Сабақтың тақырыбы: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы Бөлімі: 3А Қысым



бет1/2
Дата29.12.2021
өлшемі472,92 Kb.
#105964
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
7 сынып ҚМЖ 3-тоқсан 5 сабақ
Досаев Анатомия

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы


Бөлімі:

7.3А Қысым

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.3.1.4 – газ қысымын молекулалық құрылым негізінде түсіндіру;

7.3.1.5 – сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын шығару және оны есептер шығаруда қолдану



Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі7

Көптеген оқушылар істей алады: сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады

Кейбір оқушылар істей алады: сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады.

Бағалау критерийлері


-Сұйықтар мен газдардағы қысым, Паскаль заңының ұғымдарының теориялық негізгі мағынасын біледі

- Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның формуласын есептер шығаруда қолдана алады

- Сұйықтардағы гидростатикалық қысымның қалай таралатынын біліп өмірмен байланыстыра алады.



Құндылықтарға баулу


Өндіріс пен ауыл шаруашылығын индустрияландыру мақсатында жаңа инновациялық технологияларды пайдалану.

Сабақтың барысы:



Сабақ кезеңі/

Уақыты


Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут





Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

"Ой қозғау"әдісі

«Қансонарда бүркітші шығады аңға»
Сегіз найза қолында, көз аудармай,
Батыр да аял қылмай ертең таңға.
Қанат құйрық суылдап, ысқырады,
Көктен қыран сорғалап құйылғанда.
А. Құнанбаев
Осы жерде сегіз найза деп отырғанымыз бүркіттің тырнақтары. Бұл жыртқыш құстың тырнақтары мен
тұмсықтары қатты өткір жылтыр болып келеді. Аудандары кішкентай болғандықтан, тіпті болымсыз ғана күшпен зор қысым жасап, аң аулауға шамасы келеді. "Ой қозғау"- оқушының өзіндік ойын ортаға салуға дағдыланады, пікірталасқа белсенді түрде ат салысады, өзгелердің пікірін құрметтей алады.

Оқушылар пікірталасқа белсенді түрде ат салысады, өзгелердің пікірін құрметтейді.




Смайликтер

Бүркіт суреті

сұрақтар




Сабақтың ортасы

20 минут



Тапсырма -1 "Сұрақты қағып ал"(G)- сұрақ қойған кезде бадана қапшығын лақтырылады,бұл сұрау үдерісіне кинетикалық сипат береді және өз еркімен жауап беру үшін ниет білдіруге итермелейді.

Тапсырма-2. Пирамида әдісін (I) пайдалана отырып сұйықтардағы қысымның формуласын математикалық түрінде жазып шығару.



Практикада қолдану үшін деңгейлік тапсырмалар беру. (I)



А-деңгей:

 Бізді қоршап тұрған  ауа барлық денеге  100кПа  қысым  түсіретін болса , өлшемдері 60*80м  болатын  үстел бетіне қандай күш  түсірер еді?

В-деңгей:

Мұнай толтырылған 4м тереңдікте, ауданы 30 м2 шүмекті  қысымы қандай??

С-деңгей:

Цилиндр  ыдысқа  сынап, су және  бензин құйылған Сұйықтардың  көлемдері  бірдей. Сұйық  деңгейлерінің  биіктігі  15см  болсасұйықтардың  түбіне  түсіретін 

жалпы қысымы қандай?


Оқушылар бұл әдісте оқулықтан ізденіп,

сұрақтардың жауабын беріп, келесі оқушыға сұрақ жолдайды.

Осы қабаттарда орналасқан физикалық шамалар арқылы гидростатикалық қысымның формуласын математикалық түрлендіру арқылы шығарады

Оқушылар жеке жұмыс жасап алған теориялық білімдерін практикада есеп шығаруда қолданады.



Дескриптор:

-Паскаль заңының физикалық мағынасын түсінеді

-Сұйықтар мен газдардағы қысымның қатты денлередегі қысымнан айырмашылығын біледі.

Жалпы балл-4


Дескриптор:

-Әр деңгейде орналасқан шамалардың физикалық мағынасын ашады

-Кезекті параметрді сипаттай отырып,формуласын жаза алады.

-Математикалык түрлендіру арқылы соңғы нәтижені шығара алады.

Жалпы балл-3



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет