
|
Сыныбы:
|
2 сынып
|
|
Пәні:
|
Дүниетану
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Отбасы мүшелері және олардың міндеттері
|
|
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
|
Оқушыларға "отбасы" түсінігін қалыптастыру, Отбасы деген келешек ұрпақты жалғастыратын болашақ. Отбасында адамдардың алатын орны туралы түсінік беру. Отбасы мүшелерінің міндеттерімен өзара қарым- қатынасы жайлы әңгімелеу арқылы түсіндіру. Оқушыларға әке - шеше, бауырдың қадірін білгізу. Түрлі тапсырмаларды орындау арқылы сөйлеу дағдыларын,шеберліктерін қалыптастыру.
|
|
Дамытушылық:
|
Ой-өрістерін, танымдық, шығармашылық, қабілеттерін, мәдени ұқыптылық, әдептілік қасиеттерін, шеберліктерін, пәнге деген қызығушылығын, дүниетанымын дамыту.
|
|
Тәрбиелік:
|
Ата-анасына, туған жерге, Отанға деген сүйіспеншіліктерін ояту.
Сыйластыққа, мейірімділікке, татулыққа,қамқорлыққа тәрбиелеу. Оқушылардың бойына ата-анаға деген сүйіспеншілікті, құрмет сезімін ояту, адал да парасатты ұл мен қыз тәрбиелеу.
|
|
Сабақтың түрі:
|
Білім, білік, дағдыны қалыптастыру.
|
|
Сабақтың типі:
|
Дәстүрлі емес
|
|
Сабақтың әдістері:
|
көрнекілік, түсіндіру, сөздік, шығармашылық жұмыс , әңгімелесу, баяндау, өз бетінше жұмыс, нұсқау беру.
|
|
Сабақтың көрнекілігі:
|
Интерактивті тақта, көркем суреттер, үлестірмелі материалдар,
|
|
Оқыту технологиясы:
|
Ақпараттық -коммуникативтік технологиясы.
|
|
Пәнаралық байланыс:
|
Математика, музыка, ана тілі, бейнелеу өнері.
|
|
Сабақ барысы:
|
I.Ұйымдастыру кезеңі.
А) Психологиялық дайындық
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз.
Партамызға отырып,
Өзара көз тастаймыз.
Табыс тілеп көзбенен –
Жаңа білім алуға
Алға қадам аттаймыз.
Ә) кезекші рапорты
(кезекші сыныпты түгендеп, үй тапсырмасы қандай болғанын айтады)
|
2 мин
1 мин
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
«Жануарлар мен өсімдіктердің қызыл кітабы»
Қызыл кітап дегеніміз не?
Мен ата заңды неге сендерге көрсетіп отырмын?
Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерден білетінің бар ма?
|
5 мин
|
|
ІІІ. Жаңа тақырып
Кіріспе
А) Сөзжұмбақ шешу арқылы тақырыпқа шығу
«Отбасы» осы сөзді қалай түсінесіңдер? (ата-әже, әке-ана,аға-іні, апа –сіңлі- олар кімдер? Бәрін бір сөзбен қалай атаймыз?
Ә) Суретпен жұмыс, өлеңнің мағынасын ашу
Суретті және өлеңді түсіндір. Қандай отбасы деп ойлайсың?
Отбасы әр адамның шағын отаны.Отбасынды өсіп-өніп тәрбие алады. Біз жастаймыздан өзгелерге қамқор болуды, ата-ананы үлкендерді сыйлауды, жақсы көруді отбасынан үйренеміз. Бізге ең жақын ең қымбат жандар отбасында яғни бірге жанымызда болады. Отбасы ата –әженің ұрпағынан тарап, шағын мемлекетке айналады.
|
3 мин
3 мин
|
|
Негізгі
А) Оқулықпен жұмыс (73-74 бет)
Ең алдымен мәтіннің тақырыбына көңіл аудар. Мүшелері, міндет дегенді қалай түсінесің?
Ә) мәтінді түйіндеу (сұрақ- жауап арқылы)
Сонымен, отбасы дегеніміз не?
Отбасы- Бірге тұратын, бір -біріне қамқорлық жасайтын және ортақ шаруашылық жүргізетін бір үйдің адамдары
Ата-ана міндеттері туралы не айтасыңдар?
Ата-анамыз біздің тұрмысымыз жақсы болуы үшін еңбек етеді. Отбасын қорғау.
«Батыр ана» қалай түсінесің?
Көп баланыдүниеге әкелген ананы- Батыр ана деп атаймыз.
Көп бала өсірген аналарға «Күміс алқа», «алтын алқа» беріледі.
Б) « менің отбасым» өз отбасы жайлы әңгіме
Оқушылардың өз отбасылары жайлы әңгімелеу
|
5 мин
3 мин
5 мин
|
|
Сергіту сәті
«Үйде біз нешеуміз?» санамақ
Кел,санайық екеуміз.
Бас бармағым –атам.
Балаң үйрек-әжем.
Ортан терек –әкем.
Шылдыр шүмек –анам.
Кішкене бөбек- сен.
Бір үйде біз нешеуміз?
Бір үйде бесеуміз .
Жұдырықтай жұмылған
Тату тәтті бәріміз
Бір үйде тұрамыз.
|
2 мин
|
|
Шығармашылық тапсырма
«Отбасындағы менің міндеттерім» (сурет, өлең, шығарма)
Әр бала өзінің мектепте немесе отбасындағы міндетін қалауы бойынша белгілі бір формада көрсетеді.
Мыс: оқушының міндеттері:
Әркім Қазақстан Республикасының Ата заңын сақтауға;
Қазақстан Республикасын қорғау әрбір азаматтың міндеті;
Әрбір адамның ар мен намысын құрметтеуге;
Мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге;
Тарихи мәдени мұраларды сақтауға;
Тарихи ескерткіштерді қорғауға;
Табиғат және табиғат байлықтарын қорғауға;
Мектеп ғимараты мен оның аумағын үнемі тазалықта ұстауға;
Үлкенге-құрмет, кішіге-ізет танытуға;
Ата-анаға қамқорлық көрсетуге.
|
5 мин
|
|
Қорытынды:
«Отбасы ағашы» (отбасыңның шежіресін құру) (музыка қосып қою)
Мыс: мынау менің отбасымның ағашы.Бұл ағаш әлі де жалғасып келеді. Әр бала берілген ағаш суретіне отбасында бірге тұратын туыстарды атап, жабыстыру керек
|
5 мин
|
|
Үйге тапсырма:
Мәтінді оқып, мазмұндау
«Ананың қолы-Алтын» шағын шығарма жазу
|
2 мин
|
|
Бағалау (оқушылардың сабаққа қатысуына байланысты)
|
1 мин
|
|
«Жүректен жұрекке» тілек білдіру
Анаң-күнің жүрегің, Әкең - өмір тірегің
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
Әжең-асыл ардағың, Атаң – дана қорғаның,
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
Ағаң- қамқор асқарың, Інің –мөлдір аспаның,
Сен бақытты ұлансың, Бәрі саған қуансын.
|
3 мин
|