Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«Қожабереген жырау атындағы №6 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Пәні/күні
|
Әдебиттік оқу /
|
Мұғалімнің аты-жөні
|
|
Бөлім:
|
Табиғат құбылыстары
|
Сабақтың тақырыбы
|
Тіршілік көзі
|
Сынып: 4
|
Барлық оқушылар саны: 20
|
Қатыспағандар саны:
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
|
Сабақтың мақсаты
|
Сюжеттің дамуын болжайды;
Мәтінге жаңа кейіпкер қосады;
|
Пәнаралық байланыс:
|
жаратылыстану
|
Құндылықтарға баулу
|
Оқуға, білімге деген қызығушылығын арттырып, еңбекке баулу.
Жеке және топта жұмыс жасай алу, ынтымақтастық.
|
Алдыңғы білім
|
Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалайды.
|
Бағалау критерийі:
|
• Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді.
•Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге, өз ойын дәлелдеуге және толық, жүйелі, түсінікті етіп айтады.
*Сөздерді жекеше, көпше түрде тәуелдейді.
*Тәуелдік жалғауларының қолдана алады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу;
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Қалыптастырушы бағалау құралдары,
әдіс- тәсілдер
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру,
өзін –
өзі тексеру
Білу және түсіну
Қолдану
|
Оқушылардың сабаққа деген психологиялық көңіл-күйін тудыру
Дана Абайдың төртінші қара сөзінде - «Үнемі уайым-қайғыға жан шыдай ала ма екен? Үнемі күлмей жүре аламыз ба, үнемі күлмей жүруге жөн шыдай ма екен? Жоқ, мен үнемі уайым-қайғыме-
нен бол демеймін...» деп күлкінің маңызын атап өткен.Бүгінгі сабақта бәріміздің көңіл-күйіміз жақсы болуы үшін бір-бірімізге күлкі сыйлайық
Өткен тақырыпқа шолу жасау.
Оқу материалын жариялау
сөздер оқу,оның ішінен артық сөзді табу,дәлелдеу.
1.Найзағай,өрт,бұршақ,жапырақ,су тасқыны,сел.
2. қоңыржай, тропиктік, полярлық тамыр,экваторлық.
-Не себепті бұл сөздер қатарында артық болып тұр?
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру.
Жаңа сабақ не туралы болуы мүмкін-
дігін сұраққа жауап беру арқылы болжайды.
Бүгінгі тақырыппен мына екі суреттің арасныда қандай байланыс бар?
Оқулықпен және пернетақтамен жұмыс.
*«Жапырақтар мен тамырлар» мысалын кезектесіп оқу.
* әрі қарай не болуы мүмкін екендігін болжау арқылы мысалды оқу
*.сұрақтар:
- - мысал кейіпкерін болжауда не көмектесті?
-- тамырдың сөзіне не қосар едің?
--жапырақтың бейнесінен қандай адамды көруге болады?
Дескриптор:
Мысалды мәнерлеп оқу (2ұ)
Сұрақтарға жауап береді. (2ұ)
Дауысты табуға болжау жасау(1ұ)
Топпен жұмыс
1-тапсырма
Берілген жаңа тақырыпты түсіндіру үшін қосымша мәтін беру. Көшбасшы мәтінмен жұмыс жүргізу керек.
2-тапсырма
«Жапырақ», «тамыр» сөздерін топтастыру.
3-тапсырма
Кейіпкерлердің рөліне еніп, жапырақпен сөйлесу.
|
Бір-біріне күлкі сыйлап, сабаққа сәттілік тілеу
сұрақтарды
оқып, жауап береді.
Артық сөзді тауып, дәлелдейді.
(оқушы өткізеді)
Сабақ мақсатын шығару
оқушы өз болжауын айтады
жеке жұмыс
кезекпен мысалды оқу
Көшбасшы қосымша мәтінді топта түсіндіреді.
|
ҚБ: Жарайсыңдар!
