ОҚО, Түлкібас ауданы
Тұрар атындағы ЖОМ
Салтаева Жанар Махамбеталиқызы
Қазақ әдебиеті пәні бойынша 9-сыныпқа арналған
қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Шешендік сөздер. Төле би
Мақсаты: Оқушыларға шешендік сөздердің ерекшелігі туралы айту, шешендік сөздер тарихының өкілдерімен таныстыру. Төле бидің ел билеудегі, қоғамдағы рөлі туралы түсінік беру.
Күтілетін нәтижесі: Оқушылар шешендік сөздер, Төле бидің шешендік өнері, қоғамда алатын орны туралы біледі.
Әдістер: Миға шабуыл, «кемпірқосақ» әдісі, айналмалы бекет, өзін-өзі бағалау, критериалды бағалау.
Ресурстар: Постер, маркер, оқулық, ғаламтор, интербелсенді тақта, маркер, түрлі-түсті қағаздар.
Блум
таксономиясы
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
І. Білу.
ІІ. Түсіну.
7мин.
|
Миға шабуыл. «Жаужүрек мың бала» бейне үзіндісін көрсету.
1.ХҮ-ХҮІІІ ғасыр қазақ халқының
тарихында не себепті күрес жылдары деп аталады?
2.Қазақтың шешендік сөз тарихындағы қандай шешендерді білесіңдер?
3.Төле бидің аты тарихта қалуына не себеп болды деп ойлайсыңдар?
|
Өз ойларын ортаға салады.
Топта талқылап, сұраққа жан-жақты жауап береді. Ғаламтордан алып келген мәліметтерді қолданады.
|
ІІІ. Қолдану
13мин.
|
«Кемпірқосақ» стратегиясы.
Әр топқа бөлек-бөлек Төле бидің шешендігі көрінген оқиғаларды бөліп беремін.
1-топқа: Қарт биге келген Төле би
2-топқа: Шабындыққа таласқан жігіттер.
3-топқа: Қарлығаш әулие.
Жағдаяттан шығу.
Әр топқа өздеріне бөлініп берілген оқиғаға байланысты тапсырма беремін.
1.Сендер Төле бидің орнында болғанда дауды қалай шешер едіңдер?
|
Оқып танысып, топта талқылайды.
Өздерінің ортақ шешу жолдарын айтады.
|
IV.Талдау
10мин.
|
Тапсырма:
Оқиғадағы әр кейіпкерге мінездеме беріңдер.
|
Постер арқылы кейіпкерлерге мінездеме бере отырып, талдау жасайды.
|
V.Жинақтау
10мин.
|
Айналмалы бекет
Төле бидің суретін беремін, әр топтағы оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта оқып-білгендерін жазып шығады.
|
Ойларын жинақтап, талқылап, жазып береді.
|
VI.Бағалау.
5 мин.
|
«Блооб ағашы» арқылы өзін-өзі бағалау
Критериалды бағалау
р/с
|
Критерий
|
Дескриптор
|
Топтар
|
Рубрикатор
|
|
|
1
|
2
|
3
|
1
|
2
|
3
|
1
|
Ұтымды жауаппен жағдаяттан шығуы
|
Өте жақсы – 6
|
|
|
|
|
|
|
Жартылай – 4
|
|
|
|
|
|
|
Нашар – 2
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Әр кейіпкердің мінездемесін аша алуы
|
Толық ашылуы-6
|
|
|
|
|
|
|
Жартылай-4
|
|
|
|
|
|
|
Нашар-2
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Өз ойын жинақтап, қорытынды жасай білуі
|
Ойын нақты жеткізе алды-6
|
|
|
|
|
|
|
Жүйелілік бар, бірақ шашыраң-қы-4
|
|
|
|
|
|
|
Нашар -2
|
|
|
|
|
|
|
Жалпы қорытынды балл:
|
|
|
| 18-14 балл – «5»
14-10 балл – «4»
10-6 балл – «3»
Кері байланыс.
«Алақан»әдісі
|
Оқушылар өздерін бағалайды.
Топтарды бағалайды.
|
Қазақ әдебиеті пәні бойынша 9-сыныпқа арналған
Достарыңызбен бөлісу: |