Бөлім:
|
6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Аймаганбетова Б.С.
|
Пән/Сынып: 6Б, 1/2
|
Қатысқандар саны:25 қатыспағандар саны:0
|
Күні:06,06.11.2023ж
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
Рационал сандарға амалдар қолдану
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Рационал сандарды көбейту
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
|
6.1.2.15 Рационал сандарды көбейтуді орындау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Рационал сандарды көбейту туралы анықтамасын білетін болады.
Рационал сандарды көбейтудің ережесін үйренеді.
Рационал сандарды көбейтудің ережесін есептер шығаруда тиімді пайдалана алады.
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру; ондық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.
1.Ұйымдастыру.
2. Үй жұмысын тексеру
3. Қайталау сұрақтары
Сұрақ – жауап
1. Теріс сандарды қосу дегеніміз не?
2. Таңбалары әр түрлі сандар қалай қосылады?
3. Рационал сандарды азайт дегеніміз не?
|
Сәлемдесу
Үй тапсырмасын тексерту
Сұрактарга жауап береді
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
|
Оқулық
|
15 мин
|
Жаңа сабақ
|
Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту.
1-мысал. ( - 4 ) * 3 көбейтіндісінің мәнін табайық. ( - 4 ) * 3 көбейтіндісін әрқайсысын – 4 –ке тең 3 қосылғыштың қосындысы түрінде есептейік:
( - 4 ) * 3 = ( - 4 ) + ( - 4) + ( - 4)= - 12, ( - 4 ) * 3 = - 12
Мұндағы - 12 – көбейтіндінің мәні. Бұл жағдайда көбейтіндінің мәні теріс сан.
Таңбалары әр түрлі екі санның көбейтіндісінің мәні теріс сан.
( - ) * ( + ) = ( - ) ( + ) * ( - ) = ( - )
2-мысал. ( 0,35) * 6 = - 2,1
Таңбалары әр түрлі екі санды көбейту үшін:
осы сандардың модульдерін көбейту керек;
көбейтіндінің мәнінің алдына « - » таңбасын қою керек.
ХVIII ғасырда щвейцариялық атақты математик әрі механик ғалым Леонард Эйлер теріс санды теріс санға көбейтуді түсіндірген. Л. Эйлердің түсіндіруі бойынша: ( - 7) * 5 = - 35. Одан - 7 – нің - 5 – ке көбейтіндіс - 35 –ке қарама-қарсы сан болуы керек. Көбейткіштің біреуі қарама-өарсы сана өзгергендітен, көбейтінді ( - 35) те оған қарама-қарсы санға өзгереді. Онда
( - 7 ) * ( - 5 ) = 35
Мұндағы 35 – көбейтіндінің мәні. Бұл жағдайда көбейтіндінің мәні оң сан.
Таңбалары бірдей екі санның көбейтіндісі – оң сан.
( - ) * ( - ) = ( + ) ; ( + ) * ( + ) = ( + )
Табалары бірдей екі санды көбейту үшін:
осы сандардың модульдерін көбейту керек;
көбейтіндінің мәнінің алдына « + » таңбасын қою керек.
3 – мысал. ( 0,2) * ( - 1,5) = 0,3;
Көбейткіштер санй екіден көп болған жағдайда теріс көбейткіштер саны жұп болса, көбейтінді оң сан болады.
4- мысал. 1) ( - 2,5) *
2) (- 8) * (-3) *(-2) * ( -0,5) =24
Көбейткіштер саны екіден көп болған жағдайда теріс көбейкіштер саны тақ болса, көбейтінді теріс сан болады.
|
Сұрақтарға жауап береді
|
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы»
|
|
20
минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
Оқулық бойынша есептер шығару
№ 520 (ауызша), №
- 3 ∙ (- 18) =54,
- 2 ∙ (- 15) =30,
- 30 ∙ (- 2) = 60,
27∙ (- 2) = - 54,
9 ∙ (- 7) = - 63,
- 15 ∙ 4 = - 60.
Өзіндік жұмыс 35 мин
|
Оқушылар оқулық бойынша тапсынманы орындайды
Жұптық тапсырмаларды орындауда
«екі жұлдыз бір тілек» әдісімен бағаланады
Топтық тапсырмаларды орындауда
«бас бармақ» әдісі бойынша бағаланады
|
Жеке тапсырмаларды орындауда
«Смайлик» әдісімен бағаланады
|
оқулық
|
15 мин
|
Жеке жұмыс
|
|