«Билеттер» әдісі
ҚБ: достық бағалау
«Артығын тап» ойыны
ҚБ: мұғалімнің бағалауы
«Болжау» әдісі
ҚБ: мұғалімнің бағалауы
ҚБ: өзара бағалау
Көшбасшы және тыңдаушылар» әдісі
ҚБ: Қол алысу
«Топтастыру» әдісі
ҚБ: мұғалімнің бағалауы
|
сұрақтар
жазылған карточка
лар
слайдқа жазылған сөздер
жапырақ,
тамырдың суреттері
оқулық,пернетақта
Топтық ереже жазылған А-4
А-4
|
Жаңа білім
10 мин
6 мин
Бекіту
13 мин
10 мин
|
(Ұ, Д) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады.дәптермен жұмыс болады.
56-жаттығу.
- Өлеңді оқы.
Сұрақтарға жауап бер.
1. Ғарышқа ұшу қалай пайда болды?
2. Адам қайықты қалай ойлап тапты?
3. Бу мәшинесі қалай дүниеге келді?
-Адам табиғат құбылыстарынан тағы нені үйренуі мүмкін екенін топта талқыла.
- Өлеңнен тәуелдеулі сөзді тап.
Көркем жазу.
Сол сөзді үш жақта жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазыңдар.
Сергіту сәтінде «Ертегілер» қосылып шырқайды.
(Т) 2-тапсырмада топпен жұмыс.
1 топ: Сөзжұмбақтан шыққан сөзді жекеше көпше түрде тәуелдеу.
2 топ: Шатыр сөзін септейді.
3 топ: Шатыр сөзіне сенквейін 5 жолды өлең құрастыру арқылы жұмыс жүзеге асырылады.
Б. «Бас бармақ» өздерін бағалау
(Ө; Т; Қ) Жұмыстарын топта жариялап оқу. Оқушыларға топтық жұмысты орындау және оны қорғаудың мақсаты мен қойылатын талаптарын белгілейді және қағазға түсіріп, қорғайды.
.
58-жаттығу.
Төмендегі сөйлемдерден «Адырна»* мәтінін құрастырыңдар. Адырна аспабы туралы мәлімет беру.
Адырна
Адырнаны дайындау үшін, алдымен ағаштан құрап шанақ, мүйіз жасайды. Сонан соң шанақтың асты-үсті терімен қапталады. Сонан кейін мүйізге жағалай құлақтар бекітіліп, ішектер байланады. Дайын болған аспапты екі тізенің үстіне қойып, оң қол және сол қол саусақтарымен ойнайды.
(Т) 3-тапсырмада өзіндік жұмыс жүзеге асырылады.
-Алдымен, сонан кейін, сонан соң, ақырында сөздерін пайдаланып,
«Зат есімді талдау үшін не істеймін?» тақырыбында 7-8 сөйлемнен тұратын мәтін құрастырыңдар.
Саралаудың «Қарқын» тәсілі жүзеге асады.
Қарқынды оқушыға:
- Бөлмедегі зат атауларын тәуелдеп жаз.
|
Мәтінді оқып, сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы жазады.
Ән айтады.
Тапсырманы орындайды.
Тапсырманы орындайды.
|
Дескриптор:_-_Өлеңді_мәнерлеп_оқып,_сұрақтарға_жауап_береді_-1балл._Адам_табиғат_құбылыстарынан_тағы_нені_үйренуі_мүмкін_екенін_анықтайды-1балл.'>Дескриптор:
- Өлеңді мәнерлеп оқып, сұрақтарға жауап береді -1балл.
Адам табиғат құбылыстарынан тағы нені үйренуі мүмкін екенін анықтайды-1балл.
- Өлеңнен тәуелдеулі сөзді тауып, үш жақта жекеше, көпше түрде тәуелдеп жазады -1балл.
Дескриптор:
Сөзжұмбақтың шешуін табады -1балл.
-тапсырманы орындау барысында тақырыптан ауытқымау-1 балл;
-интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану-1балл;
-сөйлеу барысында берілген уақытты сақтау-1 балл
|
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
Оқулық, дәптер
|
Кері байланыс
5 мин
|
Кері байланысты «Менің сөзім» әдісі арқылы береді.
Оқу тапсырмасы: 59-жаттығу.
Берілген тақырыптың біреуімен хабарлама жаз.
1. Зат есім туралы не білдім?
2. Сөйлеуімізде зат есім қандай рөл атқарады?
|
Кері байланыс жасайды.
Тапсырманы жазып алады.
|
ҚБ қойылады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |