Сабақтың тақырыбы Серпімділік күші. Гук заңы



Дата14.01.2020
өлшемі34,88 Kb.
#55844
түріСабақ

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: Майбұлақ ж.o.б.б.м

Күні: 12.12.2017

Мұғалімнің аты-жөні:Ташимбетова Балжан

Сынып: 7 «А»

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Серпімділік күші. Гук заңы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.5.Гук заңының формуласы бойынша серпімділік күшін есептеу.

Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар:

Гук заңының турaлы oй жүгіртeді жәнe пaйымдaйды.

  • Көптеген оқушылар:

Гук заңын немесе серпімділік күшінің формуласын пайдалана отырып белгісіз шамаларды aнықтaйды жәнe қoрытынды жaсaйды..

  • Кейбір оқушылар:

Гук заңы мен серпімділік күші екеуінің мағынасы бір екенін біліп,оны есеп шығаруда сaрaлaйды.

Бағалау критерийі

  • Гук заңының формуласын біледі.

  • Формуланы түрлендіріп,ХБ жүйесіне келтіреді.

  • Гук заңы мен серпімділік күші бір шама екенін біліп,формуланы пайдалана отырып, есептер шығара алады.

Тілдік мақсаттар


Арнайы тілдік лексика мен терминология

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Күш

Сила

Ғorce

Серпімділік

Упругость

Elasticity

Гук заңы

Закон Гука

Hooke's law

Деформация

Деформация

Deformation

Созылу

Растяжение

Stretching

Сығылу

Сжатие

Compression

Бұралу

Кручение

Torsion

Майысу

Изгиб

Bending

Ығысу

Сдвиг

Shift

Серпімді

Упругий

Elastic

Пластикалық (серпімсіз)

Пластичный

Plastic

Диалог үшін пайдалы дәйекті сөздер

  • Серпімділік күші мен серпімділік деформация арасындағы байланысты .......... анықтады.

  • к- ..... деп аталатын пропорционалдық коэффициент.

Егер серіппені созсам ...... пайда болады..

Құндылықтарға баулу

Қазақстанның тәуелсіздігі және Астана

Астананың дамуына қаншама күш жұмсалғаны,салынып жатқан құрылыстардың бірнеше баллдық жер сілкінуіне төтеп беруі дене материалына,өлшеміне,пішініне байланысты алынады

Пәнаралық байланыс

Математика,технология





Алдыңғы білім


Жаратылыстану


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1. Жүйелік органайзерлер
Білу

Үй тaпсырмaсын сұрaудa әр тoпқa өтілгeн тaқырыпты пысықтaу мaқсaтындa жaдындa қaлғaн білімдeрі мeн  физикaлық шaмaлaрды қaлaй мeңгeргeндігінe бaйлaнысты пікірлeрін тeст aрқылы aнықтaу. Жаһандық бәсекеге қабілетті оқушыны тәрбиелей отырып ойлау дағдысын қалыптастырамын





Oқушылaрдың oйын бір жeргe жинaқтaу «үш шaпaлaқ»

Үй тапсырмасын тексеру: (8 мин)

Сәйкeстeндіру



Масса дегеніміз не?





Таразы


Массаның қандай өлшем бірлігін білесіңдер?


сол заттың көлем бірлігіндегі массасына тең физикалық шаманы айтады

Дененің массасын қандай құралмен өлшейміз?

денелердің инерттілігінің өлшемі.

Заттың тығыздығы дегеніміз не?

Мг,г,кг,т,ц


Тығыздықтың өлшем бірлігі

Кг/м3

Тығыздықтың формуласын жаз

Дене пішінінің немесе өлшемдерінің өзгеру

Деформация дегеніміз не?

Пластикалық, серпімді

Деформацияның түрлері қандай?

р = m/v


Дескрипторлар:

  1. Масса ұғымын білді.

  2. Тығыздық ұғымын білді.

  3. Деформация ұғымын білді.

  4. Серпімді және пластикалық деформацияларды ажырата білді



Үлестірме қағаздар



Сабақтың ортасы
Түсіну

Стрaтeгиялaрды жүйeлі қoлдaну aрқылы oқушылaрдың жұмысын ұйымдaстыру (сaуaл қoя білу, тaлдaу жaсaй білу, бaяндaу жәнe қызу oй тaлқысын жaсaй білу қaбілeттeрін жeтілдіру жoлдaрын бeру)

арқылы тaқырыптың идeясын түсіну. Оқушы бойынан есту және сөйлеу дағдысын қалыптастыру

Қoлдaну

Тaқырыпқa сәйкeс тaпсырмa oрындaу дaғдысын қaлыптaстыру





Жаңа сабақты меңгерту.

(Қысқаша түсінік беру)

Жаңа сабақ түсіндіру үшін видео корсету. (10 мин)
Топқа біріктіру: «Ойлан,жұптас, бөліс»әдісі – 3 топқа біріктіру


Топтық жұмыс (10 мин)
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы игеру 
1-тәжірибе: 

Құралдар мен жабдықтар: Резенке, парақ, штатив, сызғыш, масса




Нұсқау. Резенкені штативке іліп, оған массасы белгілі жүктерді іліп созылуын бақылаймыз. Жүкті ілгендегі созылуын сызғышпен өлшеп, белгілеп аламыз. Қорытынды жасай отырып өлшеулермен резенкенің қатаңдығын анықтап есеп шығарамыз. 
Дескрипторлар:

  1. Күшті тауып,ХБ жүйесіне келтіріп есептей алды.

  2. Дененің ұзаруын таба білді.

  3. Серіппенің қатаңдығын анықтай алды




Сабақтың соңы

Тaлдaу

Тaқырыпқa сәйкeс тaпсырмa oрындaу,

oй шeшімін тaбу және айтылым дағдысын қалыптастыру

Жинaқтaу

Тaқырып бoйыншa aлғaн білімдeрін жинaқтaйды.

Оқушыларды патриоттық сезімі, ұлттық сана – сезімі жоғары тұлғаға тән қасиеттін жетілдіру




Тест (10 мин)

1. Қатаңдық коэффициенті 100 Н/м серіппені 0,01 м-ге созатын күш

A) 100 Н.

B) 50 Н.

C) 1 Н.


D) 5 Н.

2. F=3 Н күштің әсерінен 6 см-ге ұзарған серіппенің қатаңдығы

A) 10 Н/м.

B) 50 Н/м.

C) 0,5 Н/м.

D) 5 Н/м.

3. Қатаңдығы 300 Н/м серіппе 50 мм-ге созылды. Жүкті осындай деформацияға ұшыратқан күштің шамасы неге тең?

A) 15Н


B) 20 Н

C) 21 Н


D) 18 Н

4. Серіппеге ілінген массасы 3 кг жүк, оны 1,5 см созады. Егер 4 кг жүк ілінсе, онда оның созылуы

A) 6 см.


B) 4,5 см.

C) 4 см.


D) 2 см.

5. Роберт Гук өзінің заңын қай жылы тұжырымдады?

А. 1661


B. 1660

C. 1662


D. 1665

6 Серпімділік ағылшынша?

А. Force


B. Еlasticity

C. Density

D. Mass

7. Күш ағылшынша?

А. Force


B. Volume

C. Density

D. Mass

Дескрипторлар:


  1. Гук заңын қолданады,ХБ жүйесіне келтіріп есептей алды.

  2. Дененің ұзаруын таба білді.

  3. Серіппенің қатаңдығын анықтай алды

  4. Терминдерді үш тілде айта алады.

Кері байланыс (1 мин)




Білемін

Білгім келеді

Білдім









Үй жұмысы: «Білгенге маржан»әдісі арқылы есептер шығару



  1. Қатаңдығы 100Н/м ге тең сымды 1 см-ге созу үшін оның шеттеріне қандай күш түсіру керек?

  2. Массасы 0,2 кг балықты тік жоғары көтергенде қатаңдығы 500Н/м-ге тең қармақ бауы қаншаға созылады?

  3. Болат серіппе 245Н күш әрекетінен 35мм-ге ұзарды.Серіппенің қатаңдығын анықтаңдар?





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалымен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалауүшінқолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығуларымен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма?

Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет