Сабақ жоспары:
|
Мерзімі
|
Мұғалім: Мейрамов С.М.
|
сынып:
|
пән: қазақ тілі
|
Сабақтың тақырыбы: Спорт түрлері
|
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: сабақ барысындағы сөздердің мағынасын, мәтіннің мазмұнын ашып түсіндіру.
Дамытушылығы: оқушыларды өзіндік талдау, жинақтау жасауға, ойлай білуге дағдыландыру, өз ойын анық, толық жеткізе білуге төселдіру.
Тәрбиелігі: оқушыларды салауатты өмір салтына тәрбиелеу, әдемілікке, сұлулыққа құштарлықтарын ояту.
|
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақтың әдісі: сұрақ –жауап, әңгімелеу, миға шабуыл, топпен жұмыс, өздік жұмыс, кластер.
Сабақтың құралдары: кітап, дәптер, қалам, маркер, қарындаш, постер, интерактивті тақта, үнтаспа, видео.
|
Пән аралық байланыс: денешыңықтыру, тарих
|
Оқу нәтижелері: спорт адамға қандай көмегін көрсетеді, спорттың пайдасы неде.
|
Түйінді идеялар: спорт туралы жалпы түсінік беру және спорттың керектігін.
|
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл: топтық жұмыс, бағалау парағы, өз-өзін бағалау, топтық сторостысы бағалау, мұғалімнің парағы.
|
уақыт
|
Жұмыс түрлері
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс - әрекеті
|
|
1. Миға шабуыл
|
Сұрақтарды оқу
|
Ойлап, дұрыс жауабын беру
|
|
-Сіздер спорттың қандай түрлерін білесіздер?
-Сіздер спорттың қай түрімен шұғылданасыздар?
-Спортпен шұғылдану қажет пе? Неліктен?
Ал спорт деген не?(слайдтер)
|
Мұғалім әңгімелейді
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын айтады.
|
|
Балалар! Бүгін біздің сабағымызға атақты спорттың символы, Барыс қонаққа келді. (бір оқушы барыс киімін киініп оқушыларға тапсырмаларды таратады)
2 этап. Тапсырмаларды орындау
1 тапсырма: Сұрақтарға жауап бер: 6 слайд
Сөздікпен жұмыс: 7 слайд
1. берілген сөздердің оқылуымен, аудармасымен, қолданылу аясымен таныстыру
2. сөздерді хормен, жекелеп оқытып шығу
3. Сөздерді сөздік дәптеріне көшіру
2 тапсырма: Керекті әріпті жаз. 8 слайд
3 тапсырма: Балалар! Сендер қазақ халқының ұлттық ойындарын білесіңдер ме? Атап қояйық ше. 9 слайд ( слайдтағы суреттерді және ұлттық ойындар деген сөзді басып видеоны көрсету)
«Арқан тарту» ойыны (10 слайд, әр топтан бір оқушы шығып, берілген сөздердің аудармасын айтып, жасырылған аудармаларын ашып сөздерін тексеру) ( Үнтаспадан Ерболат Қүдайбергеновтың әні «Ау, жігіттер, жігіттер!)
Әр топ спорт туралы өз ойларын
- айтыңызшы, тақырып бойынша жеткілікті мәліметтер алдыңыз ба?
- қалай ойлайсыздар, сіздерге осы ақпарат жеткілітті ме? Әлде тақырып бойынша жаңа көп мәлімет білгілерін келе ме?
- тақырып бойынша не білгілерін келеді
|
Мұғалім орындаған жұмыстарын бақылайды
6 слайд 1-тапсырма (1-ші сұрақта гиперсылка, сұраққа басу, жауабын көрсету)
Мүғалім сабақты жалғастырады
|
Оқушылар жекеше, топтық, жұптық жұмыстар жасайды
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Жігіттер екіге бөлініп, сөздерді аударады.
Өнер-искусство, би-танец, күрес-борьба, мықты-крепкий, күшті-сильный,
ойын-игра, жарыс-соревнования, бәйге-конные скачки, дойбы-шашки, шаңғы-лыжи.
|
|
Мәтінмен жұмыс ЖИГСО.
мақсаты: көп ақпарат жинау және онымен жұмыс жасау.
1. Мәтінге дейінгі жұмыс: 11 слайд (слайдтағы астынғы он жақтағы ою өрнегін басу)
Сөздікпен жұмыс:
а) берілген сөздердің оқылуымен, аудармасымен, қолданылу аясымен таныстыру
ә) сөздерді хормен, жекелеп оқытып шығу
б) сол сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату
Сергіту сәті 12 слайд
2. Мәтінмен жұмыс: 13 слайд (слайдтағы астынғы он жақтағы смайликті басу)
-берілген мәтіннің оқылуын үнтаспадан тыңдату
-оқушыларға жекелеп, кезекпе-кезек оқытып шығу
-мәтінді аударту
(мәтін алдын ала үшке бөлінеді, әр топ өз мәтінін жартысын алып тапсырмаларын орындайды, әңгімелейді және негізгі идеяларын айтады .
3. Мәтіннен кейінгі жұмыс: 14 слайд (слайдтағы астынғы он жақтағы смайликті басу)
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
Спорт ненің негізгі бөлігі?
Спортта нелер ұйымдастырылады?
Ол неше түрге бөлінеді? Қандай?
Адамдар спортпен не үшін айналысады?
Сен қандай спорт түрлерін білесің?
Қазақстандағы спорттың кең таралған түрінің бірі қандай?
Шаңғымен қайда серуендеуге болады?
