Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Шеңбер.Геометриялық салулар
|
Мектеп:
№264 мектеп-лицей
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Әтбай Ақжүніс Молдашқызы
|
Сынып:7
|
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.1.2.14 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің
анықтамаларын біледі;
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Теңқабырғалы және тікбұрышты үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеберлер анықтамасын пайдаланып,шеңбердің радиусын табады;
|
Кейбір оқушылар:
|
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңбердің орналасуына байланысты үшбұрыштың түрлерін анықтайды;
|
Бағалау критерийі
|
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
- шеңберлердің орналасуын олардың центрлерінің арақашықтығы мен радиустарына тәуелділігін сипаттайды;
- Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлерді салудың алгоритімін тұжырымдайды.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
|
Үшбұрыш,биссектриса,орта перпендикуляр,шеңбер,шеңбердің центрі
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Үшбұрышқа іштей шеңбер салу үшін не істейміз?
Үшбұрышқа іштей шеңбер салу үшін үш бұрышына биссектриса жүргіземіз.
Үшбұрышқа сырттай шеңберді қалай жүргіземіз?
Үшбұрышқа сырттай шеңберді жүргізу үшін үшбұрыштың үш қабырғасының орта перпендикулярын саламыз.
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
|
Пәнаралық байланыс
|
Сызу (сызудың техникалары және оларды рәсімдеу ережелері; аксонометриялық проекциялар. Шеңберді бірдей бөліктерге бөлу, түйіндесу)
|
Алдыңғы оқу
|
Шеңберді салу,оның радиусын табу. Биссектриса мен орта перпендикуляр түсініктерін нүктелердің геометриялық орны ретінде білу.
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
8 мин
|
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
Психологиялық дайындық:
«Сіздің көңіл күйіңіз қандай?»
Мақсаты: оқушылардың көңіл күйін білу
Интерпритация
Сары-қуанышты көңіл күй,
Жасыл-жағымды көңіл күй,
Күлгін-алаңдаушы көңіл күй.
Топқа бөлу
Оқушылар әр түрлі түсті фигуралар арқылы 4 топқа бөлінеді.
Тікбұрышты теңбүйірлі шеңбер әр қабырғалы
Топ басшысын сайлау,бағалау парақшасын тарату.
Оқушыларды аты-жөні
|
|
|
|
|
Өткен білімді еске түсіру
|
|
|
|
|
Артығын алып таста
|
|
|
|
|
22.3 тапсырма
|
|
|
|
|
Сематикалық карта
|
|
|
|
|
Деңгейлік тапсырма
|
|
|
|
|
Қорытынды балл
|
|
|
|
|
Өткен білімді еске түсіру
«Допты лақтыру»
Мұғалім доп лақтырып сұрақ қояды. Допты қағып алған оқушы
сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын қояды.
(Ішкі саралау жүргізіледі)
|
Түрлі-түсті дөңгелектер
Бағалау парақтары
Фигуралардың қима қағаздары
доп
|
Сабақтың ортасы
32 мин
|
|
Жаңа сабаққа ену
Артығын алып таста әдісі
Оқушыларға тақырыпқа байланысты суреттер беріледі.Олар қай сурет қалғандарына қатысты емес екенін анықтайды.
(тапсырма бойынша саралау)
«Бағдаршам» әдісі арқылы өзін-өзі бағалайды
Жаңа тақырып
Тапсырмалар:
22.5
R=?
(Мазмұны бойынша саралау)
Кері байланыс:
Жұптық жұмыс.Семантикалық кесте
Оқушыларға семантикалық кестеде бірнеше тапсырма беріледі.Тапсырманы жұбымен талдап, отырып орындайды,жауаптарын келесі жұптармен салыстырады.Топта бөліседі.
|
Тікбұрышты үшбұрыш
|
шеңбер
|
Теңқабыр-ғалы үш-бұрыш
|
Дөңгелек
|
Хорда
|
|
+
|
|
|
Биссектриса
|
+
|
|
+
|
|
Бұрыш
|
+
|
|
+
|
|
Центр
|
|
+
|
|
+
|
Тік
|
+
|
|
|
|
Доғал
|
+
|
|
|
|
Ұзындық
|
|
+
|
|
|
(қарқыны бойынша саралау)
Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма
А)Шеңбердің анықтамасын және элементтерін ата
В)Қабырғалары бойынша түрлеріне қарай үшбұрыш сыз.Әр үшбұрышқа іштей шеңбер сызып,берілгенін жаз.
С)Қабырғалары бойынша үшбұрыш сыз.Әр үшбұрышқа сырттай шеңбер сызып,берілгенін жазып,Венн диаграммасында салыстырыңдар
(тапсырма бойынша саралау)
Кері байланыс орнату.
«Миыңның суретін сал» әдісі
Оқушылар мидың суретін дәптерге салады да,оны сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырады.
(аралық саралау)
|
Қима қағаздар
Семантикалық кесте
Таратпа қағаздар
|
Сабақтың соңы
5 мин
|
|
Қалыптастырушы бағалау
Оқыту мақсаты: 7.1.2.14 үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
Бағалау критерийі: Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын біледі
Тапсырма:
Рефлексия: Рефлексивті нысана
5
4
3
2
Үйге тапсырма.Ережелерді жаттау
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.
2.Барлық оқушыларға құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне құбылыстарға сызба құрастыру ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың білімдерін кеңейту.
|
1. Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, өзара
миыңның суртін сал әдісі бойынша жетістіктерін айқындау.
3. Кері байланыс (жазбаша)
4. Дайын үлгі жауап
5. Әр оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану
5. Шолиер табақшалары (жазбаша)
|
|
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|