Астана қаласы «№19 орта мектеп» ММ
Сынып: 8
Құрастырған: Шақамбаева.Б.М
Сабақтың тақырыбы: Танысу. Сәлем әдебі.
Етістіктің шақтары
Сабақтың мақсаты: Амандасу, қоштасу үлгілерін тыңдау арқылы дұрыс қабылдап, дауыстап айтуға дағдыландыру және етістіктердің шақтарын, жіктеу есімдіктенрін, сұраулы сөйлемдерді негізгі грамматикалық құрылымы арқылы меңгеру . Оқушылардың коммуникативтік дағдысы мен білігін қалыптастыру, сөздік қорын молайту.
Грамматика:
-Жіктеу есімдіктері
- етістіктің шақтары: ауыспалы келер шақ, осы шақ, өткен шақ.
- сұраулық шылаулар; ма,ме,ба,бе,па,пе.
- сұраулы және хабарлы сөйлемдер.
- №1 негізгі грамматикалық құрылым «Етістіктің шақтары»
Интрактивтік әдістер: коммуникативтік, интерактивтік, рөлдік ойындар, «миға шабу»әдісі.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезең.
Ой қозғау. Күй «Адай»
«Танысу» ойыны
Мақсаты: топтағы оқушылар өздері туралы қысқаша мәлімет береді және көршілері т.б басқалар туралы мәліметтерді тыңдай отырып,еске сақтау.
Ойын шарты: Барлық тыңдаушылар шеңберде тұрып, бір-бірімен танысады. Кезек-кезекпен бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді. Жауап беріп тұрған оқушы өзінің алдында өздерін таныстырған адамдар туралы айтып, содан кейін көршісі солай жалғастырады. Шеңбердегі адамдар бір-бірін мұқият тыңдау қажет.
ІІ. Жаңа сабақ
Бүгінгі сабақ барысында біз №1 негізгі грамматикалық құрылыммен танысамыз. Сіздер сұрақ қою арқылы, сұраққа болымды және болымсыз түрде жауап беруге үйренесіздер. /деепричастие. көсемше/
№1 грамматикалық құрылым.
?
|
+
|
-
|
Етістіктін шақтары
|
|
Негіз+ -а,-е ,-и+жіктік жалғау
|
Негіз+-ма/-ме;-па/-пе+
-й+жіктік жалғау
|
|
Сен жазасың ба?
Ол қазақша сөйлей ме?
Сен ағылшынша сөйлейсің бе?
|
Мен жазамын/ білемін/ сөйлеймін
Сен жазасың / білесің/ сөйлейсің
Сіз жазасыз/ білесіз/ сөйлейсіз
Ол жазады/ біледі/ сөйлейді
Біз жазамыз/ білеміз/ сөйлейміз
Сендер жазасыңдар / білесіңдер/ сөйлейсіңдер
Сіздер жазасыздар/ білесіздер/ сөйлейсіздер
Олар жазады/ біледі/ сөйлейді
|
Мен жазбаймын/ білмеймін/ сөйлемеймін
Сен жазбайсың / білмейсің/ сөйлемейсің
Сіз жазбайсыз/ білмейсіз/ сөйлемейсіз
Ол жазбайды/ білмейді/ сөйлемейді
Біз жазбаймыз/ білмейміз/ сөйлемейміз
Сендер жазбайсыңдар / білмейсіңдер/ сөйлемейсіңдер
Сіздер жазбайсыздар/ білмейсіздер/ сөйлемейсіздер
Олар жазбайды/ білмейді/ сөйлемейді
|
Ауыспалы келер /осы шақ
|
|
Негіз+-ды/-ді; -ты/-ті+ жіктік жалғау.
|
Негіз+-ма/-ме; -ба/-бе; -па/-пе +- ды/-ді; -ты/-ті+ жіктік жалғау
|
Өткен шақ
|
Сен жаздың ба?
Сіз неге жазбадыңыз?
|
Мен жаздым
Сен жаздың
Сіз жаздыңыз
Ол жазды
|
Біз жаздық
Сендер жаздыңдар
Сіздер жаздыңыздар
Олар жазды
|
Мен жазбадым
Сен жазбадың Сіз жазбадыңыз
Ол жазбады
|
Біз жазбадық
Сендер жазбадыңдар
Сіздер жазбадыңыздар
Олар жазбады
|
№2 Грамматикалық құрылым «Сұраулы сөйлемдер»
ма/-ме /после гласных и сононых р, л, й, у/
-ба/-бе / после звонких з,ж, и, сонорных м, н, ң/
па/-пе / после глухих и звонких б,в,г,д/
Мысалы; Мектепке барасың ба?
Қазақша сөйлей аласың ба?
Сізге ән айтқан ұнай ма?
Бұл Сәуле ме?
Арнайы сұрақтар
Кім? Кто? Не? Что? Кімге? Кому?
Кімді? Кого? Кімде? У кого?
Кімнен? От кого?
Кіммен? С кем?
Қайда? Где? Куда?
Қайдан? От куда?
Қашан? Когда?
Қалай? Как? Неге? Почему?
Не себепті? По какой причине?
Қанша? Неше? Сколько?
Қандай? Какой? / -ая/-ое/-ие/ ?
Қашаннан бері? С каких пор?
Қашанға дейін? До каких пор?
1. Мысалы: Бұл Абай көшесі қашан ашылған ?
Сіз қайда тұрасыз?
т.б ауызша сұраулы сөйлемдер құрастыру.
/мұғалім орысша сұраулы сөйлем айтады, оны оқушылар қазақша айтады/
«Сиқырлы сандық» ойыны
2.Жазылым. Қағазға бір-біріне сұрақ қою мақсатында, сұраулы сөйлем жазып «Сиқырлы сандыққа» салады.
3.Айтылым. Мұғалім «Сиқырлы сандықты» алып араластырып қайтадан сұрақтарды, өздеріне таңдатып алады, сұрақтар ауысып немесе өз сұрақтары өздеріне түссе де әркім қолдарына түскен сұраққа жауап береді.
Сөздік жұмыс
1.Жаңа сөздермен танысу.
2. Сөз тіркесін құру. /әр тыңдаушыға қима қағаздар тарату/
Амандасу/ сәлемдесу –здороваться
Ән- песня
Айту- сказать
Білу-знать
Жазу- писать
Келу-прриходить
Алғыс-благодарность
Қоштасу- прощаться
Сену –верить
Сөйлеу- говарить
Түсіну –понимать
Тыңдау-слушать
Үнемі –регулярно
Мархабат –пожалуйста
Рахмет -спосибо
«Бетпе-бет» ойыны.
Шартты:Екі оқушы арқаларын бір-біріне беріп орындыққа отырады, жаңа сөздерді кезектесіп тез айтады, егер қарсыласы мүдіріп қалса сөздерді айтуды жалғастыру қажет, кім көп сөз айтса жеңіске жетеді.
1-тапсырма.Айтылым
Сәлемдесу әдебі мен танысу.
Сәлем!-Привет!
Сәлеметсіз бе? - Здравствуйте! (вежл.форма ед.ч)
Сәлеметсіздер ме? - Здравствуйте! (вежл.форма мн.ч)
Қайырлы таң! - Доброе утро!
Қайырлы күн! - Добрый день!
Қайырлы кеш! - Добрый вечер!
Қош бол! -Прощай!
Сау бол! - До свидания!(в ед/мн.ч)
Қош болыңыз! -Прощайте!(в ед/мн.ч)
Кездескенше! -До встречи!
Көріскенше! - Пока!
Сау болыңыз (дар)! - До сведания!
«Ханталапай» ойыны ортаға асықтар шашылады, асықтарда жазылып тұрған сандар бойынша үстелде санда жасырылып тұрған амандасу түрлерін алып адамның жас мөлшеріне қарай қалай амандасу керегі туралы айтып немесе көрсетіп береді.
Сәлемдесу, қоштасу сөз оралымдарын екі бағанға бөліп жазу.
Сау бол! Кездескенше! Хал- жағдайың қалай? Сәлем! Сәлеметсіз бе! Қайырлы түн! Қайырлы кеш! Қайырлы таң! Қайырлы күн! Амансыз ба? Көріскенше! Сау болыңыз! Сау болыңдар!
Сергіту сәті : «Шаңырақ»
Тыңдаушылар шеңберге тұрады. Қазақ халқы қашаннан көпшіл, қонақжай халық болғандықтан керегемізді кеңірек керіп кең шеңбер жасап шалқайа ашайық. Ал енді келесі белбеуін тартайық, содан соң шаңырағымыз биік болсын деген ниетпен аяқтың ұшымен тұрып 3 рет жоғары көтеріліп уықтарымызды қосайық, ақырын төмендеп түсіп, ашық есіктен тізбектеліп киіз үйден шығамыз.
Осы сергітуді тез-тез 3-4 қайталайық.
2-тапсырма.
Берілген етістіктерді қосып , №1 негізгі грамматикалық құрылыммен жұмыс жасаңыздар.
Керекті етістіктер : білу,түсіну,айту, сөйлеу,жазу, тыңдау.
?
|
+
|
-
|
Етістіктің шақтары
|
Сен айтасың ба?
|
Мен айтамын
|
Мен айтпаймын
|
Ауыспалы келер / осы шақ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сен айттың ба?
|
Мен айттым
|
Мен айтпадым
|
Өткен шақ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сергіту сәт. «Анаға сәлем!» ән тыңдау.
Сәлемдесу әдебін қайталау.
Сәлем!-Привет!
Сәлеметсіз бе?- Здравствуйте! (вежл.форма ед.ч)
Сәлеметсіздер ме?- Здравствуйте! (вежл.форма мн.ч)
Қайырлы таң!- Доброе утро!
Қайырлы күн!- Добрый день!
Қайырлы кеш!- Добрый вечер!
Қош бол!-Прощай!
Сау бол!- До свидания!(в ед/мн.ч)
Қош болыңыз!-Прощайте!(в ед/мн.ч)
Кездескенше!-До встречи!
Көріскенше!- Пока!
Сау болыңыз (дар)!- До сведания!
Сөз орамдарын оқып, еске сақтау.
Айтыңызшы –Скажите,пожалуйста!
Сұрауға рұқсат па? – Повторите, пожалуйста!
Иә, әрине- Да,конечно.
Дәл солай –Именно так.
Қорытынды:
3-тапсырма. «Көшеде» Жағдайаттық тапсырма
Ерлердің құрбы-құрдастарымен, өзінен жасы үлкен және қариямен амандасу сөз орамдарын жазыңыздар.
Сәлем!
Сәлеметсіз бе?
Сәлеметсіздер ме?
Ассалаумағалайкүм!
Уағалайкүмассалам!
Қайырлы таң!
Қайырлы күн!
Қайырлы кеш!
Қош бол!
Сау бол!
Қош болыңыз!
Кездескенше!
Көріскенше!
Сау болыңыз (дар)!
Бағалау: Жауап берген сайын әр тыңдаушы алдарында жатқан А-4 қағазына түрлі-түсті қағаз жапсырып отырып, қағаздың санымен өздерін-өздері бағалайды.
Үй жұмысы: жаңа сөздер мен сөз орамдарын қайталап, есте сақтау.
Алғыс-благодарность
Ән- песня
Айту- сказать
Амандасу/ сәлемдесу –здороваться
Білу-знать
Жазу- писать
Келу-прриходить
Қоштасу- прощаться
Сену –верить
Сөйлеу- говарить
Түсіну –понимать
Тыңдау-слушать
Үнемі –регулярно
Мархабат –пожалуйста
Рахмет -спосибо
Сөз орамдары
Айтыңызшы –Скажите,пожалуйста!
Сұрауға рұқсат па? – Повторите, пожалуйста!
Иә, әрине- Да,конечно.
Дәл солай –Именно так.
Достарыңызбен бөлісу: |