Сабақтың тақырыбы: Толағай тауының тарихын айтшы. Жинақтық сан есім Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары



Дата09.10.2024
өлшемі28,81 Kb.
#206033
түріСабақ
Байланысты:
КМЖ -6 кл- 09.10.24


Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: Таулар сыры. М.Мақатаев «Мен таулықпын»

Күні : 09.10.24

Педагогтің аты-жөні: С.К.Сисенгалиева

Сынып: 6 а

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: Толағай тауының тарихын айтшы.
Жинақтық сан есім


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

Тірек сөздерге сүйеніп, сюжетті сүреттердің желісі бойынша әңгіме құрастыру;
Сан есімнің жинақтық сан есім түрін меңгеру.


Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді,
тақырып бойынша мәліметтерді жинақтап, презентация түрінде ұсынады

Тілдік мақсаттар

Абайсызда – случайно,гүрілдеп- громыхающий,селдей- как сель
көшкін- лавина ,обвал, оползень,белгілейді- отмечает
үгіледі- крошится,бұзылады- ломается,аңыз- легенда,арқасына салу- взвалить на спину,қуаңшылық- засуха,тайғанайды – скользит

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



«Комплимент»
Оқушылар шеңбер бойымен отырады. Кез келген қатысушы бір жағымды комплимент айтады. Шеңберде отырған оқушылар бұл комплименттің кімге арналғанын табуы керек. Комплимент алған оқушы ойынды әрі қарай жалғастырад



Қолпаштау


Слайд

Сабақтың ортасы


1.Сөздікпен жұмыс.
Абайсызда - случайно
гүрілдеп- громыхающий
селдей- как сель
көшкін- лавина ,обвал, оползень
белгілейді- отмечает
үгіледі- крошится
бұзылады- ломается
аңыз- легенда
арқасына салу- взвалить на спину
қуаңшылық- засуха
тайғанайды – скользит
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады.

2. Мәтіналды жұмыс
Оқылым. Тыңдалым.

4- тапсырма. Мәтінді тыңдау. Мәтінді оқы. Түсінгеніңді айт. Қою қаріппен берілген сөздердің мағынасын анықта. Мәтіннен Толағай сипатталған бөлікті тауып, оқы. Оқиға желісіне сүйеніп, оның батырлығын сипатта.

Толағай тауы туралы аңызбен таныссыз ба?
Айтылым.
5-тапсырма. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
1.Толағай кім?
2.Толағайдың ата анасы кім?
3.Тауды кім, не үшін көтеріп келді?
4.Халық та, тау да не үшін қайғырды?
5.Оның қандай адам екенін дәлелде?
Айтылым
«Кеше мен бүгін» әдісі. Сұрақтарға жауап беріп, өз ойынызбен әңгімелеп беріңіз.

Қазіргі кезде Толағай сияқты батырлар бар ма?

Бүгінгі заманның батырлары кім?

Сенің ойынша, батыр қандай болуы тиіс?

Слайдпен жұмыс



Бауыржан Момышұлы айтқандай «Ешкім батыр болып тумайды. Батырлық та мінез секілді өскен орта, көрген тәрбиеге байланысты қалыптасады»

Жинақтық сан есім
Жинақтық сан есім заттың жинақталған санын білдіреді. Нешеу? деген сұраққа жауап береді.
-ау, -еу жұрнақтары.

Жазылым.
2-тапсырма. Есептік сан есімдерді жинақтық сан есімдерге айналдырып жаз.
Ойтаразы.
«ПОПС» формуласы



Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады.

Мәтінді тыңдайды, оқыйды, мазмұнын ашады.

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушыларға замануи батырлар, чемпиондар туралы білетіңдерінен бөліседі.
Нақыл сөзбен танысып, түсінігін айтады

Оқушылар ережемен танысады.


Тапсырманы жазбаша орындайды.

Оқушылар сабақта алған әсерлерімен бөліседі.





«Бас бармақ»





Дескриптор:
өмірден мысалдар келтіреді;
-сөйлеу мәдениетін сақтайды.

Дескриптор:
- Мәтінді мұқият оқып шығады.
Өз ойыңды жұбыңа әңгімелеп айтады.
Түсігеніңмен сыныптастарыңмен бөліседі.
«Бас бармақ»


Өзара бағалау

Мадақтау

Шапалақ

Шапалақ



Оқулық 44 бет
сөздік
слайд

Слайд

СЛАЙД

Слайд



Слайд



Сабақтың соңы



Үй тапсырмасын беру : 54 бет 10-тапсырма




Кері байланыс
Чемодан (маған қажет),
Еттартқыш (қайта қарастыру қажет),
Қоқыс жәшігі (маған қажет емес)

Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазады




Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет