Еркінқала балалар саз мектебінің сольфеджио пәні мұғалімі Айтмұханова Хатима Хасанқызының 2011-2012 оқу ж. 4-ші сыныпқа өткізген ашық сабақ жоспары.
Сабақтың тақырыбы: с-moll ( табиғи, үйлесімді ), t.s.d, D7- айналымы шешімімен.т4,т5 басқыштарда V-к7.
Сабақтың мақсаты: Үндестік айту арқылы минордың үн беруін, оқушылардың есту
қабілетін, есте сақтау қабілетін арттыру, интервал, аккордтар құру
арқылы теориялық білімін жетілдіру.
Білімділігі: Интервал құру, олардың үнін ажырату, әуендеп айтуды үйрету.
Сабақтың әдіс- тәсілдері: Дауыс ырғағының жаттығулары, тыңдағанды ажырату, лад
сезімін арттыру, сольфеджиолау, диктант жазу.
Көрнекілік құралдар: Карточка толтыру, интервал ребусын шешу, таблица шешу.
Сабақтың жоспары: 1. Ұйымдастыру,
2. Интонациялық жаттығулар. Үй жұмысы.
3. Жаңа сабақ.
4. Диктант.
5. Есту қабілетін тексеру.
6. Қорытынды. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру
2. Интонациялық жаттығу. I-V-VI-I-II-V-I, I-IV-III-V-VII-I, I-III-II-IV-III-V-
Ми бемоль мажорда IV-VI-V-VII-I.
Дауыс ырғағының бұл жаттығулары оқушының ішкі түйсік қабілеттерін жинақтайды және есту қабілетін дамытады, музыка тілінің түрлі элементтерін қабылдауды дауыстың тазалығын дамытуға мүмкіндік береді.
I-ү3, I-т4, I- ү2, IV-ұлғ4, VII- кр5, V-т5.
Интервалдың үндік мөлшерін, дыбыс биіктігін сұрау арқылы әндетіп айтылады. Интервалды әндету есту қабілетін, интонациялық қабілетін тексеру әрі дамыту үшін керек. T.s.d, д7 аккордтарын айналым шешімімен әндету.
№ 306,307- үндестігін, өлшемін анықтап болған соң, әндетеміз.
3. Жаңа сабақ: с-moll ( табиғи, үйлесімді ), t.s.d, D7- айналымы шешімімен.т4,т5 басқыштарда V-к7.
До минор гаммасын табиғи, үйлесімді түрін құру, интервал аккордтарды әндету,жаңа сабақты меңгерту мақсатында көрнекілік құралдарды пайдалану.
4. Диктант. Г. Фридкин. № 194. Фа мажор.
5. Есте сақтау қабілеті- музыка тілінің маңызды элементтерін есте сақтау үшін қажет. Осы үндестікте т5,ү2,ү3,т4,к6,т4,к3 интервалдары ажырату үшін ойналады.
6. Қорытындылау: Минор үндестігінің табиғи үйлесімді түрін салыстыра білу. Басты үшдыбыстылық доминанталық септаккорд әндетіп, үн беруін тыңдау. I-ү2,ү7, III- ү2,ү7 құрып, әндету. № 310,312.
Достарыңызбен бөлісу: |