Біздің мектептегі спортшыларын ата? /слайд/
4. Өздік жұмыс: 15 слайд (слайдтағы астынғы он жақтағы гүлді басу)
2 . Мәтіннің бірінші абзацын көшіріп жазыңыздар. Бірнеше тапсырмаларды орындаңыздар:
Жалғауы бар сөздерді сөз құрамына талдап, жалғаулардың түрін ажыратыңыздар.
Мәтіндегі қарамен белгіленген сөздердің дауыссыз дыбыстарының түрлерін ажыратыңыздар.
Үлгі: спорт. С, п, т – қатаң, р- үнді
5. Топпен жұмыс: 16 слайд (слайдтағы «топ» деген сөздеріне басу)
I топ. Бірінші абзацты оқып, постерге негізгі мәліметтерді жазыңыздар, суреттеңіздер.
II топ. Екінші абзацты оқып, постерге негізгі мәліметтерді жазыңыздар, суреттеңіздер.
III топ. Үшінші абзацты оқып, постерге негізгі мәліметтерді жазыңыздар, суреттеңіздер.
Тақтаға әр топтан бір баладан шығып, тапсырманы қорғайсыздар.
Ойын. « кім тапқыр» 17 слайд
2. Ойын шарты: 3-4 оқушы шығып, спорт түрлерін қимыл арқылы көрсетеді. Отырған оқушылар оның қай спорт түрлерін көрсетіп тұрғанын табулары керек.
Жазылым. Жақшаны ашып, сөйлемдерді аударып жаз. 18 слайд
1. Спортпен айналысқанды люблю.
2. Два раза в неделю жаттығу залына барамын.
3. Жаттығу 5-6 часов өтеді.
Жазылым. Сөйлемдерді аударып жаз, жіктік жалғауларын белгіле.
1. Я спортпен айналысқанды люблю.
2. Сен два раза в неделю жаттығу залына барасың.
3. Мы досым екеуміз футболиспіз
4. Вы спорттың қай түрімен занимаетесь?
|
-берілген мәтіннің оқылуын үнтаспадан тыңдату
-оқушыларға жекелеп, кезекпе-кезек оқытып шығу
-мәтінді аударту
Мәтінді және сұрақтарда алдынала даярлау.
Мұғалім бақылап оларды дұрыс бағытқа жіберіп тұрады.
|
Оқушылар сөздікпен жұмыс істейді.
Мәтінді жекелеп, кезекпе-кезек оқиды, аударады, сұрақтарға жауап береді. Берілген тапсырмаларды орындайды
Оқушылар бір бірінің жауаптарын мұқият тындап сұрақтар қояды.
|
|
Әр топқа бірнеше спорт түрлері беріледі, оқушылар өз спорт мектептерін ашып, қандай болуын, оған атын қояды. (тапсырма өз-өзін бақылау)
|
байқау.
|
Оқушылар топта өз спорт мектебін құрайды.
|
|
Қорытынды: 19 слайд (1,2,4 сұрақтағы сызықшаны басу, жауаптары шығады)
Бекіту « өрмекші» стратегисы мен қызыл үстел: Бір біріне сұрақ қою арқылы бекіту
|
тындау.
Бүгін не туралы білдік?
Қазақстанның қандай спортшылар бар?
Спорттың пайдасы
— Спортпен айналысудың маңызы қандай?
— Елімізде спорт қалай дамып келеді?
— Спорт түрлерін ата?
— Адам спорт түрлерімен айналысса неге жетеді?
|
|
|
бағалау
|
|
Бағалау қағазы: 1)Өзі қойған баға, 2)топтың жетекшісі қойған баға,
|
|
8. «Рефлексия» Табыс баспалдағы. Бүгінгі сабақтан алған әсерің. Оқушылар өз ойларын жазады.
|
|
|
Жаңа білімді бекіту кезеңі. Сөйлесім.
« Брейн-ринг» ойыны.
№1.Қазақтың қандай ұлттық спорт ойындарын білесің?
(Бәйге,көкпар,қыз қуу,аударыспақ,теңге алу).
№2. Қазақстанның белгілі спортшыларын ата.
(С.Қонақбаев, Б.Сәрсекбаев, Ә.Юсупова,Б.Саттарханов)
№3. Ойлауға үйрететін спорттың түрлерін ата.
(Шахмат,дойбы,тоғызқұмалақ)
Теңге алу ойыны. Сөйлемдерімізде сөздер түсіп қалған, соны сендер орнына дұрыс қойып, сөйлемді аяқтаңдар.
Сөйлемдерді аяқтап жаз.
1. Бос уақытымда мен.... 2. Маған.... ұнайды. 3. Кейде... барамын.
4. Мен... айналысамын. 5. Мен... жақсы көремін.
Көмекші сөздер: сурет салғанды, кітап оқимын, киноға, футбол, бокспен.
Көкпар ойыны
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Айтылым.
Менің арманым.
Менің атым – Айдар. Мен бесінші сыныпта оқимын. Бос уақытымда спортпен шұғылданамын. Біз досым екеуміз бокс үйірмесіне қатысамыз. Менің сүйікті спортшым – Серік Сәпиев. Ол Қарағандылық боксшы. Мен де өскенде атақты боксшы боламын деп армандаймын.
Слайд
а/ мәтін оқылып, аударылады.
б /мәтін бойынша сұрақтарға жауап беріледі.
1. Айдар нешінші сыныпта оқиды? – Айдар бесінші сыныпта оқиды.
2. Ол бос уақытында не істейді? – Ол бос уақытында спортпен шұғылданады.
3. Айдар кіммен бірге бокс үйірмесіне қатысады? – Айдар досы екеуі спорт үйірмесіне қатысады.
4. Айдардың сүйікті спортшысы кім? – Оның сүйікті спортшысы – Серік Сәпиев.
5. Айдардың арманы қандай? – Айдардың арманы атақты боксшы болу.
Достарыңызбен бөлісу: |